Rada Mediów Narodowych podjęła decyzje ws. dwóch rozgłośni
Rada Mediów Narodowych zdecydowała, że do rady nadzorczej Radia Wrocław trafi prof. Paweł Chmielnicki. To kierownik Katedry Technologii Informacyjnych Mediów z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Do rady programowej Radia Kraków został z kolei wybrany dr inż. Piotr Kempf.

Prof. Chmielnicki był dziennikarzem takich tytułów jak „Słowo ludu”, „Wspólnota”. Jest też założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika „Przegląd Prawa Publicznego”. Stanowisko na UW objął 1 stycznia 2024 roku. Profesor napisał ponad 160 różnych publikacji naukowych.
Wybrany do rady programowej Radia Kraków dr inż. Piotr Kempf jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji). Zaistniał jako współautor publikacji z zakresu leśnictwa i szerzej rozumianej zieleni. Jest zaangażowany w działalność Komitetu Kopca Kościuszki czy Społecznego Komitetu Obrony Zabytków Krakowa. Zasiada też w Radzie Gospodarczej przy Wojewodzie Małopolskim.
Rada Mediów Narodowych wróciła do pracy
Podczas poprzedniego posiedzenia Rada Mediów Narodowych powołała członków rad nadzorczych Radia Katowice, Radia Wrocław i Radia Lublin. Członek RMN Robert Kwiatkowski informował Wirtualnemedia.pl, że intencją regulatora było postawienie na prawników i ekspertów, a nie polityków. – Rada nie wybrała nikogo, kto byłby członkiem partii – mówił wówczas. Wówczas nie obsadzono drugiego miejsca w radzie nadzorczej Radia Wrocław.
Rada Mediów Narodowych została powołana przez Sejm zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość w 2016 roku w celu powoływania zarządów, rad nadzorczych i rad programowych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Trybunał Konstytucyjny niedługo później orzekł, że to niezgodne z ustawą zasadniczą, bo wkracza w kompetencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Koalicja rządząca planowała ustawowo zlikwidować RMN i przekazać jej kompetencje do nowej KRRiT. Wybory prezydenckie wygrał jednak nie Rafał Trzaskowski, tylko Karol Nawrocki i istnieje duże prawdopodobieństwie, że ustawa medialna zostanie zawetowana. Obóz rządzący przygotował się na taką ewentualność. Doprowadził do odwołania z RMN Krzysztofa Czabańskiego.
Zastąpił go poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król. Dzięki temu koalicja zyskała większość w Radzie Mediów Narodowych. Zasiadają w niej też związani ze środowiskami lewicowymi Robert Kwiatkowski, Marek Rutka, a także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka i Piotr Babinetz.
Po grudniowym wyborze Króla na przewodniczącego RMN uchyliła uchwały Rady kierowanej przez Czabańskiego o wyborze Michała Adamczyka na prezesa TVP czy Tomasza Owsińskiego na członka zarządu TVP. Później wybrała rady programowe spółek mediów publicznych. W większości spółek mediów publicznych funkcjonują jeszcze poprzednie rady nadzorcze (wybrane przez RMN z większością PiS). W przypadku Radia Katowice, Radia Wrocław i Radia Lublin dobiegły one końca.
Możliwe było więc powołanie nowych rad nadzorczych. Rada Mediów Narodowych w kolejnych miesiącach może obsadzić kolejne rady nadzorcze, a jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecyduje się na zakończenie likwidacji spółek mediów publicznych, także prezesów m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych podjęła decyzje ws. dwóch rozgłośni