WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Telekomunikacji

Moderatorzy: Moderator, Robin

Awatar użytkownika
TT
 

DVB-AVC dodaje kodek AVS3

TT Pon Lip 11, 2022 9:16 am

Nowe kodeki powstawały i wciąż będą powstawać. Do praktycznej implementacji AV1, VVC zy AVS3 w telewizorach, dekoderach przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej dobrych parę lat, potem jeszcze kilka kolejnych zanim ktoś praktycznie zacznie z tego korzystać w kontekście DVB-T, DVB-S czy DVB-C.
To w kontekście ewentualnych głosów "czy nie warto było zaczekać ze zmianą standardu naziemnej telewizji na nowy kodek".
Awatar użytkownika
widz
 

Re: DVB-AVC dodaje kodek AVS3

widz Pon Lip 11, 2022 12:41 pm

Kolejna porcja elektrośmieci czeka. Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.
Awatar użytkownika
TT
 

Re: DVB-AVC dodaje kodek AVS3

TT Pon Lip 11, 2022 1:32 pm

"widz" napisał(a): Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.


Takie rzeczy (wymienne moduły DVB-T2/DVB-S2/DVB-C2) są możliwe w przypadku profesjonalnych tunerów, przy czym taka głowica/moduł jest z reguły dużo droższy niż większość sprzedawanych chińskich tunerów do 100 zł, wiec niestety ekonomicznie nie miałoby to sensu w przypadku zwykłego Kowalskiego.

Teoretycznie mogłoby to mieć sens w przypadku droższych telewizorów, ale wymagałoby standaryzacji (aby zapewnić szeroką dostępność modułów i niskie ceny). Można by sobie np. wyobrazić moduły w postaci karty, która dodawałaby sprzętowe wsparcie dla nowych kodeków, niestety producenci telewizorów nie są czymś takim zainteresowani, gdyż każda zmiana standardu nakręca dla nich sprzedaż nowych odbiorników. Niestety eko-deklaracje (w tym chwalenie się ostatnio tzw. śladem węglowym) producentów to lipa. Z roku na rok telewizory mają krótszą żywotność. Zwłaszcza dotyczy to tzw. smart-tv, gdzie po paru latach aplikacje po prostu przestają być wspierane, a OS (najczęściej) Android przestaje otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje, stając się zagrożeniem bezpieczeństwa dla domowej sieci lokalnej.
Awatar użytkownika
Odszyfrować TVPubliczne w UE
 

Re: DVB-AVC dodaje kodek AVS3

Odszyfrować TVPubliczne w UE Śro Wrz 21, 2022 3:59 pm

"widz" napisał(a): Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.

Takie coś nazywa się:
Sat>ip, Home Gateway,
Dvb-HomeBroadcast
czy bardziej po polsku: Bramki Broadcast > ip
(a ip jest także w WiFi)

Czyli wystarczy Kupić Monitor Smart (Póki co wciąż Lepiej Smart TV niż Monitor), i on znajdzie kanały z takiego urządzenia podłączonego do tej samej sieci LAN, WiFi…
a przez internet, to można nawet Logować się na odbiornik we Francuskim / Słowackim Domku Letniskowym…

(Takie smart Monitory to jeśli już z Androidem pewnie Lepiej wybrać, jeśli w ogóle…)
Wróć do Telekomunikacja

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości