WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Problemy, pytania, dyskusje, nowości, ...

Moderatorzy: Moderator, Robin

Awatar użytkownika
makarenko
 

TVP buduje platformę cyfrową

makarenko Nie Cze 03, 2007 12:45 pm

Za kilka tygodni rusza platforma cyfrowa przygotowywana przez ITI. Tymczasem nie jest wykluczone, że niebawem z podobną ofertą wystartuje TVP.

Pierwszy krok ku własnej platformie cyfrowej telewizja publiczna poczyniła w piątek, gdy podczas Międzynarodowej Wystawy Środków Masowego Przekazu (IBC) w Amsterdamie podpisała umowę na drugi transponder od firmy Astra.

Kontrakt, dotyczący pojemności znajdujących się na głównej pozycji orbitalnej SES ASTRY 19.2°E, umożliwi TVP zwiększenie liczby istniejących programów na Astrze o nowe kanały tematyczne, takie jak TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Film, TVP Historia oraz TVP Info.

- Dzięki temu porozumieniu widzowie zyskają łatwiejszy dostęp do nowych kanałów tematycznych, które wkrótce zacznie nadawać Telewizja Polska. To bardzo dobra informacja dla polskich widzów - powiedział Marcin Bochenek, członek Zarządu TVP.

„Nowy kontrakt z TVP jest kolejnym kamieniem milowym dla naszego strategicznego partnerstwa i bardzo ważnym krokiem w rozwoju naszej pozycji na rynku tak polskim, jak i w Europie Centralnej i Wschodniej.”, powiedział Alexander Oudendijk, Chief Commercial Officer, SES ASTRA. “Kontrakt pozwala TVP wzbogacić swoją ofertę dla odbiorców w Polsce i w Europie. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tej współpracy, dzięki której będziemy mogli zbudować jeszcze mocniejsze podstawy dla naszego dalszego wzrostu na tym ważnym rynku.”

Nowy transponder umożliwi także w przyszłości prowadzenie eksperymentalnego przekazu telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).

TVP korzysta z satelity Astra od maja 2005 roku. W czerwcu br. programy telewizji publicznej zostały umieszczone na nowym satelicie Astra 1 KR. Dzięki temu TV Polonia, TVP Kultura i TVP3 Warszawa stały się z tej pozycji dostępne od Wysp Kanaryjskich po Ural – m.in. w krajach północnej Afryki, we Włoszech, Bułgarii i Rosji.

Obydwa transpondery na Astrze pozwalają na nadawanie 20 kanałów telewizyjnych.

Jak podała "Gazeta Wyborcza" obserwatorzy rynku są zdania, że dzierżawa dodatkowych pojemności na tym samym satelicie SES Astra przybliża telewizję publiczną do uruchomienia własnej platformy cyfrowej. - Nie ma żadnych wątpliwości, że w ten sposób powstaje trzecia siła na rynku operatorów telewizji satelitarnej - powiedział "GW" anonimowo jeden z przedstawicieli konkurencyjnego Eutelsatu.

- To pozwoli nam uniezależnić się od Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu - mówi pracownik TVP proszący o anonimowość.

- Platforma ma służyć rozpowszechnianiu wszystkich programów TVP na terenie całego kraju. Ale to nie wyklucza w przyszłości nadawania innych polskich kanałów i serwisów interaktywnych - mówi rozmówca "GW" zbliżony do sprawy. Według niego platforma ma wystartować w 2007 r., ale nie wiadomo, czy znajdą się na niej programy nadawane w wysokiej rozdzielczości oraz takie usługi, jak np. wideo na żądanie.
Awatar użytkownika
Gość
 

Re: TVP buduje platformę cyfrową

Gość Sob Gru 08, 2007 11:15 pm

makarenko napisał(a):Kontrakt, dotyczący pojemności znajdujących się na głównej pozycji orbitalnej SES ASTRY 19.2°E, umożliwi TVP zwiększenie liczby istniejących programów na Astrze o nowe kanały tematyczne, takie jak TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Film, TVP Historia oraz TVP Info.


Informuję, że w tych kwestiach jestem zupełnie "zielony". Mam jednak pytanie do powyższego fragmentu. Wiem, że dziadek ma w domu talerz i odbiornik, na którym odbiera Astrę 19,2 E bodaj. Odbiornik ma bodaj 48 kanałów (jeśli to ma jakieś znaczenie, bo nie wiem). Były one kiedyś (z 15 lat temu) popularne w Polsce. Innych parametrów nie jestem w stanie podać.

Pytanie: Czy to oznacza, że z tego odbiornika mogę za darmo oglądać kanały TVP Sport, Rozrywka,Film i Historia? Jeśli nie to dlaczego?
Wróć do Platforma cyfrowa TVP

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości