WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Dyskusje dotyczące Radia

Moderatorzy: Moderator, t.wojtas9@gmail.com, Robin

Awatar użytkownika
Gość89

Powstaną lokalne multipleksy radia cyfrowego. KRRiT ogłosi konkursy w 34 miastach

Gość89 Wto Maj 29, 2018 9:21 am

Dopiero? Serio? Dość późno...
Awatar użytkownika
A będzie

Re: Powstaną lokalne multipleksy radia cyfrowego. KRRiT ogłosi konkursy w 34 miastach

A będzie Wto Maj 29, 2018 9:28 am

Będzie jak w dvb-t, ktoś dostanie koncesje a później ją sprzeda i będzie kiszka
Awatar użytkownika
utter

Re: Powstaną lokalne multipleksy radia cyfrowego. KRRiT ogłosi konkursy w 34 miastach

utter Wto Maj 29, 2018 9:30 am

Bardzo dobry sposób na zmarnowanie bardzo dużych pieniędzy, dziękuję.
Awatar użytkownika
Tumk

Tumk Wto Maj 29, 2018 9:35 am

Szkoda tylko, że sama technologia DAB+ ma już swoje lata, a popularnej alternatywy brak.
Awatar użytkownika
Melody’s Echo Chamber

Melody’s Echo Chamber Wto Maj 29, 2018 9:48 am

Proszę nie zapominać o uruchomionym w tym roku lokalnym multipleksie we Wrocławiu pod nazwą LokalDAB,
nadającym testową transmisję Radia RAM, Radia akademickiego LUZ, i radia katolickiego Rodzina.
Bardzo dobry kierunek dla DAB+ z lokalnymi multipleksami. *ukłony*
Awatar użytkownika
gość

gość Wto Maj 29, 2018 10:28 am

Widzę niezłą hipokryzję - przecież ktoś jakieś 2 lata temu wmawiał, że DAB to całe zło i nie należy tego rozwijać. Zresztą to jest bajdurzenie - ekonomicznie nie ma to żadnego sensu, a po drugie nikt nigdzie w UE nie nakazuje wyłączenia FM - odnośnie patologicznego zdania, że proces cyfryzacji ma się zakończyć wyłączeniem. Owszem proces ten powinien zakończyć się wyłączeniem PR i spieniężeniem jej slotów na FM za które nie płaci.
Awatar użytkownika
Piotr

Piotr Wto Maj 29, 2018 10:56 am

Wszystko to za późno. Istnieje internet.
Mam nowy amplituner (SX-N30AE) FM/DAB+/Internet i radia słucham z internetu, korzystając z platformy Tune In. Połączenie jest stabilne, jakość znakomita (jak w DAB+) a wszystkie ulubione stacje (krajowe i zagraniczne) mam w jednym miejscu. Przełączanie się między DAB a internetem nic nie daje a jest niewygodne.
Co więcej, gdy słucham radia na telefonie, to również korzystam z Tune In. W Warszawie nie ma żadnych problemów z jakością połączenia po HSPA/LTE, nie zdarzają mi się zaniki czy zakłócenia (w przeciwieństwie do FM na telefonie). Żona słucha z internetu poprzez telefon i Bluetooth w samochodzie i również nie ma żadnych problemów z odbiorem.
Reasumując:
Cyfrowe radio - TAK.
DAB+ - nie wiem, ja już nie potrzebuję...
Awatar użytkownika
rozbawiony socjalistami z piSSu

rozbawiony socjalistami z piSSu Wto Maj 29, 2018 11:49 am

Kolejny pozorowany ruch z postrzeczywistości smoleńskiej. Tak ok.8 lat za późno. Na szczęście ŻADNA komercyjna poważna stacja nie jest inicjatywą zainteresowana, więc pomysł upadnie zanim wstanie....z kolan.Stanowisko komercyjnych stacji - reprezentowanych przez RMF - nadal obowiązuje i podtrzymuje brak zainteresowania taką formą przekazu. A tu się towarzysze zasadzają na kasę z koncesji.
Awatar użytkownika
Przemek

Przemek Wto Maj 29, 2018 12:48 pm

"Tumk" napisał(a): Szkoda tylko, że sama technologia DAB+ ma już swoje lata, a popularnej alternatywy brak.

Oczywiście że jest - to streaming internetowy, wplatanie ścieżek w muksy telewizyjne (robią tak choćby Czesi) i ścieżki radiowe w Hbbtv. A ja widzę że KRRiT od lat lansuję tezę o bezalternatywności DABu, co jest oczywistym KŁAMSTWEM. DAB+ to taki klasyczny "too little and too late", zadowoleni mogą być jedynie ci co wdrażają bo oni zgarną kasę. Przewagi jakościowej nad poczciwym FM nie ma, przykładowo w Wielkiej Brytanii większość muksu prywatnego DAB jest MONOFONICZNA https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_One Denne przepływności w DABie to wręcz reguła a nie wyjątek. Takie niespodzianki októrych KRRiT nie mówi, bo i po co? Jeszcze potencjalni słuchacze się zdenerwują i zaczną pytać...

Podobnie kroi się w ew. DVB-T2 w Polsce, tak jak w DVB-T kodekiem dźwięku został E-AC3 (mało kto go stosuje poza Polską, bo i zalet ma mało) tak audio w Polsce będzie AC-4 bo jest NIEKOMPATYBILNE z obecnym sprzętem i wymusi jego zmianę. A że w Europie nikt go nie używa i stosuje się HE-AAC (choćby właśnie Czesi) lub nawet AC3, ten który był zbyt przestarzały na polski DVB-T? Kogo to obchodzi!
Awatar użytkownika
Gregor

Gregor Wto Maj 29, 2018 1:38 pm

Upieranie się przy ekspansji DAB+ to dalsze brnięcie w ślepy zaułek rozwojowy, ja słucham radia cyfrowego z netu Tune In oraz z satelity; tuner DAB który przywiozłem z Anglii tutaj nie działa, nie kupie innego bo jest drogi i nie ma w tym przyszłości..
Awatar użytkownika
Pzemek

Pzemek Wto Maj 29, 2018 2:00 pm

"Gregor" napisał(a): Upieranie się przy ekspansji DAB+ to dalsze brnięcie w ślepy zaułek rozwojowy, ja słucham radia cyfrowego z netu Tune In oraz z satelity; tuner DAB który przywiozłem z Anglii tutaj nie działa, nie kupie innego bo jest drogi i nie ma w tym przyszłości..

Dokładnie, dla sieci ogólnopolskich i regionalnych emisja satelitarna to świetne rozwiązanie, które jakościowo wręcz miażdży DAB. CAŁY muks DABu to 1,2 Mbit/s. Śmiesznie mała pojemność, później niech nikt się nie dziwi że są potworki typu Radio Dzieciom o przepływności 72 kilobipsy. Wychowywanie dzieci o drewnianych uszach, za po podatnych na marketingową papkę chyba...
Awatar użytkownika
czytacz

czytacz Wto Maj 29, 2018 7:01 pm

kto to pisał? byłem na całej konferencji i nikt nie powiedział, że analogowe radio będzie wyłączone - wręcz odwrotnie zostanie zachowane dla mikro nadawców na wsiach. artykuł nierzetelny.
Awatar użytkownika
gość

gość Wto Maj 29, 2018 9:07 pm

"Przemek" napisał(a):
"Tumk" napisał(a): Szkoda tylko, że sama technologia DAB+ ma już swoje lata, a popularnej alternatywy brak.

Oczywiście że jest - to streaming internetowy, wplatanie ścieżek w muksy telewizyjne (robią tak choćby Czesi) i ścieżki radiowe w Hbbtv. A ja widzę że KRRiT od lat lansuję tezę o bezalternatywności DABu, co jest oczywistym KŁAMSTWEM. DAB+ to taki klasyczny "too little and too late", zadowoleni mogą być jedynie ci co wdrażają bo oni zgarną kasę. Przewagi jakościowej nad poczciwym FM nie ma, przykładowo w Wielkiej Brytanii większość muksu prywatnego DAB jest MONOFONICZNA https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_One Denne przepływności w DABie to wręcz reguła a nie wyjątek. Takie niespodzianki októrych KRRiT nie mówi, bo i po co? Jeszcze potencjalni słuchacze się zdenerwują i zaczną pytać...

Podobnie kroi się w ew. DVB-T2 w Polsce, tak jak w DVB-T kodekiem dźwięku został E-AC3 (mało kto go stosuje poza Polską, bo i zalet ma mało) tak audio w Polsce będzie AC-4 bo jest NIEKOMPATYBILNE z obecnym sprzętem i wymusi jego zmianę. A że w Europie nikt go nie używa i stosuje się HE-AAC (choćby właśnie Czesi) lub nawet AC3, ten który był zbyt przestarzały na polski DVB-T? Kogo to obchodzi!

Czesi już uruchomili 2 muxy przejściowe w DVBT2 , jedynka czeska idzie w 1080 50p i ma przepływność 9M - nasze udawane HD to jest jednak g...o.
Awatar użytkownika
BAD

BAD Śro Maj 30, 2018 4:00 pm

Projekt DAB+ jest absolutnie nieracjonalny ekonomicznie. Dla stacji komercyjnych zwłaszcza. Dla małych jeszcze bardziej. Co z tego, że koncesja będzie relatywnie tania? Emitel za darmo będzie utrzymywał nadajniki? Raczej nie. No i kto tego będzie słuchał bo odbiorników jak na lekarstwo, a w autach wymaga sporej dopłaty. Zwiększenie słuchalności o pare procent nie zrekompensuje nawet kosztów nadawania. A nie jest tajemnicą, że już dziś wiele małych stacji balansuje na skraju istnienia. To o jakim poszerzaniu oferty mówimy? I kto to ma robić bo 3/4 lokalnych kiedyś stacji już zostało sprzedane do sieci bo nie wyrabiali ekonomicznie. A teraz dorzucimy 34 miasta z 47 slotami na stacje. To na obecnym rynku reklamowym kompletne science fiction. No i szanowni pomysłodawcy zapomnieli o internecie, podejrzewam, że już dziś więcej ludzi słucha radia przez internet niż przez DAB. Może to lobby producentów i dystrybutorów.
Awatar użytkownika
Paffcio

Paffcio Czw Maj 31, 2018 7:13 pm

PR 24 na średnie i ogólnie, stacje w formacie "talk" na średnie. I częstotliwości są--nawet wiele. Na UKF też by się zwolniło kilka po przejściu na AM.
Wróć do Radio

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości