SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Mediów Narodowych podjęła decyzje ws. dwóch rozgłośni

Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że do rady nadzorczej Radia Wrocław trafi prof. Paweł Chmielnicki. To kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do rady programowej Radia Kraków został z kolei wybrany dr inż. Piotr Kempf. 
 

Wojciech Król, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Wojciech Król, przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Prof. Chmielnicki był dziennikarzem takich tytułów jak „Słowo ludu”, „Wspólnota”. Jest też założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika „Przegląd Prawa Publicznego”. Stanowisko na UW objął 1 stycznia 2024 roku. Profesor napisał ponad 160 różnych publikacji naukowych.

Wybrany do rady programowej Radia Kraków dr inż. Piotr Kempf jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji). Zaistniał jako współautor publikacji z zakresu leśnictwa i szerzej rozumianej zieleni. Jest zaangażowany w działalność Komitetu Kopca Kościuszki czy Społecznego Komitetu Obrony Zabytków Krakowa. Zasiada też w Radzie Gospodarczej przy Wojewodzie Małopolskim.

Rada Mediów Narodowych wróciła do pracy

Podczas poprzedniego posiedzenia Rada Mediów Narodowych powołała członków rad nadzorczych Radia Katowice, Radia Wrocław i Radia Lublin. Członek RMN Robert Kwiatkowski informował Wirtualnemedia.pl, że intencją regulatora było postawienie na prawników i ekspertów, a nie polityków. – Rada nie wybrała nikogo, kto byłby członkiem partii – mówił wówczas. Wówczas nie obsadzono drugiego miejsca w radzie nadzorczej Radia Wrocław.

Rada Mediów Narodowych została powołana przez Sejm zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 roku w celu powoływania zarządów, rad nadzorczych i rad programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Trybunał Konstytucyjny niedługo później orzekł, że to niezgodne z ustawą zasadniczą, bo wkracza w kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Koalicja rządząca planowała ustawowo zlikwidować RMN i przekazać jej kompetencje do nowej KRRiT. Wybory prezydenckie wygrał jednak nie Rafał Trzaskowski, tylko Karol Nawrocki i istnieje duże prawdopodobieństwie, że ustawa medialna zostanie zawetowana. Obóz rządzący przygotował się na taką ewentualność.  Doprowadził do odwołania z RMN Krzysztofa Czabańskiego.

Zastąpił go poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król. Dzięki temu koalicja zyskała większość w Radzie Mediów Narodowych. Zasiadają w niej też związani ze środowiskami lewicowymi Robert Kwiatkowski, Marek Rutka, a także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka i Piotr Babinetz.

Po grudniowym wyborze Króla na przewodniczącego RMN uchyliła uchwały Rady kierowanej przez Czabańskiego o wyborze Michała Adamczyka na prezesa TVP czy Tomasza Owsińskiego na członka zarządu TVP. Później wybrała rady programowe spółek mediów publicznych. W większości spółek mediów publicznych funkcjonują jeszcze poprzednie rady nadzorcze (wybrane przez RMN z większością PiS). W przypadku Radia Katowice, Radia Wrocław i Radia Lublin dobiegły one końca.

Możliwe było więc powołanie nowych rad nadzorczych. Rada Mediów Narodowych w kolejnych miesiącach może obsadzić kolejne rady nadzorcze, a jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje się na zakończenie likwidacji spółek mediów publicznych, także prezesów m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych podjęła decyzje ws. dwóch rozgłośni

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zorientowana
Pobierający obecnie żołd u Donka w RMN twierdzili, że to organ nielegalny, a zatem pobierają środki publiczne nielegalnie.
3 0
odpowiedź