SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef KRRiT nałożył ogromną karę na TVP. Za reportaż o ojcu Rydzyku

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył w środę 145 tys. zł kary na Telewizję Polską za emisję reportażu „Arcydzieło Rydzyka”. – Przypominam, że w polskiej tradycji narodowej osoby duchowne określa się jako ksiądz, ojciec czy matka w przypadku sióstr zakonnych. To szczegół pokazujący zakorzenienie w polskiej kulturze autorów tego tak zwanego reportażu – zauważył szef KRRiT Maciej Świrski.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski

W sprawozdaniu z działalności za 2024 roku regulator informował, że wpłynęło 98 wystąpień, podpisanych przez 312 osób, dotyczących audycji zatytułowanej „Arcydzieło Rydzyka”, wyemitowanej 13 grudnia 2024 roku, w ramach cyklu „Raport specjalny” na antenie TVP1.

Zespół byłego członka KRRiT apelował o skargi

Do wysyłania skarg zachęcał Zespól Wspierania Radia Maryja w służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu na czele z prof. Januszem Kaweckim, członkiem KRRiT poprzedniej kadencji. Fundacja Lux Veritatis żądała wyemitowania sprostowania przez TVP.

Największe zastrzeżenia toruńskich mediów dotyczyły informowania przez TVP o Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Kilka miesięcy temu do fundacji związanej z ojcem Rydzykiem weszli agenci CBA, którzy badają milionowe dotacje. W reportażu nadawca publiczny miał kilka razy podawać, że w przypadku likwidacji placówki kultury cały jej majątek trafi do fundacji związanej z o. Rydzykiem.

Cytowany przez TV Trwam i Radio Maryja mec. Karol Prawda, pełnomocnik Lux Veritatis tłumaczył na antenie tych stacji, że rzeczywistość jest bardziej złożona. W przypadku rezygnacji z projektu przez rząd, fundacja musiałaby zwrócić kwotę, którą państwo przeznaczyło na budowę muzeum (ponad 200 mln zł). Z tego obowiązku mogłaby być zwolniona, gdyby podjęła się utrzymywania placówki przez dalsze 10 lat.

Program prowadziła Bianka Mikołajewska. Współautorem reportażu był Paweł Grygorowicz.

„Oszczerstwa i nawoływanie do nienawiści”

Skąd kara dla TVP? - Wpłynęły do nas skargi ze środowiska Radia Maryja i byłego członka KRRiT pana profesora Kaweckiego. Pokazywały, że mamy do czynienia z łamaniem prawa w postaci oszczerstw i nawoływania do nienawiści na gruncie uprzedzeń do religii. W tym reportażu w całkowicie fałszywy sposób przedstawiono dzieło ojca Tadeusza Rydzyka w postaci Muzeum Pamięć i Tożsamość – mówił na konferencji szef KRRiT.

Zdaniem Macieja Świrskiego, w reportażu pojawiły się wyssane z palca zarzuty. – Jest to kwota 145 tysięcy złotych, zależna od przepisów. Od tej decyzji oczywiście przysługuje odwołanie, zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego – dodał przewodniczący KRRiT.

W listopadzie 2024 roku podobną karę nałożono na nadawcę TVN24 za ponowne udostępnienie na YouTube i w TVN24 GO reportażu „29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza Rydzyka”. Wówczas szef KRRiT zdecydował, że stacja musi zapłacić 142,8 tys. zł. Także uzasadniono decyzję nawoływaniem do nienawiści i dyskryminacją religii.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT nałożył ogromną karę na TVP. Za reportaż o ojcu Rydzyku

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
140 tysięcy? To przecież ledwie ułamek ceny słynnego jachtu Polskiej Fundacji Narodowej, której Świrski szefował.
28 14
odpowiedź
User
Bez polskich znakow
To powinien byc ostatni gwozdz do trumny swira
20 16
odpowiedź
User
Ewedel
Od razu tam "ogromna suma". Przypomnę tylko, że Maciej Świrski jako szef Polskiej Fundacji Narodowej tylko w 2018 roku wydał ze służbowej karty kredytowej 187 tysięcy złotych polskich. A szefem był przez lat pięć. Patriotycznie. I z wiadomym skutkiem.
30 3
odpowiedź