Minister odebrał TVN status centrum badawczo-rozwojowego. "Zmiana planów biznesowych"
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pozbawił TVN statusu centrum badawczo-rozwojowego, nadanego firmie w sierpniu 2021 roku przez Jarosława Gowina. Nadawca podkreśla, że zmienił plany biznesowe i nie ubiegał się o przedłużenie tego statusu.
- Nie miałem wyboru. Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe - stwierdził Waldemar Buda we wtorek wieczorem na Twitterze.
Do wpisu załączył zdjęcie pokazujące pierwsza stronę pisemnej decyzji o odebraniu TVN statusu centrum badawczo-rozwojowego. Z pisma wynika, że taki status przyznano firmie 11 sierpnia 2021 roku. To ostatni dzień, w którym funkcję ministra rozwoju, pracy i technologii pełnił Jarosław Gowin.
Nie miałem wyboru.
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) January 17, 2023
Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe. pic.twitter.com/swP8qggcof
- Historycznie uzyskaliśmy status Centrum Badawczo-Rozwojowego dla jednej z naszych spółek, tj. TVN SA Sp. j. W wyniku zmian w planach biznesowych nie ubiegaliśmy się o przedłużenie statusu CBR - poinformowało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje w swoim serwisie internetowym, że status centrum badawczo rozwojowego „uprawnia do korzystania z różnych ulg, między innymi możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 150 procent kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową”.
Takim podmiotom przysługują cztery główne ulgi: odliczeniowa oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości, z podatku rolnego i z podatku leśnego.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Według założeń firmy mające status centrum badawczo rozwojowego „są wsparciem technicznym oraz naukowym dla konkretnych branż i specjalizacji jak np. farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski oraz fin-tech”.
Taki status mogą uzyskać firmy, które prowadzą badania lub prace rozwojowe, ale nie są nie instytutami badawczymi.
Grupa kapitałowa TVN w 2021 roku mimo wzrostu kosztów operacyjnych o 29 proc. osiągnęła 551 mln zł zysku netto. Wpływy reklamowe nadawcy wzrosły o 10,7 proc., a liczba pracowników etatowych - o prawie 600 do 2,2 tys. Nadawca wypłacił 1,3 mld zł dywidendy.
Bezpośrednio 100 proc. udziałów TVN ma holenderska spółka Polish Television Holding, którą w połowie ub.r. przejął inny holenderski podmiot - Discovery Communications Benelux.
TVN należy do Discovery od wiosny 2018 roku, kiedy koncern przejął Scripps Networka Interactive, właściciela polskiego nadawcy od połowy 2015 roku.
Cały koncern Warner Bros. Discovery w trzecim kwartale br. przy spadku przychodów o 11 proc. do 9,82 mld dolarów zanotował 2,28 mld dolarów straty netto. Jego pion telewizyjny, obejmujący m.in. grupę TVN, zanotował spadek przychodów o 11 proc. (a o 8 proc. bez zmian kursów walut) do 5,21 mld dolarów. Jego zysk wyniósł w zeszłym kwartale 2,63 mld dolarów, wobec 2,71 mld dolarów pro forma rok wcześniej.
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Całodobowy kanał poświęcony Smerfom już nadaje po polsku
Dołącz do dyskusji: Minister odebrał TVN status centrum badawczo-rozwojowego. "Zmiana planów biznesowych"
Ta... Jeden naród, jedna partia, jeden wódz...