SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Podział Warner Bros. Discovery. Gdzie trafi TVN?

Warner Bros. Discovery poinformował o podziale firmy na dwie notowane na giełdzie spółki. Streaming & Studios obejmie najważniejsze serwisy streamingowe i studia filmowe. Z kolei Global Networks, kanały tematyczne i niekodowane, w tym polski TVN. Transakcja powinna zostać sfinalizowana do połowy przyszłego roku. 

David Zaslav, CEO Warner Bros. Discovery (fot. kadr z youtube / CNBC) David Zaslav, CEO Warner Bros. Discovery (fot. kadr z youtube / CNBC)

O tym, że WBD przymierza się do wyodrębnienia, wiadomo od grudnia. Teraz koncern przedstawił szczegóły dotyczące tej operacji. W skład Streaming & Studios wchodzić będą: Warner Bros. Television, Warner Bros. Motion Picture Group, DC Studios, HBO i HBO Max, a także ich biblioteki filmowe i telewizyjne.

Global Networks to z kolei kanały telewizyjne z branży rozrywkowej, sportowej i informacyjnej na całym świecie, w tym CNN, TNT Sports w USA i Discovery, kanały niekodowane w całej Europie (m.in. TVN) oraz produkty cyfrowe, takie jak serwis streamingowy Discovery+ i Bleacher Report.

Gunnar Wiedenfels prezesem właściciela TVN

David Zaslav, prezes i dyrektor generalny Warner Bros. Discovery, będzie pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego Streaming & Studios. Gunnar Wiedenfels, dyrektor finansowy Warner Bros. Discovery, będzie pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego Global Networks. Obaj będą pełnić swoje obecne role w WBD do czasu separacji.

– Działając w przyszłości jako dwie odrębne i zoptymalizowane firmy, zapewniamy naszym kultowym markom koncentrację i strategiczną elastyczność, której potrzebują, aby jak najskuteczniej konkurować w dzisiejszym zmieniającym się krajobrazie medialnym – stwierdził Zaslav.

– To rozdzielenie ożywi każdą firmę, umożliwiając jej wykorzystanie swoich mocnych stron i określonych profili finansowych. Pozwoli to również każdej firmie na wykorzystanie ważnych możliwości inwestycyjnych i zwiększenie wartości dla akcjonariuszy– powiedział Wiedenfels.

–  W Global Networks skupimy się na dalszym identyfikowaniu innowacyjnych sposobów współpracy z partnerami dystrybucyjnymi w celu tworzenia wartości zarówno dla widzów linearnych, jak i streamingowych na całym świecie, przy jednoczesnej maksymalizacji naszych aktywów sieciowych i napędzaniu wolnych przepływów pieniężnych – dodał.

Warner Bros. Discovery podał w komunikacie, że zamierza rozdzielić firmy w sposób wolny od podatku. Wdrożą one usługi przejściowe na warunkach rynkowych i umowy handlowe po podziale, aby ułatwić proces i utrzymać ciągłą wydajność operacyjną. Zanim dojdzie do podziału, spółka będzie potrzebowała gotówki. Uzyska kredyt pomostowy w wysokości 17,5 mld dol. od J.P. Morgan.

Global Networks będzie posiadać do 20 proc. udziałów w Streaming & Studios, które planuje monetyzować w sposób efektywny podatkowo, aby zwiększyć zmniejszanie zadłużenia swojego bilansu. Oczekuje się, że separacja zostanie sfinalizowana do połowy 2026 roku. W całym procesie J.P. Morgan i Evercore są doradcami finansowymi Warner Bros. Discovery, a Kirkland & Ellis LLP pełni funkcję radcy prawnego.

Rating WBD obniżony 

W związku z dalszym spadkiem wartości linearnych kanałów telewizyjnych, agencja ratingowa S&P Global Ratings obniżyła niedawno rating kredytowy Warner Bros. Discovery do poziomu śmieciowego. Rating BB+ właściciela TVN oznacza najwyższą ocenę spekulacyjną i średnią zdolność spłacenia zobowiązań.

Agencja ratingowa spodziewa się, że skorygowany zysk właściciela TVN przed odsetkami, podatkami, deprecjacją i amortyzacją (EBITDA) pozostanie na poziomie około 9 mld dol. w ciągu najbliższych trzech lat. Oczekuje, że wskaźnik zadłużenia do kapitału własnego spółki na koniec 2025 roku wyniesie 4,3x, znacznie powyżej dopuszczanego przez S&P  progu dźwigni 3,5x.

Ocena S&P nie obejmuje podziału firmy, ale agencja zaznaczyła, że jego wdrożenie byłoby negatywne dla perspektywy kredytowej firmy. Agencja nie oczekuje, że WBD przyspieszy zmniejszanie zadłużenia poprzez sprzedaż aktywów (firma wycofała się ze sprzedaży TVN), ale zamiast tego potraktuje priorytetowo inwestycje w swoje rozwijające się firmy.

S&P spodziewa się, że tempo redukcji długów spowolni mimo rebrandingu platformy Max na HBO Max. Konieczne będą bowiem inwestycje w treści, marketing i ekspansja. HBO Max ma trafić na przykład do Wielkiej Brytanii.

Akcje Warner Bros. Discovery drożeją

Zapowiedź podziału Warner Bros. Discovery spodobało się inwestorom giełdowym. W poniedziałek w pierwszych godzinach sesji akcje koncernu drożały o 7–8 proc. do ok. 10,55 dolarów.

Kurs jest o 30 proc. wyższy niż 12 miesięcy temu, ale dalej dużo brakuje mu do pułapu 24 dolarów z wiosny 2022 roku, gdy sfinalizowano fuzję Discovery i WarnerMedia.

Warner Bros. Discovery boryka się z dużym zadłużeniem od fuzji Warner Media z Discovery. Na koniec I kwartału 2025 roku firma miała 38 mld dol. zadłużenia brutto, po spłaceniu około 2,2 mld dol. Dwie inne konkurencyjne wobec S&P agencje ratingowe, Moody's i Fitch Ratings, utrzymują ratingi Warner Bros. Discovery o jeden poziom wyżej od statusu śmieciowego.

Przychody Warner Bros. Discovery w I kwartale 2025 roku wyniosły 8,98 mld dolarów, co wobec 9,96 mld rok wcześniej oznacza spadek o 10 proc. Bez uwzględnienia zmian kursów walutowych ujemna dynamika to -9 proc.

Dołącz do dyskusji: Podział Warner Bros. Discovery. Gdzie trafi TVN?

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gbartosz83
To jest przygotowanie do sprzedaży streamingu i studiów filmowych Apple'owi
20 5
odpowiedź
User
Pit
I gdzie się podzieją sieroty po TVN..
28 16
odpowiedź
User
Srumek24
Sprzedajcie to Niemcom
10 9
odpowiedź