SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT zgodziła się na zmiany w koncesjach części stacji naziemnych

Podczas ostatniego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmiany w koncesjach większości stacji wchodzących w skład MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej.  To otworzy drogę do nadawania wszystkich stacji w jakości HD. Jak informuje Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, nie wiadomo kiedy to nastąpi, ponieważ dwóch nadawców nie wystąpiło ze stosownymi wnioskami. 
 

Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej Anteny do naziemnej telewizji cyfrowej

KRRiT zgodziła się na zmianę koncesji pozwalającą na emisję w DVB-T2/HEVC i HD: Republiki (Telewizja Republika), wPolsce24 (Fratria), WP (Wirtualna Polska), Nowa TV (TV Spektrum – Grupa Polsat Plus), ViDoc TV (Red Carpet Media Group – stacja usunięta z multipleksu w połowie lutego). O zmianę nie wnioskowali natomiast nadawcy Zoom TV (Grupa Kino Polska) i Metro (Green Content – TVN Warner Bros. Discovery).

Obie firmy nie złożyły wniosków o przedłużenie koncesji naziemnych. Pod koniec grudnia opuszczą MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Stacje mają skupić się na dystrybucji kablowo-satelitarnej. Emisja naziemna w jakości HD zamiast w przestarzałej SD byłaby korzystna dla ich odbiorców. Kanały ze wszystkich pozostałych multipleksów (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 i MUX-6) są już nadawane w DVB-T2/HEVC i HD.

Kiedy zmiana standardu?

Prof. Kowalski jest zdziwiony postawą dwóch nadawców. Zauważa, że zgodnie z deklaracjami Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, przejściu na DVB-T2/HEVC nie towarzyszą żadne dodatkowe koszty. Zdaniem członka KRRiT, regulator mógłby nawiązać kontakt z firmami, które nie złożyły stosownego wniosku. To mogłoby przyspieszyć proces zmiany standardu.

– Oczekujemy na oficjalne informacje, że zmiany koncesji na DVB-T2/HEVC zostały już dokonane. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, zmiany standardu nadawania mogą nastąpić, gdy nadawcy obecni na MUX-8 uzyskają nowe koncesje obejmujące DVB-T2/HEVC – informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Tym samym do zmian może dojść dopiero pod koniec grudnia, kiedy Zoom TV i Metro opuszczą multipleks. – Nieustannie podtrzymujemy naszą gotowość do szybkiego wdrożenia nowego standardu, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Naszym celem jest zapewnienie widzom najwyższej jakości obrazu i dźwięku, dlatego dołożymy wszelkich starań, aby cały proces przebiegł sprawnie i efektywnie – dodaje Sobucka.

Krajowa Izby Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. TVN Warner Bros. Discovery (nadawca Metro), Grupa Kino Polska (nadawca Zoom TV), Cyfrowy Polsat (właściciel nadawcy Nowej TV), nie chce pochopnych decyzji. Latem przesłała Wirtualnemedia.pl stanowisko w tej sprawie.

Zmiana standardu nadawania na MUX-8 jest procesem skomplikowanym, i może powodować problemy z odbiorem kanałów telewizyjnych po stronie odbiorców, o czym doskonale pamiętamy z ostatnio prowadzonego procesu refarmingu – zauważyła KIGEiT, która chciała powołania specjalnego zespołu mającego zająć się zmianą standardu.

Dwa lub trzy zwalniane miejsca na MUX-8

Operator chciałby też wyłonienia następców Zoom TV i Metro. – Z niecierpliwością czekamy także na zapowiadany przez KRRiT konkurs na dwa miejsca również w standardzie DVB-T2/HEVC, które zwolnią się na multipleksie, co byłoby ostatecznym potwierdzeniem ujednolicenia standardu nadawania MUX-8 z pozostałymi multipleksami – przekonuje rzeczniczka Emitela.

Na razie KRRiT nie zajmuje się przygotowaniem konkursu. Niebawem w związku z usunięciem ViDoc TV z powodu zaległości wobec Emitela, wolnych slotów może być trzy, a nie dwa. Po trzech miesiącach braku nadawania KRRiT ma prawa do odebrania koncesji stacji Red Carpet Media Group. Nie wiadomo czy ViDoc TV powróci na ten multipleks.

Ostatnio KRRiT informowała, że nadawcy stacji z MUX-8 chcą przeniesienia na przyszły MUX-5. Będzie on nadawany w zakresie UHF, jak pozostałe multipleksy, a nie VHF, jak ósmy multipleks. W przypadku tego ostatniego część odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. KRRiT dąży też do tego, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłonił tańszego niż Emitel operatora MUX-5. 

Dołącz do dyskusji: KRRiT zgodziła się na zmiany w koncesjach części stacji naziemnych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Depox
Ciemnota nie wie iż może uruchomić testowy mux i tam przerzucić te kanały taka ciemnota jest
Tak gdy wchodził DVB-T i DVB-T 2 były mux testowe
8 11
odpowiedź
User
Gie
Co z kanałami Polsat Sport Extra 1-4? Dostały koncesje a nie nadają. Nie ma wymogu uruchomienia kanałów w ciągu 30 dni od uzyskania koncesji? Wiem że Polsat jest łagodniej traktowany, MUX4, kanały widmo, ale bez przesady. KRRiT powinna pilnować przepisów.
13 1
odpowiedź
User
Pawel
Koniecznie przeniesc stacje z MUX8 na UHF.Pomimo nawet dodatkowych anten nie u wszystkich dziala MUX8.Uzytkownicy sa pozbawieni ogladania wszytkich kanalow dostepnych w NTC.
28 7
odpowiedź