[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 64: pg_connect(): Unable to connect to PostgreSQL server: could not connect to server: Connection refused Is the server running on host "217.182.173.109" and accepting TCP/IP connections on port 5432?
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 70: pg_query() expects parameter 1 to be resource, boolean given
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 71: pg_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, null given
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/komentowany_artykul.php on line 78: pg_close() expects parameter 1 to be resource, boolean given
Forum WirtualneMedia.pl - Opinie i komentarze - Umowa użyczenia lokalu powoduje różne skutki prawne i podatkowe

WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące gospodarki

Moderatorzy: Moderator, Robin

Awatar użytkownika
adam

Re: Umowa użyczenia lokalu powoduje różne skutki prawne i podatkowe

adam Pią Maj 17, 2013 12:27 pm

eksmisja z uzyczonego bezplatnie mieszkania ...
powod podany na wypowiedzeniu - niepłacenie czynszu!!!
przeciez to nie logiczne!!!
co wy o tym myslicie??
Awatar użytkownika
Anna

Anna Śro Lip 17, 2013 10:24 am

Wypowiada sie umowe użyczenia nawet z dnia na dzień, nie trzeba podawać powodu,Może to być pogorszanie sie wlasnej sytuacji materialnej lub jak przypuszczam nie czynsz ,ale oplaty dodatkowe ta osoba miala na myśli nieplacenieJa zawezwałam do podpisania umowy cywilno -prawnej wyznaczylam czynsz i poinformowalam,ze nie podpisanie umowy skutkuje używaniem lokalu bez umowy ,co niesie za soba odpowiednie skutki .Wezwałam też do ewentualnego opuszczenia lokalu,poinformowalam ,ze jeżeli sie nie wyprowadzi to zgodnie z prawem będe żądala w sadzie odszkodowania za tzw bezumowne korzystanie z lokalu tj na ogól wysokość czynszu jaki osiągnęłabym wynajmując mieszkanie + ewentualnie jeszcze koszty dodatkowe jakie sie ponioslo.Wypowiedzenie umowy użyczenia trzeba wyslać z potwierdzeniem odbioru ,jeżeli otrzymamy zwrotke ,czs biegnie na nasza korzyść .jeżeli delikwent sie nie wyprowadza to będzie go to kosztowalo
Awatar użytkownika
Tomek

Tomek Śro Lut 12, 2014 6:16 pm

Czy jako biorący w nieodpłatne używanie lokalu mieszkalnego z zamiarem używania tylko w taki sposób muszę odprowadzać jakiś podatek??
Awatar użytkownika
ekspert

ekspert Czw Mar 20, 2014 12:12 am

tak
Awatar użytkownika
~~tapirros

~~tapirros Nie Mar 23, 2014 1:37 pm

jaki podatek mam odprowadzać? od czego ?
Awatar użytkownika
ja

ja Pon Mar 24, 2014 5:44 pm

:)
Awatar użytkownika

:) Pon Mar 24, 2014 5:50 pm

Oczywiście jako osoba przyjmująca rzecz do użyczenia musisz odprowadzić do US podatek 18%jeśli nie będziesz prowadził działalności gospodarczej w użyczonym budynku i 19%jeśli taką działalność miałbyś prowadzić.Na początek ustalacie z użyczającym wysokość czynszu jaki należał by się przy umowie najmu,mnożysz to razy 12 miesięcy i od powstałej kwoty płacisz podatek.W tym roku rozliczysz to na picie 36.Pozdrawiam
Awatar użytkownika

:) Pią Mar 28, 2014 10:56 am

Dodam tylko,że taki podatek musi odprowadzić tylko osoba nie spokrewniona z osobą użyczającą
Awatar użytkownika
Radek

Radek Pią Maj 16, 2014 12:17 pm

a ja wyglada sytuacja z podatkiem od nieruchomosci pod prowadzana działalnosc gospodarcza np. Uzytkuje czesc gruntu pod dzialalnosc gospodarcza od rodziców, czy gmina moze zarzadac podatku od przedsiebiorcy, gdy rodzice płaca podatek gruntowy ??
Awatar użytkownika
Ela

Ela Sob Sie 22, 2015 4:56 pm

"adam']eksmisja z uzyczonego bezplatnie mieszkania ...
powod podany na wypowiedzeniu - niepłacenie czynszu!!!
przeciez to nie logiczne!!!
co wy o tym myslicie??

Odp. Biorący w użytkowanie płaci zwykłe koszty utrzymania rzeczy : czynsz, koszty utrzymania klatki wejściowej itd i itp.

I pytanie do Adama
== A użyczający ma także płacić za światło które zużyjesz w jego lokalu , a pozostali sąsiedzi za wodę??????????
Nawet otrzymanie mieszkania po rodzinie nie daje prawa nikomu do okradania drugiej strony umowy.
Awatar użytkownika
Barbara

Barbara Pon Sie 31, 2015 11:54 am

Syn oddał mi swoje wolne mieszkanie na podstawie umowy użyczenia. Ja chciałabym go wynająć i zapłacić od wynajmu podatek. Czy to będzie zgodne z przepisami ?
Awatar użytkownika
kate

kate Wto Gru 15, 2015 2:39 pm

Witam. Sprzedajemy z mężem mieszkanie, osoba kupująca stara się o kredyt (mdm). Zanim otrzyma decyzję z banku musimy według naszej agencji nieruchomości podpisać z nim umowę użyczenia. Na czym to polega? Czy to jest bezpieczne? Proszę o radę
Awatar użytkownika
biorący w użyczenie

biorący w użyczenie Wto Gru 29, 2015 4:28 pm

":)" napisał(a): Oczywiście jako osoba przyjmująca rzecz do użyczenia musisz odprowadzić do US podatek 18%jeśli nie będziesz prowadził działalności gospodarczej w użyczonym budynku i 19%jeśli taką działalność miałbyś prowadzić.Na początek ustalacie z użyczającym wysokość czynszu jaki należał by się przy umowie najmu,mnożysz to razy 12 miesięcy i od powstałej kwoty płacisz podatek.W tym roku rozliczysz to na picie 36.Pozdrawiam

Ale jeśli płacę comiesięcznie czynsz w wysokości takiej samej, jaką sam płaciłby użyczający mieszkanie (+ oczywiście pokrywam wszystkie opłaty związane z mediami) za lokal mieszkalny, to także mam płacić podatek do US??
Awatar użytkownika
ola

ola Śro Kwi 20, 2016 10:37 pm

czy muszę płacić podatek ,jeżeli moja córka użyczyła mi swoje mieszkanie?
Awatar użytkownika
Kavcia

Kavcia Czw Maj 04, 2017 5:20 pm

Czy jesli uzyczajacy i bioracy w uzytkowanie uzgadniaja, ze NIE jest konieczne partycypowanie w kosztach utrzymania rzeczy tj. czynsz, media, itp to mozna taki zapis usunac z Umowy i US nie bedzie mial z tym problemu/nie bedzie sie czepial?
Wróć do Gospodarka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość