Nadawca 17 kanałów powalczy o multipleks? „Sytuacja jest inna niż rok temu”
Niebawem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze dwa kanały, które zastąpią Zoom TV i Metro na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks mówi Wirtualnemedia.pl, że firma nie zdecydowała jeszcze czy weźmie udział w konkursie. Jednocześnie będzie ubiegać się o odszkodowanie w związku z wygraną Republiki i wPolsce24 w poprzednim postępowaniu.

Niemal rok temu KRRiT szybko rozstrzygnęła konkurs dotyczący ósmego multipleksu. Wolne miejsca trafiły do Republiki i wPolsce24. Przepadły wnioski firmy TV2 Media z Węgier, która chciała uruchomić kanał dla kobiet PTV i Polskich Wolnych Mediów, związanych z Grupą MWE Networks. Ten podmiot zaproponował kanał informacyjno-publicystyczny Polska24.
Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję przyznającą koncesje Republice i wPolsce24. Przychylił się tym samym do skargi Polskich Wolnych Mediów. Przewodniczący KRRiT zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa przez NSA może potrwać nawet kilka lat. Maciej Świrski twierdzi, że w tym czasie koncesje naziemne Republiki i wPolsce24 obowiązują.
Grupa MWE Networks powalczy o miejsca na MUX-8?
Nadawcy, którzy przegrali ubiegłoroczny konkurs, mają okazję wystartować teraz. Węgierska firma poinformowała Wirtualnemedia.pl, że dalej jest zainteresowana ekspansją międzynarodową i śledzi postępowania, które toczą się nad Wisłą. Nie zdradziła jednak czy wystartuje w konkursie dotyczącym miejsc po Metro i Zoom TV, które z końcem roku opuszczą MUX-8.
Czy Grupa MWE Networks wystartuje? – Obecna sytuacja jest inna niż rok temu. Widzimy, że część nadawców świetnie sobie poradziła na MUX-8, ale inni nie udźwignęli ani kosztów ani zasięgowych ograniczeń. Trzech graczy wycofało się z tego multipleksu i to nie przypadek. Dlatego nasze decyzje w sprawie startu uzależniamy dziś od tego, co wydarzy się z MUX-5 – mówi Wirtualnemedia.pl Warda.
MUX-8 nadawany jest w zakresie VHF, a pozostałe w UHF. Część odbiorców potrzebuje bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Nadawcy narzekają na koszty emisji naziemnej. Sama 10-letnia koncesja to ponad 18 mln zł, płatne w corocznych ratach. Do tego dochodzi blisko 10 mln zł dla Emitela, operatora multipleksów. ViDoc TV z MUX-8 zalegał z opłatami, dlatego w połowie lutego operator zawiesił jego emisję.
Piąty multipleks ma być nadawany w zakresie UHF, jak pozostałe. To ułatwi jego odbiór i co za tym idzie pozyskanie widzów. Przewodniczący Świrski chce, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał taniego operatora tego multipleksu. Opłaty dla nadawców miałyby być niższe. Poza Emitelem, o status operatora MUX-5 zabiegają spółki MWE Teleport (Grupa MWE Networks) i BCAST (Grupa Polsat Plus).
– Nasze podejście: to, co robimy, musi być świetne, a nie przeciętne. Dlatego uzależniamy nasze dalsze decyzje od tego, co wydarzy się z MUX-5. Chcemy wziąć udział w konsultacjach oraz zgłosiliśmy chęć udziału w konkursie na operatora MUX-5 i jako największy operator lokalnych MUX-ów w Polsce wiemy, jak tę infrastrukturę optymalizować i prowadzić efektywnie – zapewnia wiceszef Grupy MWE Networks.
„Nie idziemy na żadną wojnę z KRRiT”
Karol Warda nie kryje satysfakcji z wyroku WSA w Warszawie w sprawie ubiegłorocznego konkursu dotyczącego MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. – Sąd uchylił decyzje KRRiT, jasno wskazując na błędy proceduralne i nierówne traktowanie. To fakt, potwierdzony wyrokiem – zauważa przedstawiciel firmy Michała Winnickiego.
Grupa MWE Networks chce walczyć o odszkodowanie w związku z nieprzyznaniem koncesji kanałowi Polska24. – Będziemy dochodzić odszkodowania, bo zostaliśmy pominięci w sposób niesprawiedliwy. To nie jest absolutnie, żadna, ale to żadna wojna – to egzekwowanie naszych praw w państwie prawa. Uczciwość wymaga, by naprawić skutki błędnych decyzji – dodaje Warda.
Zapewnia, że nie zależy mu na konflikcie z regulatorem. – Nie idziemy na żadną wojnę z Krajową Radą. W wielu innych sprawach się z nią zgadzamy i mamy do niej szacunek. Ale w tej jednej konkretnej kwestii – konkursu MUX-8 – musieliśmy zareagować. Z Michałem Winnickim mamy wypracowaną zasadę działamy z szacunkiem, ale też z pełną determinacją – tłumaczy Warda.
Łącznie w skład Grupy MWE Networks wchodzi 17 kanałów telewizyjnych. Są to: Antena HD (MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej), TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Zone, Pogoda24.TV, Junior Channel, TVC Super oraz Szlagier TV.
Spółki Grupy MWE Networks są też operatorami multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świnica). Firma Michała Winnickiego planuje uruchomić w tym roku kolejne kanały telewizyjne.
Dołącz do dyskusji: Nadawca 17 kanałów powalczy o multipleks? „Sytuacja jest inna niż rok temu”
Mux lokalny sieci kablowe?