Były szef TVP1 skarży się do KRRiT na debatę wyborczą
Skargę na zaangażowanie Telewizji Polskiej w debatę z udziałem części kandydatów na prezydenta Polski skierował do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Pawlicki, w przeszłości m.in. dyrektor TVP1. Jego zdaniem publiczny nadawca mógł wprowadzać odbiorców w błąd co do formuły debaty.

W zeszły piątek stacje TVP, TVN i Polsatu transmitowały wspólnie debatę prezydencką prowadzącą przez trójkę dziennikarzy tych nadawców. Początkowo w debacie mieli być tylko Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, ale po zapowiedziach m.in. Szymona Hołowni i Magdy Biejat, że będą próbować dołączyć do debaty, jej formułę poszerzono. Ostatecznie uczestniczyło w niej osiem osób.
Telewizja Polska w oświadczeniu zapewniła, że nie jest organizatorem tej debaty, tylko odpowiadała za jej transmisję. W środę podkreśliła, że „wszystkie koszty związane z przygotowaniem debaty, łącznie z realizacją i wyprodukowaniem sygnału telewizyjnego” poniósł organizator”, a sama zapłaciła tylko prowadzącej Joannie Dunikowskiej-Paź i wydawcy.
CZYTAJ TEŻ: Końskie i oglądalność. Debata stacji prawicowych z trzy razy mniejszą widownią niż debata głównych telewizji
W środę Jan Pawlicki, w przeszłości związany z Telewizją Polską m.in. jako szef TVP1, ogłosił na platformie X skargę, którą skierował w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W piśmie przytoczył informacje z mediów o tym, że za organizację debaty odpowiadał sztab Rafała Trzaskowskiego, a nie TVP.
Zwrócił też uwagę, że zgodnie z Kodeksem wyborczym Telewizja Polska przy organizowaniu debat przedwyborczych jest zobligowana „zapewnić poszanowanie zasady równości w prezentowaniu stanowisk i opinii uczestników debaty”. – Program emitowany w dniu 11.04.25 zatytułowany „Debata Przedwyborcza”, nosił wszelkie znamiona debaty, a jednocześnie – według stanowiska TVP – nią nie był. Mamy zatem do czynienia z ewidentnym wprowadzaniem widzów w błąd co do charakteru prezentowanego materiału – ocenił Pawlicki.
Jego zdaniem publiczny nadawca mógł też naruszyć zapisy Ustawy o radiofonii i telewizji, ponieważ „Debata Przedwyborcza” – jak stwierdził – „nie będąca debatą, a swoistą audycją sponsorowaną przez komitet wyborczy jednego z kandydatów, zawierała lokowanie produktu w postaci Rafała Trzaskowskiego”.
– Zmiana formuły programu nieco ponad półtorej godziny przed jego planowanym rozpoczęciem, poprzez zaproszenie do niego także innych uczestników wyścigu prezydenckiego poza Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim, była jaskrawym naruszeniem rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 2011 r., które określa zasady przeprowadzania debat telewizyjnych: „uczestnicy powinni być poinformowani co najmniej na 48 godzin przed emisją debaty o terminie i tematach”. Ponadto rozporządzenie stwierdza, że debaty telewizyjne są przeprowadzane w programie 1 TVP „w okresie ostatnich dwóch tygodni poprzedzających dzień wyborów” – opisał Pawlicki. Według niego oba te wymogi nie zostały wypełnione przez Telewizję Polską.
CZYTAJ TEŻ: Szef KRRiT pyta o debatę wyborczą w TVP. Zarzuca naruszenia Kodeksu wyborczego
Według byłego szefa TVP1 „Telewizja Polska powinna nie tylko właściwie oznaczyć ‘Debatę Przedwyborczą’ jako materiał wyborczy jednego z kandydatów, ale także wycenić koszty realizacji i produkcji sygnału telewizyjnego oraz wartość czasu antenowego w prime time (godziny największej oglądalności)”. – Koszty w całości powinien pokryć komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. W przeciwnym razie Tomasz Sygut – dyrektor generalny TVP w likwidacji i Daniel Gorgosz – likwidator TVP S.A. powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za niegospodarność i narażenie spółki na straty – zasugerował.
Pawlicki zachęcił internautów do przesyłania jego skargi do Krajowej Rady, publikując jej treść i odpowiedni formularz.
Jan Pawlicki szefem TVP1 był w pierwszej połowie 2016 roku, na początku prezesury Jacka Kurskiego w Telewizji Polskiej. Z publicznym nadawcą był już związany w latach 2008-2009 jako wiceszef redakcji publicystyki TVP Info i w latach 2009-2010 jako wydawca programu „Bronisław Wildstein przedstawia” w TVP1.
Pracował też m.in. jako reporter w programie "Teraz My" w TVN i TVN24 (2005-2007), dziennikarz Discovery Historia (2007-2008) oraz wydawca, reporter i prowadzący w Telewizji Republika (2013-2015).
Dołącz do dyskusji: Były szef TVP1 skarży się do KRRiT na debatę wyborczą