WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Radia

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
inżynier

Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

inżynier Śro Gru 08, 2021 8:45 am

Chciałbym zadać takie oklepane inżynierskie pytanie: a po wuj?
Wprowadzanie przestarzałej technologii to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Awatar użytkownika
inżynier doc dr hab.

Re: Testowy multipleks DAB+ w kolejnym mieście

inżynier doc dr hab. Śro Gru 08, 2021 9:31 am

"inżynier" napisał(a): Chciałbym zadać takie oklepane inżynierskie pytanie: a po wuj?

Jestem inżynierem i nigdy nie słyszałem takiego pytania, więc nie jest oklepane.
Awatar użytkownika
GRT

GRT Śro Gru 08, 2021 11:22 am

Na razie bitrate każdego strumienia to 128 kbps (ciekawe na jak długo... obawiam się, że z czasem chęć umieszczenia kolejnych stacji w MUXie przeważy... a tym samym bitrate obecnych zostanie proporcjonalnie zmniejszony). Nie jest to dużo (w tzw. Zielonej Księdze są przytoczone szwedzkie badania, które zalecają 160-192 kbps), ale i tak lepiej niż w MUXie Polskiego Radia, gdzie Jedynka czy Trójka mają tylko 112 kbps, Radio Dzieciom tylko 72 kbps , a Polskie Radio 24 i Radio Poland nadają w 64kbps MONO (taki to wspaniały "postęp" zapewnia dziś radiofonia DAB+... dla przypomnienia: w 1961 Polskie Radio nadało pierwszą audycję STEREO... dziś po 60 latach wracamy do MONO).
Awatar użytkownika
K.

K. Śro Gru 08, 2021 11:27 am

"inżynier" napisał(a): Chciałbym zadać takie oklepane inżynierskie pytanie: a po wuj?

a choćby po to, abyś miał nie 15-20 stacji a 80 i w każdej reklamy
Awatar użytkownika
K.

K. Śro Gru 08, 2021 12:28 pm

pytanie kiedy kolejne miasta?
Awatar użytkownika
xxx

xxx Śro Gru 08, 2021 1:05 pm

Największą słabością tej technologii jest to, iż to księgowi decydują, a nie inżynierowie, ile stacji jest w multipleksie i z jaką jakością nadają. W FM każda rozgłośnia nadaje z taką samą, możliwie najlepszą jakością. W DAB+ księgowi mogą przesuwać suwaczki i obniżać bitrate, aby upchać więcej stacji. W rezultacie w większości przypadków DAB+ będzie miał gorszą jakość niż FM. Dlatego trudno to coś nazywać następcą FM (często wręcz mamy regres w postaci stacji nadających MONO czy stacji nadających z bitrate 64-72 kbps).

Dla osób narzekających na szumy. Kupcie sobie lepsze radio lub zastosujcie lepszą antenę. Mi nic w FM nie .. Zresztą w przypadku DAB+ jest gorzej, za Wiki: "w odróżnieniu od stacji FM, które mogą być odbierane z szumami, zakłócenia w odbiorze sygnału lub oddalenie się od nadajnika radia cyfrowego spowodują całkowite przerwanie odbioru. Mocniej niż w FM zauważalne są także zakłócenia związane z przemieszczaniem się"
Awatar użytkownika
.

. Śro Gru 08, 2021 1:44 pm

"xxx" napisał(a): Dlatego trudno to coś nazywać następcą FM (często wręcz mamy regres w postaci stacji nadających MONO czy stacji nadających z bitrate 64-72 kbps).

tu nie chodzi o ilość, bo co można więcej dać, jak to co już mamy? Stacje profilowane? pokaż mi stacje na FM nadające wyłącznie jeden gatunek muzyki np Jazz. RMF Classic też nadaje różnie, Te więcej to idzie w kierunku reklamodawców a nie przeciętnego słuchacza
Awatar użytkownika
xxx

xxx Śro Gru 08, 2021 2:24 pm

"." napisał(a): tu nie chodzi o ilość, bo co można więcej dać, jak to co już mamy? Stacje profilowane? pokaż mi stacje na FM nadające wyłącznie jeden gatunek muzyki np Jazz. RMF Classic też nadaje różnie, Te więcej to idzie w kierunku reklamodawców a nie przeciętnego słuchacza

W teorii może tak. Bardzo nawet chciałbym, aby podobnie jak za granicą były stacje z muzyką poważną, jazzem czy tzw. muzyką "oldies" (lata 60,70,80). Póki co w naszym polskim DAB+ (w ramach eksperymentalnych multipleksów regionalnych) takich stacji z Jazzem nie ma. Na razie mamy stacje z muzyką disco i tzw. "popularną" (czyli niczym nie różni się to od "rąbanki" znanej z obecnych stacji FM), są ogólnotematyczne stacje regionalne i tematyczne katolickie.

Poza tym co mi ze stacji z jazzem, skoro nie ma gwarancji iż będzie się to dało normalnie słuchać. Wystarczy popatrzeć do czego doszło w UK, gdzie co prawda jest wiele stacji tematycznych w cyfrowym radiu naziemnym, ale nadają one w parszywej jakości (np. Jazz FM w 32kbps, Magic Chilled - 32 kbps, Heart 70s - 40 kbps, bardzo dużo stacji nadaje w ogóle w mono). Nadaje się to tylko do słuchania na tych radiobudzikach w pojedynczym małym głośniczkiem.

FM nie dawał możliwości takiej manipulacji jakością dźwięku - wszystkie stacje miały "pełną" jakość. I pod tym względem (ze względu na praktyczny sposób wykorzystywania standardu DAB+ na świecie i realnie oferowaną jakość) uważam DAB+ za regres w stosunku do FM. Dlatego śmieszą mnie czasami oficjalne komunikaty zapewniające o jakości płyty kompaktowej czy możliwościach oferowania nawet dźwięku 5.1 w ramach DAB+, gdzie praktyka pokazuje, iż nie możemy nawet liczyć na jakość obecnego FM. A wypadałoby, aby nowy standard był lepszy od poprzedniego.
Awatar użytkownika
anonim

anonim Śro Gru 08, 2021 4:13 pm

co za żłob pisze te artykuły. we wrześniu przyznano kolejne koncesje na dab w poznaniu a autor cały czas wymienia te stacje które już były. żenada.
Awatar użytkownika
miś społeczny

miś społeczny Śro Gru 08, 2021 9:11 pm

Polacy i tak wolą RMF FM, choćby i w DAB+ było tysiąc stacji.
Awatar użytkownika
To ja nikt inny

To ja nikt inny Czw Gru 09, 2021 1:46 am

W Szczecinie z porządną anteną do pasma VHF III można odbierać 66 stacji radiowych. Ok. 50 stacji można odbierać w okolicy Słubic. Pewnie tylko w okolicach Zgorzelca jest ich więcej. W Stolicy Niemiec odbiornik wczytuje 83 rozgłośnie.

W Szczecinie na wieżowcach ustawiano w latach 1980-tych anteny w kierunku Berlina zachodniego. Były to też anteny do pasma VHF III. Po uruchomieniu DAB a później DAB+ anteny te nadawały się do odbioru radia cyfrowego z Berlina. Nowe nadajniki DAB+ umieszczone są znacznie bliżej granicy, np. w Casekow (4 multipleksy) północnej Brandenburgii. Nadajnik ten tradycyjnie był wytłumiony w kierunku Polski. Nadajniki mniejszej mocy na niższych obiektach uruchomiono w Ueckermuende i Pasewalk na Pomorzu przednim a w przyszłym roku dołączy również Helpterberg w Meklemburgii.
Awatar użytkownika
To ja nikt inny

To ja nikt inny Czw Gru 09, 2021 1:58 am

"." napisał(a): tu nie chodzi o ilość, bo co można więcej dać, jak to co już mamy? Stacje profilowane?

Spojrzymy na ofertę w Szczecinie i okolicy:
Absolut relax = ChilliZet
ENERGY = ESKA
Absolut OLDIE = Radio Pogoda
SCHLAGERPARADIES = DISKO POLO na UKF? No chyba nie wszędzie
Schwarzwaldradio = radio reklamujące urlop w jednym regionie, brak odpowiednika
sunshine live = ?
KLASSIK RADIO = Dwójka i Chopin? Jakoś nie bardzo to samo
Beats Radio = ?
SPORTRADIO = ?
80s80s = ?
Radio 1 = dawna Trójka
COSMO = ?
NDR Blue = ?
Awatar użytkownika
PND

PND Czw Gru 09, 2021 4:16 pm

"To ja nikt inny" napisał(a): Spojrzymy na ofertę w Szczecinie i okolicy

Większość tych stacji z Niemiec ma bitrate 64 kbps i 72 kbps (czyli dno totalne). Stacja z muzyką klasyczną i bitrate 72 kbps to jakaś kpina i masakra dla uszu. Właśnie dlatego DAB/DAB+ jest w wielu krajach powszechnie krytykowane. Jest to o tyle śmieszne, iż Ci sami nadawcy w internecie nadają z dużo lepszą jakością.
Awatar użytkownika
To ja nikt inny

To ja nikt inny Czw Gru 09, 2021 5:37 pm

Kto krytykuje jakość dźwięku DAB+ zagranicą? Dla audiofilów radio nigdy nie grało żadną rolę, bo kto zna się na dźwięku wie, że każda rozgłośnia zmienia dźwięk przed dystrybucją, spytaj się Pana Orbana z jego OPTImalną MODyfikacją. Niemcy nadawali przez wiele lat DSR w sieciach kablowych i na satelicie, obecnie w aac na satelicie. Jeżeli jakość dźwięku była tak ważna, to dlaczego odbiór satelitarny i UKF tracą a odbiór DAB+ i IP zyskuje zwolenników?

Najczęściej wykorzystywany sposób odbioru radia w Niemczech w 2021 r.:
UKF: 57,9 % (-5,7 p.p.)
DAB+: 12,5 % (+2,1 p.p.)
Radio internetowe: 16,6 % (+2,6 p.p.)
Kabel i satelita: 2,0 % (-1,1 p.p.)
Nie faworyzuje jedną z tych możliwości odbioru: 5,7 % (+1,0 p.p.)
Nie korzystam z żadnej możliwości odbioru: 5,3 % (1,3 p.p.)

Na satelicie i sieciach kablowych jest najlepsza jakość a tylko 2 % respondentów preferuje ten sposób odbioru. Źródło: Digitalisierungsbericht Audio 2021

Warto zwrócić również uwagę, że pomiędzy styczniem a wrześniem br. sprzedano w Niemczech 1,2 mln. odbiorników DAB+ (+ 14 %) a w Polsce jakość dźwięku w multipleksach lokalnych jest lepsza a chętnych do kupna odbiorników jak nie było, tak nie ma.

Słuchacz szukają treści a nie jakość dźwięku.
Awatar użytkownika
K.

K. Pią Gru 10, 2021 9:37 am

"PND" napisał(a):

Większość tych stacji z Niemiec ma bitrate 64 kbps i 72 kbps (czyli dno totalne). Stacja z muzyką klasyczną i bitrate 72 kbps to jakaś kpina i masakra dla uszu. Właśnie dlatego DAB/DAB+ jest w wielu krajach powszechnie krytykowane. Jest to o tyle śmieszne, iż Ci sami nadawcy w internecie nadają z dużo lepszą jakością.

ale po co więcej?..., chcesz więcej? idź do filharmonii, kup sobie zestaw audio z kablami głośnikowymi za 100000 zł i słuchaj, i baw się w audiofila. Radia dab+ za 100 zł mają grać i towarzyszyć. Chcesz trochę więcej -to kup sobie za 500 zł takie radio. Wyświetlą ci sie obrazki SLS i tak nie za wiele ich tam nie ma. Z radia dowiaduję się więcej i nie czy Zenek Martyniuk zagra na Sylwestra, bo to da się i w 32kbps/s a tylko za ile benzyna jutro będzie i czy będę miał jutro co do garnka włożyć. Takie informacje bardziej powinny trafiać.
Wróć do Radio

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości