Nowe przepisy o PCC od rzeczy kupowanych w ramach postępowania egzekucyjnego
Jedną z tańszych metod nabywania rzeczy i nieruchomości jest wzięcie udziału w licytacji komorniczej. Ale ostatnio przepisy dotyczące tego sposobu kupowania zmieniły się. Dla tych podatników, którzy wzięli udział w licytacji na przełomie poprzedniego i tego roku, może to oznaczać dodatkowe wydatki.
Wiadomo, że na licytacjach komorniczych można często kupić nieruchomości taniej niż na rynku. Dlatego wiele osób chętnie z nich korzystało, aby zakupić np. działkę. Dodatkowo na korzyść kupowania licytowanych rzeczy od komorników działało zwolnienie tych transakcji z PCC.
Licytacja w listopadzie, postanowienie w lutym
Na to zwolnienie powołał się podatnik, który w listopadzie 2015 r. wylicytował działkę, która została wystawiona na sprzedaż w ramach postępowania egzekucyjnego. Następnie złożył wymagane procedurą oświadczenie, dotyczące pochodzenia środków. Postanowienie o przybiciu – czyli o ostatecznym wygraniu licytacji – podatnik uzyskał 6 grudnia 2015 r.
Jednak dopiero 10 lutego 2016 r. podatnik uzyskał z urzędu skarbowego – bo licytacja odbyła się w ramach postępowania egzekucyjnego prowadzonego na rzecz fiskusa – że postanowienie o przyznaniu im własności gruntu jest ostateczne i że mogą oni wprowadzać zmiany w księgach wieczystych.
I właśnie to opóźnienie sprawiło, że podatnicy zwrócili się do izby skarbowej z prośbą o interpretację podatkową. Mianowicie do końca 2015 r. obowiązywał zapis, wg którego nie podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowy zakupu rzeczy, sprzedawanych w ramach postępowania egzekucyjnego oraz upadłościowego.
Podatnik zapytał fiskusa, kiedy właściwie nastąpiło nabycie nieruchomości oraz czy od transakcji musi zapłacić PCC. Uznał, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, udzielenie przybicia oznacza sprzedaż. To zaś oznaczałoby, że do transakcji doszło przed zmianą przepisów, więc PCC nie jest należny.
Kluczowa data wydania postanowienia
Jednak Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 1 czerwca 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4514-120/16/MZ) uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Urzędnicy zacytowali ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która w art. 112b § 1 mówi, że kiedy postanowienie o przybiciu stało się ostateczne i nabywca zapłacił, wówczas organ administracyjny wydaje postanowienie o przyznaniu własności. Z kolei wg art. 112b § 3 tej ustawy, to postanowienie przenosi własność na nabywcę.
To zaś – jak stwierdzili urzędnicy – oznacza, że do przeniesienia własności, czyli do zawarcia transakcji, doszło już w lutym tego roku. A wtedy w prawie nie było już ulgi, umożliwiającej kupowanie na aukcjach komorniczych rzeczy bez PCC.
Urzędnicy przypomnieli także, że opodatkowanie umów, w których dochodzi do zmiany właściciela nieruchomości, wynosi 2% podstawy opodatkowania.
Marek Siudaj, Tax Care
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Dołącz do dyskusji: Nowe przepisy o PCC od rzeczy kupowanych w ramach postępowania egzekucyjnego