WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Radia

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
fm-dab+

Re: Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

fm-dab+ Czw Paź 14, 2021 12:00 pm

Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw. 'tortu reklamowego' na jeszcze większą ilość graczy na rynku i mniejsze wpływy dla każdego z nich. Teraz rynek reklam jest ustawiony / podzielony i nikt z nich nie chce dopuścić nowych by stracić! ( swoją drogą chyba nie ma sansu dodawanie kolejnych takich samych 'radyjek na sms-y" bo tych jest już dość ale warto by postawić na różnorodność np: radia tematyczne czy choćby te ostatnio powstałe po byłym pr3 )
Steczy czy niestety dab+ prędzej czy później zastąpi FM bo wszystko idzie w cyfrę a z biegiem czasu analog stanie się nie opłacalny ekonomicznie. (europa już idzie w tym kierunku) Polskie radio może testować dab+ bo mają na to publiczne pieniądze. Jednak patrząc na to z innej strony gdy w końcu komercyjni 'wejda w dab+' (a na pewno wejdą albo będa do tego odgórnie zmuszeni) wtedy radio publiczne będzie tam już miało zbudowana słuchalność / rozpoznawalność (w końcu m/n o to też chodzi w mediach publiczny). Z osobistego doświadczenia wiem, że zasięg dab+ zwiekszył się ostatnio odczuwalnie i pojawiły się też odbiorniki w opcji 'mini wieża - wszystko w jednym FM / DAB+ / Net' dość dobre i w przystenej cenie. Mam taki testuje / słucham / używam. Rynek dostwców /producentów też będzie chcał na tym zarobić :)
Awatar użytkownika
Julian

Re: Polskie Radio poszerzy zasięg DAB+ dopiero w 2022 roku. „Obecne moce nie są docelowymi”

Julian Czw Paź 14, 2021 12:46 pm

jestem za cyfryzacją, odbiorniki dab+ i internetowe są coraz bardziej dostępne, poza tym oswajanie słuchaczy z technologiami cyfrowymi sprzyja takim stacjom jak 357 i Nowy Świat, którym bardzo kibicuję, nawet jeżeli Polskie Radio będzie promowało radio cyfrowe to jego słuchalność od tego nie wzrośnie, bo w ramach stacji cyfrowych internetowych jest jeszcze większa konkurencja niż w fm. Kibicuję temu projektowi
Awatar użytkownika
Analityk

Analityk Czw Paź 14, 2021 2:26 pm

"fm-dab+" napisał(a): Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw.

1. Komercyjni nie chcą DAB+, bo nie znamy daty swichoff, czyli poniosą dodatkowe koszty nadawania, a tort reklamowy się nie zwiększy, więc spadnie rentowność, a to przecież to prywatne biznesy
2. Publiczne radio dostało na to ekstra kasę więc ma to gdzieś
3. Publiczne radio od kilku lat buduje słuchalność na Dabie i nie zdobyła jakiegoś wielkiego audytorium - np Czwórki na Dabie słucha 15 tys osób dziennie (Badanie RadioTrack)
4. Na dziś cały proces cyfryzacji to transfer pieniędzy podatników z Krajowej Rady, poprzez Polskie Radio do Emitela
5. Tomek zmienił zdanie jak znalazł się w PR, jak był w Zetce mówił co innego i wiem to bo sam słyszałem)))
Awatar użytkownika
taka_prawda

taka_prawda Czw Paź 14, 2021 3:04 pm

"Paweł" napisał(a): Dab+ nikt w europie nie chce. mam fabrycznie nowego opla i skodę i w żadnym nie ma dab+

Bzdura, od około 2 lat wszystkie nowe auta z salonu wyjeżdżają z DAB+...
Awatar użytkownika
K2101

K2101 Czw Paź 14, 2021 3:47 pm

Ale obowiązek wyposażania nowych samochodów w DAB+ obowiązuje na terenie całej UE. Proszę sobie zobaczyć strony internetowe marek samochodowych.
Awatar użytkownika
Słuchacz

Słuchacz Czw Paź 14, 2021 4:32 pm

Z tym radiem internetowym to tylko zawracanie doopy. Nie dość, że trzeba płacić za dostęp do internetu, to jeszcze nie można wygodnie zmieniać stacji. Programy FM i DAB+ zmieniam sobie wygodnie pilotem od tunera, ale żeby posłuchać radia internetowego, to muszę poszukać srajfona, włączyć go, uruchomić aplikację i wybrać program z listy. Albo włączyć odbiornik TV, zmienić na AV, poszukać w menu zakładkę internet, wejść i poszukać programu z listy. Bez sensu.
Awatar użytkownika
Inżynier

Inżynier Czw Paź 14, 2021 7:15 pm

A ja zadam prastare inżynierskie pytanie: a po wuj?
Mamy początwk trzeciej dekady dwudziestego pierwszego wieku, internet jest wszechobecny, tani i ogólnodostępny, a oni zawracają głowę przestarzałą technologią. DAB+ nowoczesny był 20 lat temu, w tej branży to bardzo dawno. Coś jakby w czasach odrzutowców pasażerskich promować dieslowskie transatlantyki jako lepsze od parowych...
Awatar użytkownika
funk

funk Czw Paź 14, 2021 9:07 pm

kaminska zacheca pieszych do sluchania radia kierowcow. lepszego kabaretu juz dawno nie slyszalem, polecam wiadomosci w trojce
Awatar użytkownika
fm-dab+

fm-dab+ Pią Paź 15, 2021 12:25 pm

"Analityk" napisał(a):
"fm-dab+" napisał(a): Sprawa jest prosta jak zawsze chodzi o pieniądze! Nadawcy komercyjni nie chcą dab-u bo pojawienie się większej ilości komercyjnych programów (różnych nadawców / firm) oznacza dla nich podział tzw.

1. Komercyjni nie chcą DAB+, bo nie znamy daty swichoff, czyli poniosą dodatkowe koszty nadawania, a tort reklamowy się nie zwiększy, więc spadnie rentowność, a to przecież to prywatne biznesy
2. Publiczne radio dostało na to ekstra kasę więc ma to gdzieś
3. Publiczne radio od kilku lat buduje słuchalność na Dabie i nie zdobyła jakiegoś wielkiego audytorium - np Czwórki na Dabie słucha 15 tys osób dziennie (Badanie RadioTrack)
4. Na dziś cały proces cyfryzacji to transfer pieniędzy podatników z Krajowej Rady, poprzez Polskie Radio do Emitela
5. Tomek zmienił zdanie jak znalazł się w PR, jak był w Zetce mówił co innego i wiem to bo sam słyszałem)))

ad1. więc jednak ten tort reklamowy i jednak chodzi o pieniądze ;)
ad2. PRAWDA! radio publiczne ma dotacje wiec może sobie pozwolić na takie "zabawy' w końcu m/n też taka jest ich rola testować /wdrażać nowości technologiczne bo mają publiczną kasę. Ale tez wątpie by którykolwiek komercyjny nadawca chciał to zrobić - i znów chodzi pieniądze :) ups!
ad3. Czwórka to akurat zły przykład bo adresowana do młodych, którzy prędzej wybiorą radio z netu (swoją droga powinna być w FM a jakiś czas temu zastąpiło ją PR24) Przypominam, że w dab są też radio chopin czy radio kierowców a to już trochę inny odbiorca.
ad4. patrz powyżej ad2 - tylko nadawca publiczny może sobie na to pozwolić nikt z komercyjnych tego sam z własnej woli nie zrobi. No i musi być jakis podmiot, który to ogarnie technologicznie od strony nadawczej (tak wiem, że jest jeszcze BCAST i działa i im też powinno się na to dać kasę by była różnorodnośc by był wybór ale trzeba to dobrze ustawić a od tego jest ta rada)
ad5. Tomek? What Tomek? Who that? (jak mówią emigranci z Puerto Rico u USA) Ja nie z mediów nawet nie z warszawy jestem :)
Awatar użytkownika
Gość X

Gość X Pią Paź 15, 2021 5:36 pm

I tak Stanisławczyk zniszczyła DAB+
Awatar użytkownika
miś społeczny

miś społeczny Pią Paź 15, 2021 5:57 pm

Przerażająca jest ta dziura w rejonie północnej Wielkopolski, Krajny i Borów Tucholskich. To może sieci komórkowe też tam wyłączyć, skoro to takie "za du pie"? Przecież przez te tereny też przebiegają autostrady, ekspresówki i drogi krajowe, wzdłuż których powinien być zasięg cyfrowych mediów. No i co?
Awatar użytkownika
von Borovietzky

von Borovietzky Pią Paź 15, 2021 10:58 pm

Próbowałem dziś DAB+ w centrum Krakowa i G... słychać
Awatar użytkownika
Dać FreeToView Wszem Abonentowi TVPublicznych

Dać FreeToView Wszem Abonentowi TVPublicznych Sob Paź 16, 2021 8:56 pm

Moim zdaniem czas na Radio w standardach:
DvbT2 Lite AC4
+ DRM+ + DRM30 + CDR
(Cyfrowy FM+AM)

przy AC4 NiE będę się upierał, że faktycznie 2x Lepszy od poprzedniego AC3...

DvbT2 Lite jest 4x Lepsze od DAB+

(4x większy bitRate, 4x więcej stacji, Lub większy zasięg, albo mniejsze rachunki za prąd)

co w połączeniu z AC4 dałoby 4x więcej stacji Lub 4x mniejsze koszty wejścia i 2x Lepszą jakość.
A Tak prawdę mówiąc to stacje w DvbT2 mogłyby nadawać w bezstratnym Flac

NiE uważam jednak tego za potrzebne ...

DAB+ to przestarzała technologia ...

A DvbT2 Lite jest kompatybilne z najnowszymi Telewizorami!
(NiE wszystkimi, ale jak któryś NiE obsługuje Lite to do reklamacji z nim!)
Awatar użytkownika
miś społeczny

miś społeczny Nie Paź 17, 2021 4:18 pm

Tak się jakoś dziwnie teraz składa, że cyfrowa technologia sprzed 20 lat uważana jest za "przestarzałą", natomiast technika analogowa licząca sobie już z 60 lat - wcale nie. Internet też jest wynalazkiem lat 80-tych i 90-tych, a wcale za przestarzały się go nie uważa. Więc jak to jest?
Awatar użytkownika
ONX

ONX Pon Paź 18, 2021 3:14 pm

"Paweł" napisał(a): Dab+ nikt w europie nie chce. mam fabrycznie nowego opla i skodę i w żadnym nie ma dab+

Od tego roku zgodnie z rozporządzeniem wszystkie nowe samochody powinny mieć montowane radio zgodne z DAB+.
Wróć do Radio

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 7 gości