Zmarł aktor Jakub Ulewicz. Grał w serialach TVP i TVN
W wieku 57 zmarł aktor Jakub Ulewicz. W dorobku oprócz ról w spektaklach i filmach miał role w serialach, m.in. „Prawie Agaty”, „Plebanii”, „Kryminalnych”, „Barwach szczęścia” i „Koronie Królów: Jagiellonach”.
Z ogromnym bólem zawiadamiamy o śmierci naszego Kolegi, Aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy (TPB) Jakuba Ulewicza, który odszedł 27 czerwca. To niewyobrażalna strata dla polskiego teatru, który żegna wybitnego Aktora i Artystę - napisano w środę na Fb bydgoskiego teatru. Artysta miał 56 lat.
"Trudno nam uwierzyć w to, co się stało, jeszcze trudniej o tym pisać i próbować wyrazić nasze uczucia. Z ogromnym bólem zawiadamiamy o śmierci naszego Kolegi, Aktora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Jakuba Ulewicza, który odszedł 27 czerwca 2023 r." - napisano. "To niewyobrażalna strata dla polskiego teatru, który żegna wybitnego Aktora i Artystę. To wielka pustka dla naszego zespołu, który stracił Przyjaciela" - podkreślono we wpisie.
"W obliczu tragedii nasze myśli kierujemy w stronę najbliższych Kuby, którym przekazujemy najszczersze kondolencje i wyrazy wsparcia" - czytamy we wpisie podpisanym przez zespół TPB.
Poinformowano, że Jakub Ulewicz był związany z Teatrem Polskim w Bydgoszczy od 2004 r. "Na scenie naszego Teatru stworzył ponad czterdzieści wspaniałych ról. W ostatnim czasie bydgoska publiczność mogła go podziwiać w spektaklach: +Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach+ w reż. Anny Smolar, +Komediantka+ w reż. Anity Sokołowskiej, oraz +Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele+ w reż. Jędrzeja Piaskowskiego" - przypomniano.
Jakub Ulewicz urodził się 30 marca 1967 r. w Poznaniu. W 1989 r. ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
"Pierwsze doświadczenie teatralne zdobywał na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie debiutował rolą Kopyrdy w spektaklu +Ferdydurke+ Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w 1991 r. Z poznańską sceną związany był do 1993 r., następnie rozpoczął współpracę z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, która trwała do roku 1998. W tym samym roku powrócił do Poznania, by pracować na scenie Teatru Polskiego przez kolejne sześć lat" - czytamy w biogramie artysty przesłanym PAP przez kierowniczkę działu komunikacji bydgoskiego teatru Aleksandrę Rzęską.
Jakub Ulewicz: aktor w teatrze, filmach i serialach
Przypomniano, że "Jakub Ulewicz swoją współpracę z Teatrem Polskim w Bydgoszczy rozpoczął w 2004 r., gościnnie wcielając się w rolę Księdza w spektaklu +Ryszard III+ w reżyserii Jacka Głomba". "Od tego momentu na deskach TPB stworzył ponad 40 ról teatralnych" - wyjaśniono.
"Bydgoska publiczność mogła podziwiać jego warsztat aktorski w takich spektaklach, jak: +Wielki Gatsby+ w reż. Michała Zadary, +Mickiewicz. Dziady. Performance+ w reż. Pawła Wodzińskiego, +Opowieści zimowe+ w reż. Igi Gańczarczyk, +Sprawa Dantona+ w reż. Pawła Łysaka, +Afryka+ w reż. Bartka Frąckowiaka czy +Detroit. Historia ręki+ w reż. Wiktora Rubina" - napisano.
Zaznaczono, że "w swojej długoletniej pracy na scenie spotkał się z wieloma wybitnymi reżyserami i reżyserkami, m.in. z Maciejem Prusem, Mają Kleczewską, Adamem Orzechowskim, Weroniką Szczawińską czy Marcinem Liberem".
"W ostatnich dwóch sezonach stworzył role w spektaklach: +Katyń. Teoria barw+ w reż. Wojciecha Farugi, +Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach+ w reż. Anny Smolar, +Srebrny glob+ w reż. Michała Buszewicza oraz +Komediantka+ w reż. Anity Sokołowskiej" - czytamy w przesłanej informacji. Jak dodano, "jego ostatnią rolą teatralną była postać sekretarza arcybiskupa w spektaklu +Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele+ w reż. Jędrzeja Piaskowskiego".
"Liczne role teatralne przyniosły mu wiele nagród. W 1989 r. Jakub Ulewicz został nagrodzony za rolę Aloszy Karamazowa w +Braciach+ na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Otrzymał wyróżnienie za rolę Billego w +Locie nad kukułczym gniazdem+ Wassermana w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na XXXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 1994 r. oraz wyróżnienie dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w 1995 r." - przypomniano.
Jak wyjaśniono, "dorobek Jakuba Ulewicza na bydgoskiej scenie został doceniony przez władze miejskie i wojewódzkie – w 2014 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2018 r.".
Jakub Ulewicz był także aktorem filmowym i telewizyjnym. "Części publiczności znany był z licznych filmów i seriali, m.in. +Kryminalni+, +Prawo Agaty+, +Trzeci oficer+ czy +Lincz+" - podkreślono.
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Dołącz do dyskusji: Zmarł aktor Jakub Ulewicz. Grał w serialach TVP i TVN