WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Prasy

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
kris butowski

Językoznawcy poprawiają dziennikarzy. "Na wyłączność", a nie "ekskluzywny"

kris butowski Pią Mar 21, 2014 4:50 pm

Myślę, że w większości wypadków celem stosowania tych słów jest "rozmiękczenie" rozmówcy, tzn. umiejętna sprzedaż koncepcji, idei w sposób delikatny. Po to są eufemizmy. W handlu stosuje się je na co dzień.
Awatar użytkownika
ekspert

Re: Językoznawcy poprawiają dziennikarzy. "Na wyłączność", a nie "ekskluzywny"

ekspert Pią Mar 21, 2014 4:57 pm

Dziękujemy językoznawcom za zwrócenie uwagi, że męskie nazwiska zakończone na "o" odmieniają się!
Awatar użytkownika
felicja bauer

felicja bauer Pią Mar 21, 2014 5:37 pm

Czy nawet w tekście o poprawności językowej cudzysłowy muszą być koniecznie górne? Czy doszło do zakazu używania polskiego cudzysłowu apostrofowego?
Awatar użytkownika
Analityk1

Analityk1 Pią Mar 21, 2014 7:27 pm

Dziennikarz mówiący i piszący poprawną, a może nawet ciekawą polszczyzną nikomu już nie zaimponuje, mało komu też jest potrzebny. Co innego taki, który ma hasztagowanie i pozycjonowanie w małym paluszku.
Awatar użytkownika
@kris butowski

@kris butowski Sob Mar 22, 2014 1:57 pm

To nie są żadne eufemizmy, to są błędy.
Awatar użytkownika
dp

dp Sob Mar 22, 2014 9:21 pm

"cytowano by" nie powinno być łącznie?
Awatar użytkownika
dk

dk Sob Mar 22, 2014 9:24 pm

no i mój ulubiony błąd: "nowy samochód OD mercedes" (volkswagen, seat itp.) nowy dezodorant OD itd.
Awatar użytkownika
medialny

medialny Nie Mar 23, 2014 9:52 pm

nagrywam często tzw. offy w stacji informacyjnej. Niestety to czego się wtedy nasłucham często sprawia że uszy same się zamykają.... Choć o ile sama treść nie zawsze jest zła, to zastanawiam się kto pozwala pewnym osobom brać mikrofon do ręki. Czytać trzeba umieć! Byle jak wydukać to każdy może.... Ale nikt tego nie kontroluje niestety....
Awatar użytkownika
df

df Nie Mar 23, 2014 11:11 pm

Lepsze są konstrukcje - pojawiające się nie już nie tylko w wypowiedziach gimnazjalistów, ale i na poważnych portalach - typu "idąc padał deszcz" albo "premier obiecał protestującym kobietą".
Awatar użytkownika
Kusznier

Kusznier Pon Mar 24, 2014 10:36 am

Świetna inicjatywa. Widząc informację, że w poniedziałek leci na Polsacie "Mega Hit", wielu ludziom wdrukowuje się, że wyrazy z przedrostkiem "mega" pisze się osobno.
Mam jednak dwa pytania:
1. Co z osobami, które nie życzą sobie odmiany swojego nazwiska (np. Mania)?
2. Co z nazwami handlowymi (swoją drogą debilnymi)? Dziennikarze sportowi mówią "Polska Hokej Liga", bo tak oficjalnie nazywają się te rozgrywki. Podobnie jest w koszykówce kobiet (Basket Liga Kobiet).
Awatar użytkownika
Janek

Janek Pon Mar 24, 2014 10:53 am

No i żeby udało się wyeliminować partykułę "tak" traktowaną jako przecinek po każdym zdaniu, zwłaszcza w wypowiedziach naukowców. I żeby wyplenić formę "Mi się to podoba", a używać "Mnie się to podoba" - co kiedyś jasno i prosto wytłumaczył prof. Miodek. Ba, ale trzeba go czasami posłuchać.
Awatar użytkownika
jeszcze raz df

Re: Językoznawcy poprawiają dziennikarzy.

jeszcze raz df Pon Mar 24, 2014 11:38 am

Kusznier napisał(a):Widząc informację, że w poniedziałek leci na Polsacie "Mega Hit", wielu ludziom wdrukowuje się

Właśnie to miałem na myśli ("idąc padał deszcz").
Awatar użytkownika
xxl

xxl Pon Mar 24, 2014 12:08 pm

którym wystarcza +jakoś+, a nie ważna jest +jakość+

NIEWAŻNA, właśnie widać... oj, wstyd
Awatar użytkownika
karol

karol Pon Mar 24, 2014 1:00 pm

A ja głupieję w kwestii akcentowania wyrazów wymawianych rzekomo po polsku - UkRAina, poLItycy. JeroZOlima.. Językoznawcy wciąż nam wciskają, że akcent w języku polskim pada na przedostatnią sylabę, ale to jawna nieprawda - przynajmniej w wydaniu prezenterów TVN24:-)
Awatar użytkownika
tow. inoziemcew

tow. inoziemcew Pon Mar 24, 2014 1:12 pm

I nie "dwudziesty marzec", tylko "dwudziesty marca", i nie "będzie potrafił", tylko "potrafi", i nie "kulisów afery", tylko "kulis afery", i nie "okowów", tylko "oków", i nie "osławiony bohater", tylko "sławny bohater", ewentualnie "osławiony bandyta" itp itd. Ale czy konie mnie słyszą?
Wróć do Prasa

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości