SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

24 lata i wciąż tak samo. Dlaczego polskie badanie radia jest przestarzałe?

Chociaż przez 24 lata rynek radiowy się zmienił, to istniejące tyle czasu badanie słuchalności Radio Track specjalnie zmian się nie doczekało. I pozostaje rynkowym standardem. – Jest przestarzałym narzędziem, nieprzystającym do medium, jakim jest lub chciałoby być radio - przekonuje manager z agencji mediowej. Komitet Badań Radiowych, zlecający badanie, broni swojego narzędzia. Twierdzi, że stosuje ono metodologię podobną do badań w innych krajach Europy. 

Dołącz do dyskusji: 24 lata i wciąż tak samo. Dlaczego polskie badanie radia jest przestarzałe?

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
d
wreszcie ktoś, kto przynajmniej co nieco wie o tym badaniu się wypowiedział...

Były ataki i zarzuty na badanie Radio Track za czasów PiS, w trakcie których na zlecenie rządzących powstał KIM i przeprowadzono kontrolę z uokiku (o której WM również pisały, a której wyniki pokazały że badanie jest jak najbardziej ok), są i ataki teraz :). Po 1. KBR powstał z inicjatywy 4 podmiotów, tylko że agora dostała zgodę na przejęcie eurozet, a w badaniu uczestniczyło również Polskie Radio do czasu ostatnich rządów pisu. Po 2. W artykule jest informacja o ogromnych zmianach na rynku radiowym za którymi nie idzie RT, a oprócz braku badania stacji internetowych nie ma nic więcej przytoczonego. 3. Badanie pasywne nie uwzględnia m. in. Słuchania przez słuchawki podłączone do telefonu i komputera, słuchania jak ktoś nie ma ze sobą telefonu (bo to on dokonuje nasluchu) czy też słuchania kiedy są zakłócenia. W badaniu biorą udział osoby które świadomie pozwalają na pełną kontrolę ich aktywności w telefonie (bo badanie mierzy również internet, a nie tylko radio), w zamian za otrzymanie telefonu, więc próba jest średnio reprezentatywna. W badaniu nie ma również rozróżnienia na źródło sygnału, czyli nie dowiemy się czy ktoś słucha przez internet czy przez normalny odbiornik FM. 4. W badaniu RT nie trzeba odpowiadać na pytania dotyczące wstawania, wyjść z domu itd. Można odmówić, a ankieter wtedy stara się w inny sposób odtworzyć fakty słuchania.
5. Skoro na innych rynkach w Europie takie badanie jest waluta i otrzymało bardzo dobra ocenę za audyt to zarzuty są tym bardziej niezrozumiałe.
odpowiedź
User
Ai
Przykladem nowoczesnego badania, jest telefoniczne badania radia słuchanego przez internet (KIM)?
No bądzmy poważni.

odpowiedź
User
Absurd
Badanie w tej formie nie odzwierciedla rzeczywistej słuchalności, natomiast bardziej pokazuje znajomość marek radiowych.

Dziwne, że nadal na to łapią się jeszcze domy mediowe i ich klienci, ładując kasę w reklamę w zet i rmf.
odpowiedź