SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Część działających w Polsce multipleksów DAB+ może zniknąć

BCAST, operator naziemnego radia i telewizji skrytykował plany Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie pasma VHF. Zdaniem firmy, UKE nie zapewni wystarczającej liczby kanałów na potrzeby DAB+. Oznacza to, ze multipleksy eksperymentalne w niektórych miejscach mogą zniknąć. Przedstawiciel UKE informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator analizuje wnioski z konsultacji dotyczących planu zagospodarowania częstotliwości.

W lutym Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje dotyczące nowego Planu Zagospodarowania Częstotliwości dla zakresu 174-230 MHz. To pasmo VHF zajmowane przez MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, a także multipleksy regularne i testowe DAB+.

Które multipleksy mogą zniknąć?

Teraz UKE opublikował stanowiska, które otrzymał w konsultacjach. – Zwracamy uwagę, iż w planach regulatora brak jest zapewnienia wystarczającej liczby kanałów DAB+ w dużych aglomeracjach dla MUX Lokalnych (RL). O ile np. aglomeracja warszawska ma zapewnią pojemność dla trzech RL, o tyle aglomeracje śląska czy wrocławska ma zapewnione tylko po jednym bloku T-DAB dla RL – alarmuje BCAST.

Dalej operator należący do Cyfrowego Polsatu informuje o konsekwencjach planu. – Oznacza to, że działające obecnie tzw. muxy eksperymentalne musiałyby być wyłączone na tych obszarach, ponieważ obecnie korzystają z bloków zapożyczonych z MUX-R2 – czytamy w piśmie podpisanym przez Krzysztofa Karpińskiego, członka zarządu firmy.

Operator chwali emisje testowe. –  Emisje eksperymentalne oferują wielu małym nadawcom możliwość pojawiania się ze swoją treścią programową w eterze cyfrowym (sprawdzenia usługi pod kątem programowym oraz technicznym) bez konieczności przejścia ścieżki koncesyjnej i ponoszenia wszelkich opłat z tym związanych (koszt koncesji, deklaracja nadawania na 10 lat) – przekonuje BCAST.

BCAST ma pozwolenie na działalność multipleksów eksperymentalnych DAB+ w Gdańsku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu. Firma DABCOM prowadzi takie testy w Andrychowie, Gliwicach, Krakowie, Przehybie, Szczecinie. Działają też testy PSN Infrastruktura w Łodzi i Opolu, a także Radia Express 92,3 FM w Bielsku-Białej.

Zniknąć mogą nie tylko multipleksy BCAST. – Względem obecnie obowiązującego planu zostały usunięte z projektu niektóre obszary rezerwacji (Białystok, Kielce, Kraków, Krosno, Leszno, Lublin, Łowicz, Opole, Siedlce, Zamość), a jednocześnie dodano inne (Gdańsk/Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Słupsk, Szczecin, Wałbrzych) – zauważył uczestnik konsultacji Karol Bartoszewicz.

Inne postulaty w konsultacjach

W konsultacjach wziął też udział Emitel, największy w Polsce operator naziemnej telewizji i radia. – Urząd zaproponowane zmiany argumentuje między innymi potrzebą zmniejszenia prawdopodobieństwa zakłóceń w sieciach nadawczych DAB+. Emitel stoi na stanowisku, że projekt zarządzenia Prezesa UKE, nie powinien ograniczać się jedynie do poprawy kompatybilności warstwy emisji lokalnych DAB+ – zauważyła firma.

Operator przesłał w stanowisku mapę z podziałem kanałów na multipleksy w poszczególnych regulacjach, która powinna być obowiązującym planem. – W opinii spółki nowe zarządzenie Prezesa UKE powinno w sposób zintegrowany porządkować plan zagospodarowania częstotliwości wszystkich dostępnych warstw DAB+ – postulował Emitel.

W konsultacjach pojawiły się też głosy, że pasmo VHF III trafiło całkowicie na potrzeby radiofonii i cyfrowej, a nie było wykorzystywane także przez MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Z emisji za jego pośrednictwem zrezygnowała TVP, Zoom TV czy Metro. Ósmy multipleks jest jedynym nadawanym w zakresie VHF (pozostałe to UHF). Do jego odbioru często wymagana jest bardziej rozbudowana instalacja antenowa.

Takie warunki techniczne wpływają negatywnie na oglądalność i rentowność stacji z MUX-8 (WP, Zoom TV, Metro, Republika, wPolsce24, do niedawna usunięty z powodu problemów finansowych ViDoc TV). Kilka lat temu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski postulował przeniesienie kanałów z MUX-8 do MUX-5. UKE nie przystał na tę propozycję.

UKE o DAB+: Nie odnotowujemy zainteresowania rynku

Czy UKE zmieni zdanie w sprawie częstotliwości dla multipleksów eksperymentalnych? Co z przetargiem na ogólnopolski multipleks DAB+? –  Wnioski analizujemy, nie ma terminu wznowienia postępowania na cyfrowe radio, nie odnotowujemy też zainteresowania rynku w tym zakresie – informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Poza multipleksami eksperymentalnymi, które oferują takie stacje jak Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, polscy odbiorcy mają do dyspozycji w DAB+ multipleks Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne).

W Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i w Warszawie działają tez multipleksy lokalne. W ostatnim czasie z emisji za ich pośrednictwem zrezygnowały WP Radio, Eska Rock, Radio Konin FM, a z powodu problemów księdza Michała Olszewskiego, opuściło je też Radio Profeto.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie planuje wypełnienia luk, ani konkursów dotyczących nowych multipleksów.KRRiT nic nie planuje w tej materii, ponieważ są sprawy dużo ważniejsze niż DAB+ –  mówił Wirtualnemedia.pl Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT. Jego zdaniem dyskusję o cyfryzacji radia możemy zacząć dopiero po wojnie na Ukrainie.

W 2022 KRRiT poprzedniej kadencji prowadziła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Został zawieszony na wniosek strony rynkowej. Chętnych było mniej niż liczba miejsc. Postępowanie miało zostać wznowione po wyborze przez UKE operatora multipleksu, co nie nastąpiło do dzisiaj.

Choć DAB+ odnosi sukcesy w niektórych krajach europejskich, to oficjalne dane odnośnie Polski mówią o spadku słuchalności. W 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej 72 tys. – wynika z danych Radio Track Kantar Polska, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od jednego z nadawców.

Nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała technologia i  cyfryzację można opierać na internecie. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zauważył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że w przypadku DAB+ brakuje strategii rządu i odpowiedniej promocji. Nadawcom nie zależy na rozdrobnieniu udziałów w rynku, które miało miejsce po wejściu naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Część działających w Polsce multipleksów DAB+ może zniknąć

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
C
W artykule brakuje informacji o tym że decyzję o uruchomieniu mux 8 zapadła w czasach rządów PO-PSL i parła do niej między innymi Agora ze swoim Kiwi tv znanym obecnie jako Metro. W tamtym czasie wolne były muxy 5 i 6 a mux 4 oddano bez sensu pod rzekomo telewizję mobilną.
Teraz gdy zagraniczny monopolista Emitel ma cyrografy na mux 8 ciężko będzie cokolwiek zmienić w planach zagospodarowania VHF.
28 5
odpowiedź
User
Zagadka - gdzie jest błąd panie autorze?
O ile np. aglomeracja warszawska ma >>>> zapewnią pojemność dla trzech RL, o tyle aglomeracje śląska czy wrocławska ma zapewnione tylko po jednym bloku T-DAB dla RL – alarmuje BCAST.
5 0
odpowiedź
User
Dawcio
Tak wyobrednili Naziemną telelewizje cyfrową powstało dużo stacji,ponieważ powstał system mpeg4 można było albo nadawać HD 720p po 4 stacje lub dać 8 SD stacji Naziemnych na mux dali przez to porobiło się 24 tu bardziej skorzystały telewizje top oglądalnością komercyjną kanały komercyjne,prywatne odbierane tylko większych miastach odległości do sumie 50km jako całego obszaru promieniowania nadajnika lecz tam gdzie górki odbiór niedolatywał uratowała tylko usługa telewizji satelitarnej analogowej,FTA,TNKSD lub HD Cyfrowego Polsat obecnie Polsatbox .Pamiętać należy że obecnie mamy DVB-T2 gdzie uzyskano poprawę jakości do SD do 1080pHD to poprawa większym stopniu niż na Satelicie gorzej czasem odbiorem mux1 i mux6 do poprawki powinien iść mux8 który zasięg istnieje tylko wygodnym kierunku a odbiór niejest na tyle silny aby go odbierać i wystarczy mały deszcz.Z naziemnej na nowy system najwięcej zyskała TVP mając dwa muxy i telewizje komercyjne mux2 mux1 mux4 i mux6 niemaja na tyle dobrego sygnału i zasiegu co ma mux3 oraz propanacja fal mux2 .Przykładem jest mux8 oraz mux1 gdzie też nie mają za wiele lepszego zasięgu i myślę że nie będzie lepiej w muxie 5 gdzie też ma być okrojonym zasięg co do Dab dałem głos w tej sprawie.Czyli należałoby dać mux ogólnopolski jeszcze jeden oraz lokalny.Jeżeli radia komercyjne nie chcą nadawać to niech to radia mniejszym zasięgu wykorzystują te czstotliwości tylko niech zmniejszą koncesje od 5 tys-10tys a nie że jest 40tys.To taniej nadawców nadawać w internecie potrzeba wzmocnić sygnały doprawidzić aby spółka Winnicki i BCast uruchomiła emisję Cyfrowe w systemie wiele tańszym niż to co robi Emitel Nawet mux8 na mux5.Oni potrafią poprawić sygnał kilku stacji lecz potrzeba odpowiedniej mocy przekaźników oraz maszt aby nadawać.Emitel też ma dobre nadajniki przekaźniki tylko terenie podkarpackim wykorzystuje część na większych mocach pewną część na słabych gdzie to słabo styka się zasięgiem ponieważ pewien dany obszar ma lepszy sygnał.UKE czasem pomiary robi tylko to są pomiary drogowe a danej posesji sygnał jest inny.Jest jednym względzie zgodny tam gdzie wysoki teren to odbiór istnieje z kilkunastu nadajników a tam gdzie jest wielki duł i przytłoczone lasy i do nadajnika 23km o mocy 0.1KW odbiór chreszczy lub nie odbiera jest tylko sygnał satelitarny i z Internetu niż to co obecnie nadaje.
0 6
odpowiedź