SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Szczecin ukarane. W tle sprawa syna posłanki Filiks

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Polskie Radio Szczecin karę wynoszącą 56 tys. zł z powodu braku procedur chroniących prawa bohaterów publikacji. Kontrola to efekt sytuacji z 2022r. Wtedy na antenie rozgłośni pojawiły się informacje, które pozwalały zidentyfikować, że to 15-letni syn posłanki PO Magdaleny Filiks padł ofiarą przestępstwa pedofilii. – Skala zaniechań i naruszeń przepisów w radiu była bardzo duża – przekonuje Mirosław Wróblewski, prezes UODO. 

fot. East Newsfot. East News

Urząd dopatrzył się w rozgłośni braku procedur chroniących prawa bohaterów publikacji. Wzmaga to ryzyko bezpodstawnego ujawniania w materiałach prasowych, bez zgody osoby zainteresowanej, informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia. Jak informuje UODO, takich informacji nie można ujawniać, jeśli dotyczą osób, które nie pełnią funkcji publicznych. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest ta pochodząca z Radia Szczecin. 

29 grudnia 2022 roku Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin opisał, że Krzysztof F., który w przeszłości współpracował z Rafałem Trzaskowskim jako mąż zaufania i pracował jako pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza z PO, został skazany za dopuszczenie się innej czynności seksualnej z małoletnim, udzielanie narkotyków małoletniej i usiłowanie udzielenia narkotyków temuż małoletniemu oraz posiadanie znacznej ilości substancji odurzających. Ofiarami F. była dwójka nastoletnich dzieci, do zdarzenia doszło w sierpniu 2020 r., zarzuty zostały mężczyźnie przedstawione miesiąc później. Została mu wymierzona kara 4 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności, prawomocny wyrok zapadł 14 grudnia 2021 r.

Duklanowski podał informacje o działalności politycznej matki ofiar Krzysztof F. W mediach społecznościowych szybko wskazano, o którą osobę chodzi – posłankę PO Magdalenę Filiks. Informacje o sprawie opublikowano na antenie i portalu internetowym Radia Szczecin. Temat szybko podjęły Telewizja Polska i media określone jako prawicowe, szczegółowo relacjonując ustalenia Tomasza Duklanowskiego. Sam dziennikarz komentował sprawę m.in. na antenie TVP Info. Trzy tygodnie później syn posłanki odebrał sobie życie.

Już w styczniu 2023 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej.

Kontrola w Radiu Szczecin
Prezes UODO Mirosław Wróblewski postanowił przeprowadzić kompleksową kontrolę, która miała ustalić, czy naruszanie prywatności w Radiu Szczecin może mieć charakter systemowy. Kontrola wykazała, że zaniedbań w zakresie ochrony danych osobowych jest wiele.

Lista uchybień wskazanych przez UODO:
1. Radio jako Administrator danych nie przeprowadziło analizy ryzyka dla operacji przetwarzania danych osobowych w związku z prowadzeniem działalności redakcyjnej (tworzenie i publikowanie materiałów prasowych).
2. Nie stosowało się też do własnej dokumentacji ochrony danych osobowych.
3. Nie wdrożyło także środków bezpieczeństwa danych gwarantujących zdolność do ciągłego zapewnienia poufności, integralności, dostępności i odporności systemów i usług przetwarzania z uwagi na:
* brak jasnych i przejrzystych zasad postępowania z materiałami prasowymi zawierającymi dane osobowe, regulujących obowiązek weryfikacji tych materiałów przed ich publikacją pod kątem zawartych w nich danych osobowych identyfikujących osoby fizyczne, których opublikowanie może naruszać przepisy prawa lub prawa i wolności osób fizycznych;
* brak szyfrowania nośników zawierających dane osobowe używanych poza obszarem przetwarzania;
4. Na koniec – nie wdrożyło odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych w celu zapewnienia regularnego testowania, mierzenia i oceniania skuteczności środków technicznych i organizacyjnych, mających zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych.

Kara finansowa dla rozgłośni

Po kontroli UODO na podstawie wydanej decyzji Polskie Radio Szczecin ma naprawić błędy organizacyjne i techniczne w ciągu 60 dni. Dodatkowo Prezes UODO nałożył na rozgłośnię też karę administracyjną w wysokości 56 824 zł.

– Nałożenie kary jest konieczne, ponieważ skala zaniechań i naruszeń przepisów w radiu była bardzo duża. Gdyby nie kiepska sytuacja finansowa publicznych rozgłośni regionalnych mogłaby ona być znacznie wyższa. Mam jednocześnie nadzieję, że kara ta będzie jednocześnie lekcją, że także w działalności dziennikarskiej konieczne jest odpowiednie zabezpieczanie danych osobowych osób fizycznych i troska o poszanowanie ich prywatności – mówi Mirosław Wróblewski, prezes UODO. 

W decyzji PUODO wskazuje też, że choć wiele aspektów działalności polegającej na redagowaniu, przygotowywaniu, tworzeniu lub publikowaniu materiałów prasowych oraz tworzeniu wypowiedzi w ramach działalności literackiej lub artystycznej nie podlega RODO, to niektóre obowiązki ciążące na administratorach na mocy RODO muszą być spełnione, by:
* przeciwdziałać ryzyku naruszenia praw lub wolności osób fizycznych
* zapewnić bezpieczeństwo przetwarzania danych m.in. przez pseudonimizację i szyfrowanie

W decyzji Prezes UODO podaje także precyzyjnie, jakie działania powinien był podjąć administrator, by nie dochodziło do naruszania praw i wolności osób wymienianych w materiałach prasowych. Przypomina też, że Prawo prasowe stanowi m.in., że nie wolno bez zgody osoby zainteresowanej publikować informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia, chyba że wiąże się to bezpośrednio z działalnością publiczną danej osoby. Zakaz publikacji rozciąga się zatem na wszelkie informacje odnoszące się do zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.

Dołącz do dyskusji: Radio Szczecin ukarane. W tle sprawa syna posłanki Filiks

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kwak+
Dzisiejsze radio szczecin nie ma nic wspólnego z tą nagonką na Filiks. Winnych trzeba szukać w prawackich mediach i odpowiednio wyciągnąć ich za uszy.
odpowiedź
User
PS
I do dziś RS nie zmieniło procedur? Nawet kiedy likwidatorem jest prawnik?. Czy poprzedni Zarząd dostał skwitowanie od ministra? A w ilu redakcjach są takie procedury?
odpowiedź
User
Jan
W TVP też co chwilę publikowane są przeprosiny za działania poprzedniej ekipy.
odpowiedź