Znamy szczegóły koncesji Republiki Plus. Co pokaże?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w błyskawicznym tempie opublikowała koncesję Republiki Plus. Z dokumentu wynika, że stacja będzie dostępna na pozycji orbitalnej Eutelsat 7E. Działające w Polsce platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+ oraz niekodowane kanały korzystają z Hot Birda 13E.

We wtorek KRRiT zdecydowała o udzieleniu koncesji satelitarnej uniwersalnej stacji Republika Plus. Jak relacjonował w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek regulatora prof. Tadeusz Kowalski, do głosowania mogło dojść nawet tydzień wcześniej, ale członkowie Rady nie zapoznali się dokładnie z wnioskiem i wymagał on uzupełnienia.
Przewodniczący Maciej Świrski zgodził się przesunięcie głosowania na poniedziałek. Sprawa Republiki Plus była jedyną rozpatrywaną na posiedzeniu, co jest rzadkością. Koncesje satelitarne są formalnością, bo częstotliwości na transponderach nie są dobrem rzadkim. Przeważnie od głosowania do publikacji koncesji mija kilka tygodni lub miesięcy. KRRiT już pod koniec tygodnia opublikowała koncesję Republiki Plus.
Co zapisano w koncesji Republiki Plus?
Z koncesji Republiki Plus wynika, że emisja będzie prowadzona z transpondera F3 (12,625 GHz, pol. H) satelity Eutelsat E7B na pozycji orbitalnej 7,0 E. Z wykazu Lyngsat.com wynika, że transponder F3 znajduje się na częstotliwości 12,633 GHz pol. H i jest wykorzystywany przez kanał Simay-Azadi Iran National TV. Poza irańskimi kanałami, pojemność na tej pozycji orbitalnej wynajmują też stacje z Chin.
Eutelsat 7E jest też wykorzystywany do przekazów. Niewykluczone, że za pośrednictwem tej pozycji orbitalnej Republika Plus będzie prowadziła dosył do sieci kablowych. Główna Republika wynajmuje pojemność od Cyfrowego Polsatu na Hot Birdzie 13E (10,758 GHz, pol. V). Często w koncesjach satelitarnych są zapisane nieaktualne dane odnośnie parametrów. Ich korekta następuje czasowo. Zapis Republiki tez może być tymczasowy.
Prezes Republiki Tomasz Sakiewicz mówił niedawno Wirtualnemedia.pl, że emisja tej stacji na satelicie powinna ruszyć w ciągu kilku tygodni. W koncesji zapisano, że start powinien nastąpić w ciągu 6 miesięcy od jej uzyskania. Profil stacji ma być uniwersalny. 10-letnia koncesja kosztowała ponad 15 tys. zł. Stacja ma też trafić na multipleksy lokalne, a w przyszłości być może na ogólnopolski MUX naziemnej telewizji cyfrowej.
Wnioskodawca zaplanował, że audycje informacyjne stanowić będą 10 proc. programu, audycje publicystyczne – 20 proc., filmy fabularne – 1 proc., dokument – 5 proc., filmy animowane – 5 proc., audycje edukacyjne – 5 proc., audycje poradnicze z różnych dziedzin – 10 proc., audycje o tematyce religijnej – 10 proc., audycje dla dzieci i młodzieży – 5 proc., spektakle teatralne i inne formy udramatyzowane – 1 proc.

W ofercie znajdą się programy poświęcone stylowi życia, promujące zdrowy tryb życia, dotyczące problemów dzieci, młodzieży i dorosłych, promujące właściwe nawyki żywieniowe, sportowe, społeczne i kulturowe, uwrażliwiające na różne formy kultury i sztuki, przedstawiające zagadnienia ekonomiczne i naukowe, promujące polskie osiągnięcia techniczne i naukowe, programy dokumentalne i przyrodnicze.
Wymieniono kilka formatów. To na przykład „Na pomoc!” (cykl o problemach, z którymi mierzą się Polacy), „Za Siódmą Górą” (program historyczno-podróżniczy Stefana Czarnieckiego), „Smaki Polski” (program o kuchni regionalnej różnych zakątków kraju) i „Beauty Box – Sekrety urody” (magazyn o urodzie i zdrowym stylu życia).
Republika Plus zadebiutowała w sierpniu
Republika Plus zaczęła testową emisję w sierpniu zeszłego roku na podstawie dawnej koncesji satelitarnej Telewizji Republika, kiedy ta otrzymała koncesję naziemną. Trafiła na YouTube, do oferty Magenta TV od T-Mobile Polska i na MUX-L2 naziemnej telewizji cyfrowej (Rybnik, Ornontowice). Emituje m.in. powtórki programów dokumentalnych, kulinarnych czy polskie bajki.
Niedawno KRRiT zgodziła się ujednolicić nazwę i zapisy programowe w koncesjach naziemnej i satelitarnej Republiki. Z tego powodu Republika Plus musiała opuścić multipleks lokalny. Dzięki uzyskaniu koncesji satelitarnej, będzie mogła powrócić. Nadawca zapowiada też pracę nad poszerzeniem oferty programowej i zasięgu technicznego stacji.
Dołącz do dyskusji: Znamy szczegóły koncesji Republiki Plus. Co pokaże?