SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel Play i UPC kupuje zieloną energię m.in. w Polsce

Grupa Iliad poinformowała, że podpisała cztery umowy dotyczące zakupu energii odnawialnej we Francji, Włoszech i Polsce. Dzięki porozumieniom o łącznej mocy 166 MW firma pozyska 219 gigawatogodzin rocznie. Pozwoliłoby to zasilić miasto Roubaix we Francji, Bari we Włoszech czy Słupsk w Polsce lub pokryć zużycie energii elektrycznej 6 milionów abonentów operatora do 2027 roku.

Salon Play Salon Play

W przypadku Francji Grupa Iliad podpisała pierwszą umowę dotyczącą czerpania energii z elektrowni wiatrowej. Ma to wzmocnić dywersyfikację źródeł energii operatora Free w tym kraju. Dzięki czterem francuskim umowom podpisanym od 2023 roku, 16 proc. energii zużywanej przez firmę będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Włochy i Polska krajami o najbardziej emisyjnej energii

Francuska Grupa Iliad podała na Linkedinie, że Włochy i Polska to najbardziej emisyjne rynki, na których działa. Dzięki wynegocjowanym umowom do 2026 roku właściciel włoskiej sieci komórkowej Iliad, działającego w Polsce Play wraz z dawną siecią kablową UPC Polska, będzie pokrywać do 21 i 13 proc. zużycia energii ze źródeł odnawialnych. 

Do 2035 roku Iliad chce pokrywać połowę zapotrzebowania w ten sposób. Zakłada to Plan Klimatyczny Grupy. W lutym operator zawarł długoterminowy kontrakt na dostawy energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Dwunastoletnia umowa z firmą R.Power zapewni Play 240 GWh energii słonecznej z farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w zachodniej Polsce.  

Umowa dotyczy zakupu energii odnawialnej bezpośrednio od producenta. Dzięki niej Play ma zapewnioną stałą dostawę energii, redukuje emisję CO₂ i wspiera realizację celów ESG Grupy iliad. Długoterminowa współpraca ma zapewniać także stabilność i przewidywalność kosztów dla operatora.

Jak telewizja i radio wpływają na środowisko?

Francja to kraj szczególnie dbający o redukcję śladu węglowego. Jesienią informowaliśmy, że Arcom i Arcep, czyli francuskie odpowiedniki KRRiT i UKE, zaprezentowały raport dotyczący wpływu telewizji i radia na środowisko. Badanie korzystania z mediów audiowizualnych wykazało, że odpowiadają one za 2,9 proc. zużycia energii we Francji, czyli 13 TWh i 0,9 proc. śladu węglowego kraju.

Autorzy badania dowodzą, że urządzenia, a w szczególności telewizory, mają najbardziej negatywny wpływ na środowisko (od 72 do 90 proc. w zależności od czynnika), bo nie tylko generują ślad węglowy, ale do ich produkcji trzeba zużywać surowce mineralne i metale i pobierają dużo energii elektrycznej. W dalszej kolejności w raporcie umieszczono sieci internetowe i nadajniki (od 9 proc. do 26 proc.) i centra danych (od 1 proc. do 3 proc.).

Po reformie medialnej we Francji,  nadawcy ubiegający się o koncesję lub jej przedłużenie, są zobowiązani do promowania w swoich programach ekologicznych postaw. Także nadawcy wykazują troskę o środowisko.

Niektóre rozwiązania wdrożono do polskiej wersji serwisu streamingowego Canal+. Po 3 godzinach braku aktywności pilota użytkownika pojawia się komunikat „Hej pssst! Jesteś tam? Jeśli Cię tam nie ma, odtwarzacz zostanie wyłączony, aby zmniejszyć ślad węglowy”.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play i UPC kupuje zieloną energię m.in. w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl