UOKiK przestrzega przed nieuczciwymi 'kablówkami'
Mniej programów w pakiecie za tą samą cenę? Zastąpienie ulubionej stacji inną? UOKiK ostrzega przed nieuczciwymi klauzulami w umowach z operatorami telewizji kablowej.
Telewizje kablowe naruszają interesy konsumentów - wynika ze skarg napływających do UOKiK. W umowach zawieranych z abonentami pojawiają się postanowienia, które wcześniej zostały zakwestionowane przez sąd i wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych. Przedsiębiorcy m.in. przyznają sobie uprawnienia do jednostronnej zmiany warunków umowy, uniemożliwiają abonentom odstąpienie od niej oraz utrudniają reklamację świadczonej usługi.
W ostatnich tygodniach Prezes UOKiK wydał decyzje nakazujące zmianę niezgodnej z prawem praktyki stosowanej przez operatorów telewizji kablowych - Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji z Tomaszowa Mazowieckiego, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe SATEL z Kielc, oraz Astral Media z Łodzi.
Z informacji zebranych podczas prowadzonych postępowań wynika, że dostawcy przede wszystkim zastrzegają sobie prawo do zmiany opłaty miesięcznej bez wcześniejszego poinformowania użytkowników o tym fakcie. Konsumenci o podwyższeniu ceny dowiadują się otrzymując książeczkę abonamentową z nową wartością do uiszczenia bez możliwości odstąpienia od umowy. Jest to niezgodne z prawem, ponieważ o zmianie taryfy powinni zostać poinformowani odpowiednio wcześniej tak, by móc wypowiedzieć kontrakt.
Kolejną pułapką pojawiającą się w umowach jest zagwarantowanie
sobie przez operatorów możliwości zmiany oferty programowej w
wyniku działania sił wyższych, do których telewizje kablowe
zaliczają m.in. przyczyny techniczne. Abonenci pozbawieni są prawa
wypowiedzenia umowy, co skutkuje opłacaniem świadczenia, na które
wcześniej nie umawiali się
z operatorem.
Ponadto ograniczane są prawa do wniesienia reklamacji np. z
powodu nienależytego wykonania umowy. Przedsiębiorcy zobowiązują
konsumentów do zawiadomienia o wystąpieniu usterki
w nieprzekraczalnym terminie pięciu dni od dnia jej wystąpienia.
Tymczasem, przepisy przyznają klientom znacznie dłuższe terminy
składania reklamacji, m.in. 12 miesięcy od ostatniego dnia okresu
rozliczeniowego, w którym usługa została nienależycie wykonana lub
miała być wykonana.
Urząd przypomina, aby uważnie zapoznawać się z treścią podpisywanych dokumentów. Warto czytać regulaminy i załączniki. W przypadku umów - sprawdzić, czy dostawca nie umieścił we wzorcu klauzul, które mogą okazać się dla nas niekorzystne - informuje Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.
Decyzje Prezesa UOKiK dotyczą postępowań wszczętych na podstawie "starej" ustawy antymonopolowej, dlatego na operatorów nie została nałożona kara finansowa. Zgodnie z obowiązującym od 21 kwietnia "nowym" prawem, za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, w tym stosowanie klauzul niedozwolonych, Prezes UOKiK nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową do 10 proc ubiegłorocznego przychodu.
Dołącz do dyskusji: UOKiK przestrzega przed nieuczciwymi 'kablówkami'