Ten kanał musiał zniknąć z telewizji naziemnej. Teraz zapadły dwa ważne wyroki sądowe
Choć kanał ATM Rozrywka nie nadaje od ponad 4 lat, to dopiero ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył dwie kasacje przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące utraty koncesji przez tę stację. Szef KRRiT będzie musiał ponownie zająć się sprawą przedłużenia zgody na nadawanie dla tego kanału.

Nadawcy zainteresowani przedłużeniem koncesji, muszą złożyć stosowny wniosek na rok przed wygaśnięciem dotychczasowego pozwolenia. ATM Grupa miała takowy dostarczyć w styczniu 2020 roku (koncesja wygasała 24 lutego 2021 roku). KRRiT twierdziła jednak, że w korespondencji zabrakło poprawnie przygotowanego wniosku, a później wybuchła pandemia.
Regulator zdecydował, że w związku z niedopełnieniem terminu na złożenie wniosku o przedłużenie koncesji, nie przedłuży jej. Rozpisano konkurs dotyczący miejsca ATM Rozrywka na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, który wygrał kanał Antena HD Grupy MWE Networks. ATM Grupa poskarżyła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W lutym 2021 roku kanał ATM Rozrywka zakończył nadawanie.
Czy ATM Rozrywka wróci na multipleks?
WSA w Warszawie w kwietniu 2021 roku uchylił postanowienie przewodniczącego KRRiT o odmowie przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przedłużenie koncesji. Szef KRRiT wystąpił do NSA o kasację. 8 lipca 2025 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił ten wyrok i oddalił skargę ATM Grupy.
Równolegle toczyło się jednak postępowanie w sprawie wniosku o kasację wyroku WSA w Warszawie uchylającym decyzję przewodniczącego KRRiT o umorzeniu postępowania o przedłużenie koncesji ATM Rozrywka. W tym przypadku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną szefa KRRiT. Jako pierwszy o rozstrzygnięciach NSA poinformował Press.pl.
– W związku z powyższym niniejsza sprawa zostanie zwrócona Przewodniczącemu KRRiT do ponownego rozpatrzenia zgodnie z wytycznymi zawartymi w wyroku WSA w Warszawie z 06.05.2021 roku – poinformował NSA.
Teoretycznie przewodniczący KRRiT mógłby zaproponować ATM Grupie inną koncesję naziemną, aby zakończyć spór. MUX-8, gdzie są wolne miejsca nie jest jednak tak atrakcyjny jak MUX-1, gdzie nadawał kanał ATM Rozrywka, emitujący głównie polskie seriale. Telewizja linearna traci w ogóle na znaczeniu.
ATM Grupa nie odpowiedziała w środę na nasze pytania dotyczące rozstrzygnięć NSA. W maju „Press” pisał, że firma chce walczyć o odszkodowanie. – My oczywiście dalej te kroki prowadzimy. One są już w zasadzie w finalnej fazie. Najbardziej chcielibyśmy dostać odszkodowanie – mówił wtedy prezes ATM Grupy Andrzej Muszyński.
O odszkodowanie zamierza walczyć też Grupa MWE Networks, której kanał Polska24 przegrał w konkursie KRRiT dotyczącym miejsc na MUX-8 z Republiką i wPolsce24. WSA w Warszawie uchylił decyzję przewodniczącego KRRiT. Maciej Świrski złożył jednak skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dołącz do dyskusji: Ten kanał musiał zniknąć z telewizji naziemnej. Teraz zapadły dwa ważne wyroki sądowe
Nic nie ma