Decyzje Anny Streżyńskiej są ważne
Akt powołania Anny Streżyńskiej na prezesa Urzędu KomunikacjiElektronicznej nadal obowiązuje - orzekł Naczelny SądAdministracyjny.
Wyrok NSA ostatecznie przecina żądania wysuwane głównie przezTelekomunikację Polską, by unieważnić decyzje prezesa UKE jakowydane przez osobę powołaną na tę funkcję z naruszeniem prawa -podała "Rz".
- Powołanie Anny Streżyńskiej na stanowisko prezesa UKE to akt,który dotąd, dopóki nie zostanie unieważniony w jakimkolwiektrybie, będzie korzystał z domniemania obowiązywania. Przy okazjirozpatrywania skargi na indywidualną decyzję prezesa UKE brak jestpodstaw prawnych, by kontrolować akt powołania przez premiera -tłumaczył sędzia Jacek Chlebny w uzasadnieniu wyroku (sygn. II GSK62/07). Według NSA sąd może stosować środki służące usunięciunaruszenia prawa w stosunku do czynności lub aktów wydanych lubpodjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicachsprawy, której dotyczy skarga.
- Nie ma podstaw, by kontrolować akt, który nie mieści się wprzedmiocie skargi - twierdzi sąd. NSA uchylił jednak zaskarżonywyrok WSA ze względu na zbytnią lakoniczność uzasadnienia, nieprzesądzając jednak merytorycznie sporu. Podobne stanowisko sądwyraził w drugiej rozpatrywanej wczoraj sprawie (II GSK 61/07). TPzaskarżyła decyzję dotyczącą sprzeciwu urzędu na zmianę tzw. planusocjalnego na plan społeczny. Sąd oddalił skargę, uznając, że wyrokWSA nie naruszał prawa. W uzasadnieniu NSA stwierdził, że analizaprzepisów nie daje podstaw do przyjęcia, że powierzenie funkcjip.o.
- Jest to bardzo ważny wyrok, ponieważ NSA jednoznacznie uznał,że decyzje prezesa UKE nie mogą być podważane w postępowaniachdotyczących indywidualnych decyzji administracyjnych - mówi "Rz"mec. Andrzej Springer z kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny iWspólnicy. -Sąd słusznie też wskazał, że nie jest władny orzekać opowołaniu prezesa UKE i że dokonane ono zostało przez właściwyorgan, czyli przez premiera.

Newsletter






Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu 

Dołącz do dyskusji: Decyzje Anny Streżyńskiej są ważne