SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Grupa ZPR Media wycofała się z decyzji w sprawie DAB+

Na początku roku nadawca Eski Rock wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o cofnięcie zgody na emisję stacji w DAB+. Emisja jest kontynuowana, bo spółka wycofała wniosek. Krzysztof Głowiński-Lubiak, PR manager Grupy ZPR Media, tłumaczy nam, że firma chce dać sobie więcej czasu na obserwację rozwoju radia cyfrowego w naszym kraju.

Emisja Eski Rock w DAB+ jest kontynuowana Emisja Eski Rock w DAB+ jest kontynuowana

W marcu informowaliśmy, że należąca do Grupy ZPR Media spółka Muzo.fm wystąpiła o uchylenie części koncesji dotyczącej emisji na multipleksach cyfrowych DAB+. Chodzi o MUX-y lokalne w Częstochowie, Katowicach, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu i Warszawie. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wydał stosowną decyzję 15 kwietnia.

– Wnioskodawca podjął decyzję o zaprzestaniu rozpowszechniania programu  radiowego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksach cyfrowych DAB+ ze względu na niską słuchalność, a co za tym idzie brak możliwości pozyskiwania wyższych przychodów z reklam, przy jednoczesnej konieczności ponoszenia zbyt wysokich nakładów z tytułu nadawania programu w ten sposób – czytamy w postanowieniu szefa KRRiT.

Nadawca powołuje się m.in. na badania Radio Track Kantar Polska. Jak informowaliśmy parę miesięcy temu w 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej, bo 72 tys. W badaniu nie są jednak uwzględniane liczne multipleksy testowe.

Eska Rock jednak zostaje w DAB+

Choć od decyzji KRRiT minęło kilka miesięcy, to Eska Rock nie opuściła multipleksów DAB+. Jak poinformował „Press”, wiosną Grupa ZPR Media zmieniła zdanie i zwróciła się z prośbą do regulatora o uchylenie decyzji wykreślającej z koncesji stacji zgodę na nadawanie w DAB+. W czerwcu Rada wydała pozytywną dla nadawcy decyzję.

– Eska Rock zostaje w DAB+. Mimo że słuchalność radia w Polsce w systemie DAB+ utrzymuje się obecnie na niskim poziomie stwierdziliśmy, że na razie wstrzymamy się z decyzją o opuszczeniu multipleksów przez radio Eska Rock i damy sobie więcej czasu na obserwację rozwoju radia cyfrowego w naszym kraju – informuje Wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński-Lubiak, PR Manager Grupy ZPR Media.

Eska Rock dystrybucję za pośrednictwem DAB+, stacja zawdzięcza poprzedniemu właścicielowi, czyli Telewizji Polsat. To ten nadawca wprowadził Muzo.FM na multipleksy. Pod koniec października 2022 roku Grupa ZPR Media, w której portfolio są m.in. Radia Eska, Eska 2, Eska Rock, Radio Plus i VOX FM  poinformowała, że kupuje od Telewizji Polsat Muzo.FM. 1 lipca 2024 roku Eska Rock zastąpiła Muzo.FM.

Choć w Polsce DAB+ to głównie Polskie Radio, a nadawcy komercyjni patrzą sceptycznie na tę technologię, to odnosi ona coraz większe sukcesy w Europie Zachodniej i na przykład w Czechach. Za Odrą kolejne stacje rezygnują z części nadajników w FM na rzecz emisji w DAB+. Technologia cieszy się też popularnością na przykład we Włoszech, gdzie nadawca publiczny Rai rozbudowuje sieć nadajników.

W styczniu WP Radio opuściło multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Częstochowie i Toruniu. - Koncentrujemy nasze działania na innych stacjach dostępnych na platformie internetowej Open.fm - informował Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski. Z powodu problemów finansowych po postawieniu zarzutów ks. Michałowi Olszewskiemu, emisję analogową i cyfrową zakończyło też Radio Profeto. 

Dołącz do dyskusji: Grupa ZPR Media wycofała się z decyzji w sprawie DAB+

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
IMHO prawdziwą przyczyną tego, dlaczego DAB+ w Polsce stoi w miejscu, jest brak w multipleksach RMF-u, Zetki, Eski itp. Uruchomić MUX-R1 z tymi właśnie stacjami i słuchalność by się nieco rozbujała.
16 2
odpowiedź
User
LoL
co z tego jak grają równocześnie analogowo i cyfrowo na danym obszarze, pic polega na tym - niech wejdą z emisją DAB+ tam, gdzie nie ma ich w FM analogu
15 0
odpowiedź
User
Rafi
Dobra decyzja, bo sam słucham na dabie Eski Rock i radia Nuta.
10 1
odpowiedź