nbt Pon Wrz 06, 2021 1:49 pm
Zerknąłem na dane GUS-u z ciekawości i mam garść ciekawostek: w Polsce mamy około 38 mln ludzi, a najpopularniejszy program informacyjny w Polsce ogląda średnio 2,2 mln ludzi (według badań telemetrycznych). Badanie oczywiście nie uwzględnia tych, co oglądają więcej niż jeden program informacyjny w ciągu dnia, ale można spróbować założyć, że dziennik w telewizji ogląda około 10% obywateli.
Ciekawiej robi się, gdy zerkniemy na ogromne różnice mędzy 4+ a grupami komercyjnymi, bo z niej wynika wprost, że zdecydowana większość widzów dzienników to ludzie 60+ (bo nie uwierzę, że dzieci i młodzież zasiadają przed TV na Fakty, czy inne Wiadomości). W grupie produkcyjnej (liczę to jako 16-59) wg. GUS-u mamy około 60% obywateli i patrząc na oglądalność Faktów, wychodzi na to, że ten dziennik każdego ogląda 4,5% ludzi w wieku produkcyjnym. Wiadomości raptem 3%. Dodatkowo porównując dane 16-49 z 16-59 widzę, że różnica przy każdym programie to około 300 tys., więc sporą część oglądalności robią tu ludzie 50+.
Co więcej, zwracam uwagę na SHR, bo z niego wynika, że (ponad) 80% telewidzów wybiera coś innego, niż program informacyjny i spada to rok-do-roku każdemu programowi. Co też ciekawe, SHR jest mniej więcej taki sam niezależnie od grupy badawczej. Wychodzi mi z tego wniosek taki, że większość aktualnych widzów telewizji jest w wieku 60+, ale jednocześnie niezależnie od grupy wiekowej, jeśli ktoś ogląda telewizję w porze dzienników, to jest 20% szansy, że będzie oglądał tego typu program.
Można więc powiedzieć, że główne wydania dzienników, tak na prawdę mało kto ogląda i chyba zbyt przeceniamy ich rolę. Mam nadzieję, że mój komentarz może kogoś bardziej kompetentnego natchnie na jakieś badania typu "Profil widza programów informacyjnych". Chętnie poczytam!