SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

AI może ogłupiać? To badanie wykazało utratę samodzielnego myślenia

Jak wskazuje badanie „Your Brain on ChatGPT”, przeprowadzone przez MIT Media Lab, używanie AI może prowadzić do osłabienia aktywności mózgu oraz utraty umiejętności zapamiętywania. Poza tym użytkownicy sztucznej inteligencji, mogą zaciągać tzw. dług poznawczy, czyli tracić zdolność samodzielnego myślenia. 

fot. Unsplash fot. Unsplash

Badanie „Your Brain on ChatGPT” miało na celu zrozumienie, jak korzystanie z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (takich jak ChatGPT) wpływa na funkcje poznawcze, aktywność mózgu, pamięć i jakość pisania esejów.

Uczestników badania podzielono na trzy grupy. Każda z grup miała do napisania eseje, z tym że pierwsza z nich robiła to z pomocą AI, druga korzystała z narzędzi Google (bez AI) , a trzecia grupa nie wspomagała się żadnymi narzędziami.

To właśnie grupa, która nie korzystała z żadnych narzędzi, wykazywała najwyższe zaangażowanie poznawcze i najsilniejsze połączenia neuronalne. Uczestnicy cytowali poprawnie swoje eseje i czuli większe przywiązanie do tekstów. Poza tym ich eseje były bardziej zróżnicowane i oryginalne.

Najniższą aktywność poznawczą wykazywała grupa korzystająca z narzędzi AI a jej uczestnicy mieli trudności z cytowaniem własnych esejów, co wynikało ze słabego zakodowania tych treści w pamięci. Natomiast same eseje były bardziej jednorodne, z powtarzalnymi strukturami i słownictwem.

Grupa korzystająca z wyszukiwarki uplasowała się jako ta pośrednia, wykazując silną aktywność w obszarach wzrokowych (czytanie wyników).

AI jako wsparcie

Jak dowodzą wyniki badań, korzystanie z AI może być pomocne, ale zbyt wczesne lub nadmierne użycie może prowadzić do: osłabienia pamięci, utraty poczucia autorstwa oraz mniejszego zaangażowania poznawczego – może prowadzić do „długu poznawczego”, czyli utraty zdolności samodzielnego myślenia.

Poza tym najlepsze efekty osiągali uczestnicy, którzy najpierw pisali eseje samodzielnie, a dopiero potem korzystali z AI – ich mózgi wykazywały największą aktywność i integrację poznawczą.  

Opierając się na wynikach badań stwierdzono, że edukacja powinna promować najpierw samodzielne myślenie i pisanie, a dopiero potem wprowadzać narzędzia AI jako wsparcie. Należy unikać sytuacji, w której AI zastępuje procesy poznawcze ucznia. Zamiast tego powinna wyłącznie wspierać rozwój umiejętności.  

Badacze stwierdzili, że ocena wpływu AI na rozwój intelektualny i kreatywność wymaga dalszych, pogłębionych badań.

Dołącz do dyskusji: AI może ogłupiać? To badanie wykazało utratę samodzielnego myślenia

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tom
Lubię w recenzjach gier co chwilę czytać słowa rozgrywka, eksploracja, twórcy i gracze
16 0
odpowiedź
User
Ponury_Grabaż
Tym nie odkryli tzw. ameryki To juz bylo wiadomo od dawna,ze sztuczna inteligencja zabierze samodzielne myslenie . .
2 0
odpowiedź
User
gość
AI pomoże ludziom zbudować lepszy świat.
0 1
odpowiedź