SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czeskie stacje rezygnują z FM na rzecz DAB+

Choć w Polsce czołowi nadawcy komercyjni krytykują DAB+, to zupełnie inna sytuacja jest w Czechach. Radio Prostor, Radio Proglas i Radio Country ograniczają lub porzucają emisje w analogu na rzecz cyfrowych multipleksów. Czeski Urząd Telekomunikacyjny ocenił, że technologia szybko zyskuje na popularności.

fot. dabplus.cz fot. dabplus.cz

Jak zauważył digitalfernsehen.de, Radio Prostor chce zrezygnować z 8 na 12 częstotliwości FM na rzecz emisji w DAB+. Radio Proglas w 2026 roku chce wyłączyć wszystkie obiekty w paśmie UKF. 31 maja zakończy emisję w Ještěd w północnych Czechach (97,9 MHz) i z obiektu Žďár nad Sázavou/Rudolec (104,0 MHz).

31 sierpnia stacja zamilknie w miejscowości Praděd (93,3 MHz). Do kolejnych wyłączeń nadajników analogowych ma dojść do 2026 roku. Wówczas rozgłośnia będzie dostępna tylko cyfrowo. Radia Proglas można słuchać w dużej części Czech za pośrednictwem multipleksów RTI Cz i Telko.

Na emisję w DAB+ chcą postawić nie tylko stacje dostępne w zakresie UKF. Radio Country tylko do końca marca będzie dostępne na częstotliwości 639 kHz w Libicach w środkowych Czechach. Naprawa nadajnika rozgłośni dostępnej na falach średnich okazała się zbyt droga, dlatego stacja przeniesie się do DAB+, na multipleks CRA.

Dobre wyniki kontroli czeskiego regulatora

Jak informuje parabola.cz, Czeski Urząd Telekomunikacyjny (CTU) przeprowadził kontrolę realizacji zobowiązań operatorów dotyczących zarezerwowanych przez nich częstotliwości. Operatorzy wszystkich multipleksów DAB+ uruchomili w terminie emisje przynajmniej z jednego obiektu na danym obszarze, do czego się zobowiązali.

Do przełomu sierpnia i września 2025 roku multipleksy ogólnokrajowe muszą objąć zasięgiem co najmniej 50 proc. populacji Czech i 50 proc. długości autostrad. Choć operatorom zostało jeszcze wiele miesięcy, to ten warunek został spełniony. Podobnie wygląda sytuacja z MUX-ami regionalnymi. Docierają do 40 proc. populacji, chociaż ten pułap muszą osiągnąć dopiero za rok.

Z satysfakcją odnotowujemy, że aukcja dotycząca DAB+ zaowocowała relatywnie szybkim wzrostem dostępności cyfrowego radia, nie tylko pod względem liczby mieszkańców w zasięgu sygnału, ale także pod coraz atrakcyjniejszej oferty programów radiowych, nadawanych przez nadawców prywatnych – powiedział Marek Ebert, Przewodniczący Rady CTU.

Niedawno w Czechach rozpoczął działalność multipleks B. Trzeci ogólnokrajowy MUX cyfrowego radia na początku objął zasięgiem 48 proc. powierzchni kraju, a jeszcze w marcu dotrze do ponad 80 proc. populacji naszych południowych sąsiadów. Operatorem multipleksu jest firma České radiokomunikace (ČRa).

W skład multipleksu wchodzą: Kiss, Radio Country, Radio Beat, Radio 1, Radio Spin i Signal Radio. Docelowo mają tam trafić także: Radio Impuls, Český Impuls i RockZone. W kraju działają także MUX-A ze stacjami nadawcy publicznego (zasięg 97 proc. populacji). W Sylwestra 2024 roku ruszył też MUX-C (zasięg 60 proc. populacji). Działają też multipleksy regionalne i lokalne.

W Polsce DAB+ ze śladową słuchalnością

Najwięcej Polaków może korzystać z multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne). Jego zasięg terytorialny to 90 proc., a ludnościowy 93 proc. Został poszerzony w zeszłym roku.

W Polsce działają też multipleksy lokalne (Warszawa, Poznań, Katowice, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Częstochowa) i eksperymentalne (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Bielsko-Biała, Gliwice, Szczawnica, Andrychów, Wrocław, Szczecin). Można za ich pośrednictwem słuchać dodatkowych stacji, niedostępnych analogowo w danych miejscach. Na przykład Muzycznego Radia z Jeleniej Góry.

W naszym kraju od lat nadawcy komercyjni krytykują DAB+, którego popularność jest duża w krajach Europy Zachodniej typu Niemcy. W Norwegii stacje ogólnokrajowe wyłączyły analog. W Szwajcarii zdecydował się na to nadawca publiczny. Zdaniem polskich stacji komercyjnych, DAB+ jest przestarzały, wymaga dużej sieci nadajników, a w przypadku dużej liczby stacji jakość dźwięku jest gorsza niż w przypadku FM.

W 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadziła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Zawieszono go na wniosek strony rynkowej. Nadawcy prywatni chcieli, żeby najpierw Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał operatora multipleksu. Nie stało się tak do dzisiaj.

W 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej 72 tys. – wynika z danych Radio Track Kantar Polska, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od jednego z nadawców. Zdaniem zasiadającego w KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego, brakuje strategii i odpowiedniego marketingu. Nadawcy prywatni obawiają się też rozdrobnienia rynku.

Dołącz do dyskusji: Czeskie stacje rezygnują z FM na rzecz DAB+

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
W Polsce
W Polsce też powinni wyłączyć Dwójkę na FM
14 13
odpowiedź
User
Andrzej
“Czołowi polscy nadawcy” kurczowo trzymają się FM bo wiedzą jakie DAB+ zabierze im pieniądze. Dodatkowo kontrolują rynek “stacjami lokalnymi”, franczyzami, które stworzyli sobie jako sieć.
Mimo rozwoju DAB+ będą mydlić oczy radiem cyfrowym bo to też w ich interesie.
Dziwne że do tej pory nikt nie zrobił z tym porządku.
30 8
odpowiedź
User
Piko
RMF zetka wiedza co dobre a pepiczki
7 9
odpowiedź