WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Wyślij odpowiedź

Kod potwierdzający
Przepisz dokładnie kod z obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia, zero nie występuje.

Uśmieszki

:D:):(:o:shock::?8):lol::x:P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink::!::?::idea::arrow::|:mrgreen:

BBCode włączony
[img] włączone
[flash] wyłączony
[url] włączony
Uśmieszki włączone
Przegląd tematu
Pełny widok

Przegląd tematu: Do 70 lat przedłużono czas ochrony artystów wykonawców i pro

Do 70 lat przedłużono czas ochrony artystów wykonawców i pro

admin Wto Wrz 13, 2011 4:37 pm

12 września br. na spotkaniu Rady Ministrów Unii Europejskiej w Brukseli została przyjęta Dyrektywa UE w sprawie przedłużenia czasu ochrony prawnej artystycznych wykonań i nagrań dźwiękowych z 50 do 70 lat. Nowy czas ochrony dla producentów i artystów jest teraz bliższy temu, jaki oferowany jest autorom i kompozytorom (w ciągu życia oraz 70 lat po śmierci).

Dyrektywa zmniejsza także dysproporcje w ochronie pomiędzy Europą i innymi krajami na świecie, w których okres ochrony waha się od 70 do 95 lat.

Projekt Dyrektywy UE w sprawie przedłużenia czasu ochrony został przedstawiony przez Komisję Europejską w 2008 roku. Poparło go szeroko międzynarodowe środowisko muzyczne, aktywnie prowadzące kampanię na rzecz rozszerzania czasu ochrony. Wczoraj Rada Ministrów UE przyjęła Dyrektywę. Kraje członkowskie mają dwa lata, od daty publikacji w Dzienniku Ustaw, na implementację nowej legislacji.

To ważna dyrektywa dla całej branży muzycznej - zmniejsza bowiem dysproporcje w ochronie prawnej przysługującej autorom i tej, oferowanej producentom fonograficznym i artystom wykonawcom. O uregulowanie tej kwestii apelowało od wielu lat całe środowisko – pod petycją w sprawie przedłużenia czasu ochrony nagrań dźwiękowych i artystycznych wykonań podpisało się ponad 38 tys. artystów z całej Europy. Ze szczególną satysfakcją przyjmujemy fakt, że dyrektywa została przyjęta podczas Polskiej Prezydencji w UE – powiedział Marek Staszewski, szef Związku Producentów Audio Video.

Decyzję komentuje europejskie środowisko muzyczne:

Plácido Domingo, Przewodniczący Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego IFPI, reprezentującej branżę fonograficzną na całym świecie:

Decyzja o przedłużeniu czasu ochrony dla nagrań dźwiękowych w Europie to wspaniała wiadomość dla artystów wykonawców. Ci, rozpoczynający dopiero swoją karierę będą mieli do dyspozycji większą pulę środków przeznaczonych na inwestycje w młode talenty. Ci, którzy mają już większy dorobek otrzymają możliwość korzystania z rekompensaty za swoją pracę przez całe swoje życie. To dziś szczególnie ważne w kontekście szerokiego dostępu do muzyki w licencjonowanych serwisach muzycznych on-line. Przedłużenie czasu ochrony pokazuje także wielką rolę wykonawców w sukcesie, jaki odnoszą poszczególne utwory – różnica w ochronie kompozycji i artystycznych wykonań została bowiem dziś zredukowana.

Frances Moore, szefowa IFPI:

Dziękujemy Komisji Europejskiej za złożenie propozycji tej dyrektywy, Parlamentowi Europejskiemu za udzielenie jej tubalnego poparcia i krajom członkowskim, pod przewodnictwem Polskiej Prezydencji UE, za to, iż przedłużenie okresu ochrony stało się faktem.

Björn Ulvaeus, ABBA:

Jestem bardzo zadowolony, że Unia Europejska nareszcie podjęła decyzję o przedłużeniu okresu ochrony dla wykonawców i muzyków w Europie, aby zagwarantować im możliwość korzystania ze swoich wykonań przynajmniej za życia. Nie będę musiał już patrzeć jak ABBA wykorzystywana jest w reklamach telewizyjnych, a tysiące mniej znanych muzyków w całej Europie, których twórczość wzbogaca nasze życie i naszą kulturę będą mogły otrzymywać uczciwe, zasłużone wynagrodzenie za swoją pracę.

Paul McGuiness, Manager U2:
To wspaniały krok do przodu dla artystów. Decyzja UE uznaje rolę, jaką odgrywają artyści wykonawcy w narodzinach piosenki i słusznie zmniejsza dysproporcję w ochronie ich praw w stosunku do praw przewidzianych dla autorów. Niemal 40 tys. artystów apelowało o tę zmianę i kierowało do polityków jasne i wyraźne przesłanie, które zostało wysłuchane. Chciałbym szczególnie podziękować Komisarzowi Charliemu McCreevy, który jako pierwszy lider polityczny uznał znaczenie tej reformy dla artystów i wykorzystał swój kapitał polityczny, aby wnieść ją pod obrady.