SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niełatwy los pisarza-reportażysty. "Nikt na tym nie zarobił dużych pieniędzy"

Ostatnio głośno było o sprawie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowego reportażu "Chłopki", która zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem reportażu. Przyjrzeliśmy się więc temu, jak wygląda sytuacja autorów reportaży książkowych - czy to zajęcie opłacalne, ile trwa tworzenie literatury non fiction oraz jak wejść na rynek mogą debiutanci? – Jeżeli reportaż nie jest czyjąś pasją, nie ma co wchodzić do tej rzeki. To trudny, wymagający i niewdzięczny gatunek – mówi Julianna Jonek-Springer, redaktor naczelna w wydawnictwie Dowody. 

Dołącz do dyskusji: Niełatwy los pisarza-reportażysty. "Nikt na tym nie zarobił dużych pieniędzy"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cypis
Autor może warunki wydania książki zawrzeć w kontrakcie. I może ten kontrakt dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań (marzeń). Jeśli wydawca się zgodzi, może nawet decydować gdzie książka trafi a gdzie jej nie będzie.

Ale autorom rzadko się chce, bo to wymaga wysiłku.
odpowiedź
User
Hahaha
Autor może warunki wydania książki zawrzeć w kontrakcie. I może ten kontrakt dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań (marzeń). Jeśli wydawca się zgodzi, może nawet decydować gdzie książka trafi a gdzie jej nie będzie.Ale autorom rzadko się chce, bo to wymaga wysiłku.
W jakim ty świecie żyjesz? W idealnym świecie słabsza strona (artyści) domaga się korzystnego kontraktu i strona silniejsza (z kasą, władzą, większymi możliwościami) chętnie się zgadza. Byłoby cudownie gdyby taki świat istniał, że tylko wymagasz, negocjujesz i voila! Świetna umowa podpisana! Hahahahaha!
odpowiedź
User
zając
Hahahahaha!

Dokładnie tak.
odpowiedź