Firma Muska wyprzedziła NASA. Miliarder narzeka na Trumpa
SpaceX odnotuje w tym roku przychody w wysokości około 15,5 mld dolarów, to więcej niż wynosi cały budżet NASA - poinformował na platformie X najbogatszy człowiek świata Elon Musk. Podkreślił rosnącą dominację należącego do niego producenta rakiet w komercyjnym sektorze kosmicznym.

„Firma opracowuje rakietę Starship wysokości 122 metrów. Według Elona Muska odegra ona kluczową rolę w wysyłaniu ludzi na Marsa. Wielorazowe rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy znacznie obniżyły koszty startu, umożliwiając SpaceX zabezpieczenie znacznego udziału w globalnym rynku” – podał Reuters.
Jak podkreśliła agencja, podczas gdy NASA nadal finansuje misje badawcze i eksploracyjne głębokiego kosmosu, SpaceX opiera się na rosnącym zapotrzebowaniu na usługi startowe i komunikację satelitarną. Stamtąd generuje przychody.
Firma wyjaśniła, że w 2024 roku osiągnęła rekordowy wynik ze 134 startami rakiet Falcon, co czyni ją najbardziej aktywnym operatorem startów na świecie. SpaceX zamierza pobić ten rekord, wykonując 170 startów do końca 2025 roku i próbując w ten sposób sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na umieszczanie w kosmosie satelitów.
Reuters zauważył, że przychody firmy Muska są w dużej mierze napędzane przez usługę internetu satelitarnego Starlink. Pod tym szyldem SpaceX uruchomił tysiące satelitów, aby dostarczać szerokopasmowy internet na całym świecie.
Zmiany podatkowe nie podobają się Muskowi
W środę telewizja ABC News podała, że Elon Musk, do niedawna bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, w prywatnych rozmowach wyraża niezadowolenie z szeregu decyzji podjętych niedawno przez amerykańską administrację.
Rozmówcy stacji przekazali, że rozżalenie Muska dotyczy nie tylko ustawy budżetowej, którą w ostrym tonie skrytykował dzień wcześniej, nazywając ją "paskudztwem". Jego rozczarowanie budzi też część ustawy, która przewiduje cięcia ulg podatkowych na pojazdy elektryczne - utrzymują źródła, które rozmawiały z Muskiem i Trumpem.
Zirytowało go też zawarcie przez administrację szeregu umów dotyczących sztucznej inteligencji z firmą OpenAI, która jest konkurentem jego spółki xAI.
Dodatkowo Musk jest niezadowolony z wycofania przez Trumpa kandydatury Jareda Isaacmana na szefa agencji kosmicznej NASA. Trump ogłosił, że wycofał kandydaturę Isaacmana, bliskiego współpracownika Muska, po "przeglądzie wcześniejszych powiązań" biznesmena. Według "New York Timesa" chodzi o wpłaty na rzecz Partii Demokratycznej.
Rozbieżności dotyczą też polityki handlowej. ABC News przypomniała, że w kwietniu Musk nazwał idiotą Petera Navarro, twórcę polityki celnej Trumpa.
W ubiegłym tygodniu Musk powiadomił o odejściu z administracji USA, w której pełnił funkcję jednego z głównych doradców Trumpa oraz stał na czele Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE).
Dołącz do dyskusji: Firma Muska wyprzedziła NASA. Miliarder narzeka na Trumpa