SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa ZPR Media wycofała się z decyzji w sprawie DAB+

Na początku roku nadawca Eski Rock wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o cofnięcie zgody na emisję stacji w DAB+. Emisja jest kontynuowana, bo spółka wycofała wniosek. Krzysztof Głowiński-Lubiak, PR manager Grupy ZPR Media, tłumaczy nam, że firma chce dać sobie więcej czasu na obserwację rozwoju radia cyfrowego w naszym kraju.

Dołącz do dyskusji: Grupa ZPR Media wycofała się z decyzji w sprawie DAB+

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaro
Dobra decyzja, bo sam słucham na dabie Eski Rock i radia Nuta.


dobrze, bo jakość dźwięku na DAB jest lepsza...

Lepsza, jak ma się drewniane uszy. Teoretycznie może być lepsza, praktycznie nie jest i nie będzie. Im więcej stacji w multipleksie tym niższe koszty i... jakość. A gdzie w tym słuchacz? Kogo to [z nadawców] obchodzi?


w tych konkretnych warunkach koncesji (bitrate 128 kbs) DAB+ daje o wiele lepszą jakość dźwięku ignorancie.
odpowiedź
User
qi
Od lat walczę z tym głupim przekonaniem, że jakość DAB+ jest lepsza. AAC96, 112, 128. To jak stare mp3 z neta w I połowie lat 2000. Posłuchajcie sobie np DAB+ w Anglii, tam jest sporo stacji, ale co następna to w gorszej jakości.
Te brednie, że DAB dorónuje CD wymyślił głuchy nie mający nigdy nic wspólnego z realizacją dźwięku. Poczytajcie sobie o kodekach i stratnej jakości oraz o różnicach względem konkretnych bitrate.
Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie nadawać dab+ w wyższym bitrate tak, aby rzeczywiście jakość przekazu byłą wyższa niż w FM (lepsza od CD jest w zasadzie nieosiągalna). Tyle że wtedy na multipleksie zmieści się mniej stacji czyli i mniej sprzedanych koncesji. Co ciekawe radiofonia by na tym zyskała. Tort reklamowy podzieliłby się na mniej podmiotów i być może opłacałoby się mieć taki biznes - dziś jest to kompletnie deficytowe - i to dlatego duzi gracze prywatni nie są zainteresowani. Firma jest od tego aby zarabiać a nie wypełniać cyferkami tabelki urzędników sprzedających koncesje. No i oczywiście każdy wie o co chodzi tylko brak śmiałych decyzji.
odpowiedź
User
Pasza
Posłuchajcie sobie np DAB+ w Anglii, tam jest sporo stacji, ale co następna to w gorszej jakości.


W UK większość nadawców ogranicza sama jakość w DAB+ żeby płacić mniej za koncesję, uzaleznioną od bitrate'u. To nie są porównywalne rynki.
odpowiedź