WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Radia

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
dxradio
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

dxradio Czw Wrz 09, 2021 12:10 am

"Leon Zawodowiec" napisał(a): No to skoro FM jest taki super to dlaczego Norwegia już wyłączyła FM a Szwajcaria zrobi to w 2024 roku.
Ok nie przeczę że FM ma swoje zalety ale jeśli chcemy mieć więcej stacji i w dobrej jakości to dab musi się rozwijać. 128 aac to nie jest zła jakość. A co do zabiegów dab+ to zwróć uwagę z jakimi mocami sygnał jest nadawany. Dopiero teraz podwyzszaja moce

Jeśli twierdzisz, że 128 kbps w AAC (lub AAC+) to niezła jakoś to ja Tobie szczerze współczuję braku dobrego słuchu, co oczywiście nie jest Twoją winą, ale wypadałoby nie przekładać Twoich subiektywnych odczuć na innych, którzy mają lepszy słuch.

P.S. Stacje powiązane z RMF, czyli Radio Jura (Częstochowa), Radio GRA (Wrocław), Radio 90 (Rybnik), Radio GRA (Toruń), Radiofonia (Kraków) mają w dosyle do nadajników FM jakość na poziomie 320 kbps - chyba nie muszę mówić, że to przepaść.
Awatar użytkownika
nawiedzony
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

nawiedzony Czw Wrz 09, 2021 7:49 am

"iwon" napisał(a): Kiedy w końcu Eska w Częstochowie - największym mieście w Polsce bez tej stacji?

za dużo pielgrzymek w tym mieście, tu raczej bym widział TVP Religia ;)
Awatar użytkownika
K.
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

K. Czw Wrz 09, 2021 8:00 amDAB+ i wysoka, jakość dźwięku? W technologii, która opiera się na (1) stratnej kompresji, (2) stosowanych w praktyce bardzo niskich przepływnościach? Raczysz żartować.
/quote]
tu chodzi bardziej nie o jakość tylko o rynek reklamowy. Więcej stacji = więcej reklam, słuchacz to margines, dasz ciastko - zje to ciastko, treść też mało ważna.
Awatar użytkownika
M1
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

M1 Czw Wrz 09, 2021 9:26 am

Jak ci komercyjny nadawcy nie chcą przejść na DAB+ to mam nadzieję, że w końcu zniknął z eteru bo z resztą nie da się tego barachła słuchać i traktuję to jako środek wymiotny. Tylko DAB+ a te FM wyłączyć jak najszybciej.
Awatar użytkownika
Jan
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

Jan Czw Wrz 09, 2021 9:51 am

"M1 " napisał(a): Jak ci komercyjny nadawcy nie chcą przejść na DAB+ to mam nadzieję, że w końcu zniknął z eteru bo z resztą nie da się tego barachła słuchać i traktuję to jako środek wymiotny. Tylko DAB+ a te FM wyłączyć jak najszybciej.

"Jak ci komercyjny nadawcy nie chcą przejść na DAB+ to mam nadzieję, że w końcu zniknął z eteru..."
W formie niedokonanej powinno się użyć "...że w końcu znikną z eteru.."
Jeżeli M1 nie podoba Ci się to komercyjne "barachło" to nie musisz słuchać. Płacić na to komercyjne "barachło" także nie musisz. Natomiast na media narodowe wszyscy musimy płacić. nawet w sytuacji gdy uważamy, że "nie da się tego barachła słuchać". Może nie gustach nie rozmawiajmy (de gustibus non est disputandum).
A co zrobisz ze słuchaczami, którzy nie maja odbiorników umożliwiających słuchania w technologii DAB+? Zmusisz do zakupu? Być może będzie to jedyny producent wskazany prze rządzących?
Awatar użytkownika
PLX
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

PLX Czw Wrz 09, 2021 7:53 pm

"Leon Zawodowiec" napisał(a): Rozbawiło mnie stwierdzenie że w DAB+ jest gorszy dźwięk niż na FM. No nie ludzie jak tak dalej pójdzie to zaraz ktoś palnie że telewizja analogowa była lepsza niż DVB-T.
A tak prawdę mówiąc jeśli chodzi o zasięg i jakość to warto sprawdzić w dużych miastach. Tutaj stacje na FM nawet te o dużej mocy potrafią "zaszumieć" a w DAB-ie pięknie grają. DAB+ może nie jest najnowsze ale nikt na razie nie wymyślił lepszego rozwiązania a internet to jest tylko uzupełnienie.


Niestety DAB+ gra gorzej od FM z uwagi nieprzyzwoicie niski bitrate (niestety to nie tylko polska przypadłość), są nawet stacje nadające w mono (2021 rok i radio mono - cofamy się w rozwoju). Do tego dochodzą inne problemy - w przypadku problemów z odbiorem (np. w poruszającym się samochodzie) radio FM co najwyżej trochę zaszumi, ale nadal będzie dało się słuchać audycji - w przypadku DAB+ będzie zero odbioru.
Awatar użytkownika
d
 

Re: KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych

d Czw Wrz 09, 2021 8:01 pm

Odnośnie tej wspaniałej jakości DAB+:
Polskie Radio 24 - 64 kbit/s MONO (sic!)
PR Dzieciom - 72 kbit/s
Radio Poland - 64 kbit/s MONO (sic!)
PR Trójka - 112 kbit/s

ŻENADA! KRRiT spartaczyła cyfryzację radiofonii w Polsce nie wprowadzając żadnych kryteriów jakościowych (minimalny bitrate). I mamy typową wolnoamerykankę (maksymalizacja zysków i upychanie stacji ile wlezie)
Wróć do Radio

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości