SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski o zniszczeniu pluralizmu TVP przez nowy rząd. „Pani Danusiu, symbolicznie dziękuję”

- Mam nadzieję, że kiedyś odpowiedzą za to, co zrobili bezprawnie z Telewizją Polską - stwierdził Jacek Kurski, były prezes TVP, obecnie kandydujący do europarlamentu z listy PiS. W rozmowie z Danutą Holecką na antenie TV Republika podziękował wszystkim osobom, którzy tworzyli TVP za jego prezesury.

Jacek Kurski, fot. screen z TV RepublikaJacek Kurski, fot. screen z TV Republika

Jacek Kurski do Parlamentu Europejskiego startuje z drugiego miejsce na mazowieckiej liście Prawa i Sprawiedliwości. W poniedziałkowej rozmowie z Danutą Holecką w TV Republika zauważył, że wraca do aktywności publicznej w kraju po ponad rocznej przerwie.

Od grudnia 2022 roku Kurski pełnił funkcję alternate executive directora szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie w grudniu 2022 r. W grudniu ub.r. rada ministrów przyjęła uchwałę, powierzającą ministrowi finansów zadanie reprezentowania państwa polskiego w instytucjach międzynarodowych finansowych. Oznaczało to dymisję Jacka Kurskiego.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kurski w TV Republika stwierdził, że został odwołany bezprawnie „w zemście za tę ofertę, jaką dostarczała Polakom Telewizja Polska”.

Jacek Kurski o zniszczeniu i linczu na TVP

- W tym momencie skorzystam z okazji, bo to pierwsze nasze spotkania po półtora roku, żeby podziękować całej załodze Telewizji Polskiej: dziennikarzom, wydawcom, prezenterom, wszystkich ludziom planu, przede wszystkim też widzom, którzy tworzyli tę wielką piękną wspólnotę Telewizji Polskiej, za to wielkie dzieło pluralizmu medialnego, jaki był udziałem Polaków, i tej możliwości demokratycznego wyboru, jaki był wynikiem tego pluralizmu - wyliczył.

- To co się stało z telewizją - ten lincz, to zniszczenie tej pięknej instytucji w zemście właśnie za to, że Polacy mieli wybór, w zemście dokonanej przez koalicję 13 grudnia - jest ich wielkim wyrzutem sumienia, hańbą. Mam nadzieję że kiedyś odpowiedzą za to co zrobili bezprawnie z Telewizją Polską - dodał Kurski.

CZYTAJ TEŻ: Telewizja Polska zamknie kilka stacji. Ma wrócić TVP 4K

- Dziękuję całej załodze - na pani ręce, pani Danusiu, symbolicznie - wszystkim którzy to piękne dzieło Telewizji Polskiej przez lata tworzyli. Jeszcze się w telewizji kiedyś wszyscy spotkamy - zapowiedział były prezes TVP.

TVP „konstytutywnym warunkiem pluralizmu”

Jacek Kurski zapytany o awans naszego kraju w tegorocznym rankingu wolności słowa według Reporterów bez Granic stwierdził, że „w Polsce pluralizm się zmniejszył”. - Telewizja Polska, w której pani była główną twarzą „Wiadomości”, a ja byłem prezesem - była konstytutywnym warunkiem pluralizmu. Polacy mieli wybór - podkreślił.

- Były dwa wielkie obozy polityczne, których racje były pokazywane na zasadzie wolnego wyboru Polaków. Oczywiście telewizja publiczna zawsze prezentuje w większym stopniu stanowisko władz publicznych, dlatego jest publiczna. Ale były telewizji opozycyjne, które w sumie stanowiły większy strumień uderzeniowy niż telewizja publiczna w związku z czym można mówić o względy równowadze - dodał.

Według Kurskiego obecnie stacjami krytycznymi wobec rządu są TV Republika, Telewizja wPolsce.pl i TV Trwam. Podkreślił, że ta pierwsza wskoczyła w br. do czołowej dziesiątki kanałów. - To pokazuje, że ta widownia szuka swoich rozwiązań i je znajduje - zaznaczył.

Dla kontrastu wskazał, że program Marka Czyża „Bez retuszu” ogląda obecnie ok. 80 tys. widzów, podczas gdy emitowana w tym paśmie (w niedzielę wieczorem) w ostatnich latach „Strefa starcia” gromadziła ok. 800 tys. widzów.

CZYTAJ TEŻ: Telewizja Polska z rekordowymi wpływami, misja na plus. Pomogła wyższa rekompensata

Jego zdaniem obecny układ sił „pokazuje, że dzisiaj tamta opcja na obszarze tych wielkich telewizji ma monopol i to nic wspólnego i to nie ma nic wspólnego z wolnością”.

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. Początkowo został mianowany przez ministra skarbu państwa, na kolejne kadencje powoływała go Rada Mediów Narodowych, zdominowana przez przedstawicieli PiS. Wiosną 2020 roku RMN na krótko go zdymisjonowała (przy czym Kurski pozostał w spółce jako doradca Macieja Łopińskiego, szefa rady nadzorczej oddelegowanego wtedy do zarządu).

Ostatecznie Kurski został odwołany przez RMN na początku września 2022 roku. Stanowisko prezesa przejął Mateusz Matyszkowicz.

Jacek Kurski znów członkiem PiS

Na antenie TV Republika Jacek Kurski wyjaśnił, dlaczego wrócił do polityki. - Nie poznaję mojego kraju i uświadamiam sobie, że to jest właśnie ten moment, kiedy powinienem stanąć u boku Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził.

CZYTAJ TEŻ: PiS bezprawnie wykorzystał wizerunek dziennikarki TVP. Jest oświadczenie partii

- Muszę walczyć o normalną, demokratyczną, wolną Polskę, dlatego wracam do polityki i zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Jacek Kurski wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości na początku lat dwutysięcznych, w 2011 r. został wykluczony z partii. Był również związany z Ligą Polskich Rodzin. Budował wspólnie ze Zbigniewem Ziobrą Solidarną Polskę. W 2014 r. bezskutecznie kandydował do Parlamentu Europejskiego z list tej formacji i w tym samym roku odszedł z partii.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski o zniszczeniu pluralizmu TVP przez nowy rząd. „Pani Danusiu, symbolicznie dziękuję”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie wierzę
Po prostu nie wierzę.
Co za bezczelny typ.

Realnie nigdy z partii nie odszedł, więc nie wiem po co wrócił.
odpowiedź
User
Pawel
No moze troche disco polo za duzo i pokazywania sie w tle a tak to Jacek Kurski w porzo.
odpowiedź
User
2PaC
Kto coś wie czemu ten ********* nie łazi jeszcze w drelichu?
odpowiedź