Starlink będzie obsługiwał centra Google Cloud. Podpisano umowę
Firmy Google oraz SpaceX zawarły porozumienie, w ramach którego centra przetwarzania danych Google Cloud otrzymają dostęp do sieci satelitarnej Starlink. Rozwiązanie ma pomóc w dostępie do chmury Google szczególnie tym firmom i organizacjom, które działają na terenach z utrudnionym dostępem do internetu.
Google Cloud i SpaceX nawiązują partnerstwo, które umożliwi dostarczanie usług przesyłu danych, technologii chmurowych i aplikacji klientom z wykorzystaniem sieci Starlink do udostępniania szybkiego szerokopasmowego internetu na całym świecie oraz infrastruktury Google Cloud.
Czytaj także: SpaceX wystrzeli 10 satelitów Starlink na orbitę polarną
Sieć dla każdego
Zgodnie z zapowiedzią w ramach partnerstwa SpaceX będzie umieszczać stacje naziemne Starlink na terenie centrów danych Google. Ma to pozwolić na bezpieczne, niezawodne i z niskim opóźnieniem przesyłanie danych z umieszczonych dotychczas na orbicie ponad 1,5 tys. satelitów Starlink do lokalizacji na brzegu sieci, wykorzystując chmurę Google.
Według planu sieć Google Cloud o dużej przepustowości będzie obsługiwać dostarczanie globalnej usługi satelitarnego internetu Starlink, zapewniając firmom i konsumentom połączenie z chmurą i internetem. Dzięki temu klienci korporacyjni będą mogli też udostępniać krytyczne aplikacje biznesowe w praktycznie każdym miejscu na świecie.
Partnerzy umowy zaznaczają, że organizacje działające w wielu różnych lokalizacjach, takie jak np. agencje państwowe czy firmy korzystające z brzegu sieci, a także te działające w oddalonych miejscach lub na obszarach wiejskich często potrzebują dostępu do aplikacji działających w chmurze albo usług takich jak analityka danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.
Dzięki łączności, jaką zapewnia konstelacja satelitów Starlink znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej, organizacje te będą mogły szybko i bezpiecznie dostarczać dane i aplikacje do swoich zespołów rozproszonych w różnych państwach i na różnych kontynentach.
- Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej czy zdalnych - zaznacza w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud. - Cieszymy się, że możemy współpracować ze SpaceX, aby zapewnić rozproszonym organizacjom bezproblemowy, bezpieczny i szybki dostęp do krytycznych aplikacji i usług, których potrzebują dla sprawnego działania swoich zespołów.
Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, zapewnia, że połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink z infrastrukturą i możliwościami Google zapewni globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią. - Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Google, by udostępniać takie możliwości firmom, organizacjom sektora publicznego i wielu innym grupom działającym na całym świecie - dodała.
Czytaj także: W Polsce startuje centrum obliczeniowe Google Cloud. Infrastruktura chmurowa dla firm i nowe miejsca pracy
Termin udostępnienia nowej funkcji dostarczanej przez Google Cloud i Starlink do klientów korporacyjnych został przewidziany na połowę 2021 r.
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Dołącz do dyskusji: Starlink będzie obsługiwał centra Google Cloud. Podpisano umowę