[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 64: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "217.182.173.109" and accepting TCP/IP connections on port 5432?
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 70: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 71: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 78: pg_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given
Forum WirtualneMedia.pl - Opinie i komentarze - Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Radia

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
czytelnik
 

Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

czytelnik Śro Cze 20, 2018 7:35 am

Nie ma przyszłości, ale jakby co to są przygotowani i wejdą w DAB+ z całą mocą, żeby zablokować konkurencję. Wystarczy spojrzeć, ile natworzyli stacji w internecie. Teraz to wszystko wpuszczą w multipleks i pozamiatane, zupełnie jak w DVB-T.
Awatar użytkownika
Zxc
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Zxc Śro Cze 20, 2018 7:42 am

Co za ignoranty i kłamcy. Manipuluje faktami o radiofonii cyfrowej oraz internetowej. Faktami prawdziwymi są to, że radio internetowe jest technologią znacznie droższą niż nawet analogowe. Karać oponentów DAB+ wysokimi karami pieniężnymi. Opodatkować radio internetowe, bo przynosi więcej szkód niż korzyści. Czas na manifestacje poparcia dla cyfryzacji naziemnej radiofonii poszczególnym dużym nadawcom na miarę "W obronie TV Trwam". Wzywamy Europarlament do opracowania rezolucji zmierzającej do przymusowego wsparcia dla cyfryzacji naziemnej radiofonii poprzez DAB+, nawet oponentom, ale nie będzie dotyczył jedynie stacji radiowych małych i lokalnych, zwłaszcza z segmentu tzw. community.
Pominięcie DAB+ to zamach na wolność i pluralizm mediów, a w konsekwencji pogorszenie wolności mediów, a nawet dyskryminacja. Reasumując, DAB+ ma jednak przyszłość. Lepiej zawiązać budżet UE ze stanem cyfryzacji radiofonii naziemnej, ale nie internetowej.
Awatar użytkownika
Przemek
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Przemek Śro Cze 20, 2018 7:47 am

Pod koniec maja br. KRRiT przedstawiła założenia oraz plan działania dotyczący wdrażania technologii nadawania w systemie Digital Audio Broadcasting+. To obecnie najnowocześniejsza technologia dostępna na rynku, która umożliwia nadawanie w systemie cyfrowym, a nie jak dotychczas - w analogowym.

Co to za lobbystyczne bzdury? Przecież nawet jeśli chodzi o cyfryzację eteru jest kilka efektywniejszych i nowocześniejszych technik - choćby T2-Lite czy Digital Radio Mondiale. O nadawaniu w Necie nie wspomnę. DAB+ jest lekko przypudrowanym najstarszym i najmniej efektywnym wciąż istniejącym standardem nadawania cyfrowego z korzeniami z początku lat dziewięćdziesiątych. Wykorzystanie pojemności pasma jest śmiesznie małe, muks DAB+ to 864 jednostki CU, z polskiego na nasze 864 kilobipsy jeśli nadaje się w stereo. Jeśli założyć przeciętną przepływność 128 kilobipsów to w muksie takich stacji wejdzie niecałych siedem.

To żadna rewolucja!
Awatar użytkownika
on
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

on Śro Cze 20, 2018 8:05 am

Powiedzmy sobie szczerze, radio to nie telewizja. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i sługa jednej, góra dwóch, trzech stacji.
Nie zmienia się kanałów co godzinę.
Liczba stacji radiowych w wersji cyfrowej tego nie zmieni.
Radia będą padać, tak szybko jak powstają, bo nadawanie nie jest darmowe, a rynek reklamy, zwłaszcza lokalnej mały.
Cyfryzacja nie ma kompletnie sensu.
Awatar użytkownika
widz555
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

widz555 Śro Cze 20, 2018 8:20 am

DAB+ w Polsce to trudny temat, bo ilość sprzętu do jego odbioru jest znikoma.
Większość radia analogowego konsumowana jest w samochodach,
a tutaj "naturalna" wymiana potrwa jeszcze z 15-20 lat bo tylko najnowsze modele mają odbiorniki DAB+.
Streaming internetowy jest dostępny na każdym smartfonie, dlatego to jest przyszłość.
Nawyki ludzi są teraz zupełnie inne niż w czasie, kiedy powstała koncepcja radia cyfrowego.
Awatar użytkownika
Swordfish
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Swordfish Śro Cze 20, 2018 8:30 am

Czy w Polsce są jeszcze prawdziwe stacje lokalne? Może kilka się ostało jak Muzyczne Radio Jelenia Góra. Większość została już dawno sprzedana, sformatowana, usieciowiona i przemielona np. na Eskę, Złote Przeboje, Pogodę itd. Odbiorników DAB+ nikt nie chce kupować, bo w przeciwieństwie do najtańszych smartfonów są drogie. W odbiorniku DAB+ mogę tylko słuchać radia, w smartfonie słucham radia, czytam wiadomości, sprawdzam pocztę, zrobię zdjęcie, zadzwonię i zrobię o wiele więcej. Najtańsze smartfony są praktycznie w tej samej cenie, co przeciętny odbiornik DAB+ z dwoma głośnikami.
Awatar użytkownika
pavv
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

pavv Śro Cze 20, 2018 8:41 am

Co to całe DAB daje. W porównaniu do DVB-T nie daje praktycznie nic. DVB-T dało lepszy zasięg, idealną jakość, jakość HD i DD, kilkadziesiąt kanałów (których i tak nikt nie ogląda) itp. itd. DAB zwiększy tylko ilość dostępnych częstotliwości których i tak nikt nie będzie używał.
Awatar użytkownika
iwo
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

iwo Śro Cze 20, 2018 8:42 am

Nie wszyscy chca sluchac komercyjnej papki ze zidiocialymi i infantylnymi didzejami, na przemian z reklamami srodkow na hemoroidy. Slucham czesto radia cyfrowego w samochodzie w Niemczech. Dzieki temu mam dostep do np. Schwarzwald Radio, regionalnej rozglosni, na bardzo wysokim poziomie ze swietna muzyka, sluchowiskami i porzadnymi spikerami (niestety po niemiecku). Bez zadecia, ale interesujaco. Nie dziwie sie, ze komercyjni nadawcy nie zyczasobie cyfryzacji. I nie chodzi tu o inwestycje w technologie, bo to pestka. Chodzi o zasieg, w szczegolnosci wsrod bogatszej i wyksztalconej czesci spoleczenstwa (ktora, nota bene, i tak woli sluchac podkastow i audiobookow w samochodzie, niz Eski, Zetki czy innego badziewia). Chodzi o rankingi sluchalnosci i kase od reklamodawcow..........
Awatar użytkownika
Wroclawianin
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Wroclawianin Śro Cze 20, 2018 8:46 am

Moja ulubiona stacja dziś to radio cyfrowe, działające we Wrocławiu Radio Wrocław Kultura nadające w lokalnym DAB. Uważam, że cyfryzacja ma sens, bo dzięki niej powstają nowe stacje, na analogię to już niemożliwe. Prywatni nadawcy sie boją, bo jak wejdzie więcej rozgłośni - tak jak w cyfrowej czy kablowej TV - to im spadnie. RMF nie będzie miał tych 26 procent. Tylko że to musi być strategia rządowa, a najlepiej unijna. Internetowe radio nie zapewni ciągłości strumienia i jakości odbioru, DAB tak. Dlatego jestem za rozwojem tej technologii. Nowe stacje plus technicznie lepsza jakość. Dla mnie to oczywista korzyść.
Awatar użytkownika
rozbawiony socjalistami z piSSu
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

rozbawiony socjalistami z piSSu Śro Cze 20, 2018 9:08 am

I znów klops będzie fasadowej rady, która pełni tylko rolę marionetkowego ciała uzależnionego partyjnie. Odwrócenie się komercyjnych rozgłośn od lansowania DAB+i = klęska pozorowanej aktywności. Słusznie ktoś wyżej pisze o nowych technologiach. Ale skąd aparatczycy - leśne stare dziadki mogą to wiedzieć?
Proponuję rozdysponować - za darmo oczywiście - wszystko Ojcu Dyrektorowi. A on niechaj ma monopol na sprzedaż monofonicznych radyjek dab+ za 600 pln. Suweren w to wejdzie. W końcu po to jest ten ciemny lud ;)
Awatar użytkownika
Albert
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Albert Śro Cze 20, 2018 10:18 am

Radiodyfuzja jest największym kosztem i wyzwaniem przy budowie sieci cyfrowej. Analogowej zresztą też, ale ta istnieje tak jak istnieje i jest w naturalny sposób rozbudowywana sieć internetowa i to zarówno kablowa jak i bezprzewodowa (w tym w ramach telefonii komórkowej). Przyrost jest tak dynamiczny, że nie ma większego problemu z pomieszczeniem chętnych do słuchania strumieniowego. Dodajmy że to nie tylko radio ale przede wszystkim takie platformy jak Fb czy YT wyznaczają zapotrzebowanie na strumieniową transmisję i przekazy wideo, a więc o wiele większe pojemności niż radio.

Taki jest kierunek rozwoju. Do tego dochodzi spektrum merytoryczne. Jeśli stale słuchamy głównie jednej, krajowej stacji, to sprawa prosta, ale dla innych osób to dziś nie musi być wystarczające. W Internecie mamy dostęp do tysięcy strumieni z całego świata. Oprócz "badziewnych" ciągów muzycznych z komputerowej playlisty możemy słuchać tez tych najlepszych jak choćby całego arsenału programowego tak z Polskiego Radia jak i BBC, Radio France, włoskiego RAI czy podwórka niemieckiego (tam jest podzielona struktura nadawcza). By słuchać takich stacji, nie potrzebujemy nawet radioodbiornika choć i tych kolekcja rynkowa jest już ogromna (np. w sieci Conrad).

Co do jakości, to tak w internecie jak i DABie wszystko zależy od przepływności i technologii zastosowanej do transmisji strumienia. Polskie Radio tylko dla PR2 zachowało największy strumień. Pozostałe programy mają już zawężenia... Jak może to być jednak świetna jakość wystarczy poprzez stronę www wejść na stację Smoothjazz.com i spośród możliwych strumieni wybrać mp3-256 kb/s. To potrafi poruszyć nawet najlepsze zestawy muzyczne. Ktoś pisał tu o innych technologiach cyfrowego radia. Tak istnieją i/lub istniały jak DRM, który stworzony był głównie dla radiofonii AM (fale krótkie, średnie i długie). Idea jednak runęła prawie tak jak maszt w Gąbinie. Nie zawsze wygrywa najlepszy. Tak było przecież z systemem Video2000(Philips) czy Beta (Sony) na rzecz najgorszego - VHS ale sprytnie rozpowszechnionego.

Inwestowanie w DAB+ to grube miliony i niekoniecznie wyłącznie prywatne... Najszybciej stworzyli te systemy najbogatsi czyli Anglicy czy Norwegowie. Niemcy i Francuzi byli już ostrożniejsi i po fali pierwszej euforii zachwyty stonowali. Inwestycje więc spowolniono. Amerykanie mają inne doświadczenia, bo i inny raster dyfuzyjny. Tam dzięki mniejszej gęstości możliwe stało się budowanie cyfrowej radiofonii (DR) na bazie podstawowego pasma 88-108 MHz. Taki eksperyment robiło też Polskie Radio, ale Europa to nie Ameryka i u nas jest gęściej. Podsumowując wydaje się, że rozwój radiofonii na bazie sieci internetowej w tym LTE i nadchodzącej 5 generacji GSM jest naturalnym procesem, podczas gdy inwestycje w osobną cyfrową radiodyfuzję, choć atrakcyjną, wydają się obecnie jak strzelaniem z fajerwerków - ładne, ale kosztowne i przemijają. Na to by stale strzelać stać więc nielicznych. Internet jest zdecydowanie lepszym nośnikiem zwłaszcza w zurbanizowanej Europie.
Awatar użytkownika
Szok
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Szok Śro Cze 20, 2018 10:39 am

No to niech komercyjni nadawcy nie wchodzą. To będzie tylko ich strata. Niech przeniosą się tylko do internetu. To będzie ich wybór. A że im słuchalność spadnie to ich problem.
Awatar użytkownika
To są chyba jakieś zarty
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

To są chyba jakieś zarty Śro Cze 20, 2018 11:00 am

Negatywnie wypowiadaja sie bo łatwiej będzie z nimi konkurować : )) ... osmieszacie się n azywaniem takiego psioczenia "analizami"
Awatar użytkownika
gość
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

gość Śro Cze 20, 2018 11:18 am

Ktoś tu z pseudo narodowej drużyny cierpi na poważna hipokryzję - warto przypomnieć wypowiedzi byłej prezes PR o całym źle DAB, a teraz nagle chęć przyznawania częstotliwości - przecież wszyscy wiemy, że chodzi tylko o skasowanie stawek za koncesje i o nic więcej. Szkoda, że ta sama rada jest podnóżkiem i nie jest w stanie rozwiązać problemu pogrywania sobie TVP na mux 8 i oddać te sloty komercji, oraz nic nie robi w celu zakończenia funkcjonowania mux4 , który jest farsą pod kontrolą jednego podmiotu i wszyscy o tym wiemy.
Awatar użytkownika
Sorrybatory
 

Re: Nadawcy radiofonii komercyjnych negatywnie o technologii DAB+. „Nie ma przyszłości”

Sorrybatory Śro Cze 20, 2018 11:44 am

Sorry ale internet mobilny nie jest za darmo - pakiety są drogie. Dab+ oferuje czysty dźwięk w porównaniu do szumów fm - słucham dab+ w Szczecinie i jest duża różnica. Problemem są duże opłaty za koncesje a to zabija małe rozgłośnie w zasadzie to już ich nie ma :(
Wróć do Radio

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości