SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Influencerka Lil Masti założyła fundację do promocji wizerunku dzieci w internecie. "Czy to żart?"

Popularna infleuncerka lifestylowa Aniela Woźniakowska, znana obecnie pod pseudonimem Lil Masti, założyła fundację „Dzieci są z nami”. Ma wspierać rodziców uprawiających sharenting, czyli nadmierne upublicznianie wizerunku dzieci przez rodziców bez woli i zgody maluchów. „Stawiamy czoła ruchom, które chcą wyeliminować wizerunek dzieci z internetu” – pisze Woźniakowska. Projekt już jest przedmiotem krytyki i rodzi pytanie – a co z prawem dziecka do prywatności? 

fot. Aniela Woźniakowska/Instagram fot. Aniela Woźniakowska/Instagram

Aniela Woźniakowska jako influencerka miała „dwa życia”. W pierwszym, jako Sexmasterka, budowała popularność na bardzo odważnym graniu własnym seksapilem i cielesnością. Budowała popularność pod hasłem oryginalnie pojętej „edukacji seksualnej”.

W drugim influencerskim życiu, od 2019 roku, jest już Lil Masti, żoną i mamą małej dziewczynki, którą od pierwszych dni życia pokazuje w sieci. Zarabia na współpracach komercyjnych, w których pokazuje wizerunek swojego dziecka. Tworzy m.in. content lifestylowy i parentingowy. Była obok tego zawodniczką freak fightów i autorką piosenki "Poka sowę". 

Lil Masti na Instagramie ma 1,4 mln obserwujących.

Teraz influencerka postanowiła dokonać następnego kroku w kierunku normalizacji sharentingu. Powołała fundację „Dzieci są z Nami”.

Czym jest sharenting? To zjawisko polegające na nadmiernym udostępnianiu w internecie informacji i wizerunku dzieci przez rodziców, często bez ich zgody lub wiedzy. Termin ten powstał z połączenia słów "share" (udostępniać) i "parenting" (rodzicielstwo).  

Sharenting to nie tylko dzielenie się wizerunkiem dziecka, ale także informacjami na jego temat, nawet tymi najbardziej prywatnymi - od opisów rytmu dnia, sposób zabawy, po relacjonowanie chorób czy stanów emocjonalnych. W sieci działa też cała rzesza celebrytów i twórców, którzy na publikacjach z dziećmi w roli głównej po prostu zarabia, bo to wdzięczny “rodzinny”, łatwy do monetyzacji w wielu kategoriach content. 

Zobacz: Zdjęcia polskich dzieci "lądują" w sieci niemal 100 razy rocznie. Wrzucają je rodzice

„Stawiamy czoła ruchom…”

Woźniakowska w swoim poście na temat powstania fundacji „Dzieci są z Nami” pisze:

„Nasza misja to nie tylko popularyzowanie wizerunku dzieci w przestrzeni publicznej, ale także edukacja i ochrona ich praw w cyfrowym świecie”.

W podpunkcie „Ochrona rodziny”: „Stawiamy czoła ruchom, które chcą wyeliminować wizerunek dzieci z internetu. Wspieramy rodziców w decyzjach związanych z sharentingiem”.

„Niech nasza fundacja jest symbolem zmiany! Razem możemy stworzyć bezpieczniejsze i bardziej wspierające środowisko dla naszych dzieci”  - podsumowuje Aniela Woźniakowska „Lil Masti”.

Pod postem pojawiło się wiele krytycznych wobec inicjatywy komentarzy. „Dzieci się chroni, a nie promuje” – podsumował influencer Naruciak.

„Chciałam zapytać czy istnieje jakiekolwiek badanie, które stwierdza, że sharenting ma dobry wpływ na dziecko i jego przyszłość? Bo znam same “negatywne” badania w tym zakresie” – podnosi twórczyni i była uczestniczka „Top Model” Martyna Kaczmarek.

Inni internauci piszą: „Czytaj: monetyzuję moje dziecko w internecie, więc zakładam fundację, żeby promować sharenting jako coś korzystnego”; „To chyba jakiś żart. Człowiek chroni prywatność swojego dziecka jak najbardziej się da, a ktoś wymyśla by promować wizerunki dzieci w sieci i jeszcze chce z tego "edukować". „Czemu miałoby to służyć, wystawianiu dzieci na potencjalne zagrożenie czy może ułatwienie rodzicom zarabiania na ich wizerunku kosztem ich bezpieczeństwa i psychiki? Chory i obrzydliwy pomysł”; “Prawo polskie bardzo słabo reguluje przemoc w internecie i tworzenie takiej fundacji, popularyzowanie udostępniania wizerunku dzieci jest okropnie niebezpieczne..” – to tylko niektóre z krytycznych opinii.  

 

Sharenting a prawa dzieci

Etyczny problem z fundacją Lil Masti jest gigantyczny. W świetle tego, co wiemy o wpływie social mediów na dobrostan psychiczny, pożądane byłyby inicjatywy w kierunku ochrony dzieci w sieci. Nie ich dalsza eksploatacja pod płaszczykiem „edukacji”.

Eksperci zajmujący się prawami człowieka alarmują – dzieci mają takie samo jak dorośli prawo do zachowania prywatności i ochrony wizerunku wszędzie, także w internecie. Dzieci, będąc w każdej sferze życia zależne od dorosłych opiekunów, nie mają możliwości samodzielnie i świadomie podjąć decyzji o „byciu w internecie” lub „nie byciu”.

Zobacz: Wstrząsający deepfake z dzieckiem w roli głównej. Mocna kampania właściciela T-Mobile

Nie wiemy do końca, jakie długofalowe skutki dla psychiki człowieka ma długotrwała publiczna eksploatacja wizerunku, a szerzej relacjonowania życia w mediach społecznościowych. Nie wiemy (choć niestety, możemy się domyślać), kto i do jakich celów może wykorzystywać zdjęcia i filmiki małych dzieci.

O problemie mówią m.in. prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj czy edukatorka Ola Rodziewicz.


 

Dołącz do dyskusji: Influencerka Lil Masti założyła fundację do promocji wizerunku dzieci w internecie. "Czy to żart?"

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Założenia tej fundacji, na podstawie informacji z tego artykułu, naprawdę nie mają sensu. To trochę tak, jakby ktoś powołał fundację wspierającą wielkie korporacje w zbieraniu o nas jak największej ilości danych – oczywiście bez naszej wiedzy i zgody. Serio nie wiem o co tu chodzi
12 0
odpowiedź
User
Chrumak
Pewnie, lepszy antynatalizm XD
2 2
odpowiedź
User
Bonobo
Serio nie wiem o co tu chodzi


Fundacje służą zarabianiu. Jak choćby ta Bono:
...Założył on fundację „One Campaign”, która w założenia miała walczyć z afrykańskim ubóstwem. W 2009 zrobiło się o niej głośno w mediach. Dziennikarze „Daily Mail” informowali o kontrowersyjnym finansowaniu. Tylko niewielki procent przychodów trafiał bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Organizacja w 2008 roku otrzymała z darowizn prawie 9,6 miliona funtów, jednak do osób w potrzebie trafiło jedynie 118 000 funtów, co stanowiło zaledwie… 1,2 proc. przychodów. Co więcej, z danych opublikowanych przez „New York Post” wynika, że na wypłaty wynagrodzeń przeznaczono 5,1 miliona funtów...

 Fajna rzecz- fundacja.
12 0
odpowiedź