TVP1 i Polsat liderami w DVB-T w 2022 roku, TVP Info na podium w 4+
Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 roku w grupie 4+ była TVP1. Na trzecie miejsce awansowało TVP Info, które wyprzedziło TVN i Polsat. W grupie 16-49 na czele znalazł się Polsat - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. - Jeden z ważnych czynników zmiany SHR% to zmiana standardu sygnału nadawania - mówi nam Rafał Maślanka, senior multiscreen planner/buyer z agencji One House.

W 2022 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do 2021 roku zmniejszył się o 3,72 proc. i wyniósł 12,94 proc.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę
Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,51 proc., po wzroście o 1,55 proc.
TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat
Podium uzupełnia kanał TVP Info, który zanotował udział na poziomie 9,98 proc., po wzroście o 46,33 proc. Stacja awansowała z piątej lokaty.
Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Polsat ze spadkiem udziału o 9,29 proc. do 9,08 proc.
Piąty był TVN, którego udział zmalał o 7,53 proc. do 6,51 proc. W 2021 roku stacja była czwarta.
- Jeden z ważnych czynników zmiany SHR% to zmiana standardu sygnału nadawania. Dokonujące się etapami w 2022 przejście na nowy standard sygnału DVB-T2 spowodowało, że nadawcy komercyjni są już dostępni tylko w nowym standardzie. A widzowie, którzy nie zdążyli dostosować lub wymienić swoich telewizorów utracili możliwość odbioru stacji komercyjnych naziemnych - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Maślanka, senior multiscreen planner/buyer z agencji One House. - Na mocy decyzji, którą podjął Urząd Komunikacji Elektronicznej, do końca 2023 roku w „starym” standardzie DVB-T nadal mogą być odbierane stacje nadawcy publicznego, czyli TVP - dodaje.
Maślanka zwraca uwagę na wysoki wzrost udziału TVP Info. - Na bardzo wyraźny wzrost SHR% tego kanału informacyjnego bezapelacyjnie miał wpływ (oprócz wspomnianym utrzymaniem standardu DVB-T) wybuch wojny, ale też pogarszające się nastroje w społeczeństwie i ogólnie trudna sytuacja ekonomiczna - wyjaśnia.
21. miejsce zajął kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku (zastępując Superstację). Jego średni rynkowy udział w 2022 roku wyniósł 0,92 proc., po wzroście względem 2021 roku o 736,36 proc. (największym w zestawieniu).
Z kolei najwięcej straciła będąca 6. w zestawieniu stacja TV Puls. Jej udział zmalał o 23,83 proc. do 4,57 proc.
0,12 proc. udziału TVP Nauka
Przedostatnie miejsce zajął nowy kanał - TVP Nauka, który nadaje od 3 października 2022 roku. Jego średni rynkowy udział w zeszłym roku wyniósł 0,12 proc.
.png)
Polsat na czele w 16-49
Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w 2022 roku pozycję lidera oglądalności w DVB-T zajął Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 9,89 proc. zanotowała, względem 2021 roku, spadek o 5 proc.
Udział drugiego TVN zmniejszył się o 8 proc. do 8,63 proc. Podium uzupełnia TVP2 (7,78 proc., do góry o 10,20 proc.), która awansowała z piątej lokaty. Czwarta była TVP1 (7,54 proc., - 1,57 proc.).
- Ramówki w żadnej ze stacji Big4 w 2022 roku nie obfitowały w super nowości. Przeciwnie, nadawcy stawiali na sprawdzone formaty. Na wzrostowy wynik TVP2 nie pracował też mundial, z racji tego, że większość widowiskowych spotkań piłkarskich była w TVP1. Na pewno utrata praw do transmisji skoków narciarskich w TVP1, które w 2022 roku były w TVN spowodowała, że część widowni TVP1 przepłynęła do TVP2 - i tym można tłumaczyć niewielki wzrost SHR% roczny na tle strat u innych w ramach naziemnej telewizji - analizuje ekspert.
.png)
Nielsen Audience Measurement nie udostępnia danych o oglądalności TV Trwam, bo stacja nie podpisała umowy z instytutem.

Newsletter







Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Całodobowy kanał poświęcony Smerfom już nadaje po polsku 



Dołącz do dyskusji: TVP1 i Polsat liderami w DVB-T w 2022 roku, TVP Info na podium w 4+