Finał „Białego Lotosu” przed nami. Co potem warto obejrzeć?
W poniedziałek platforma Max zaprezentuje finałowy odcinek trzeciego sezonu „Białego Lotosu”. Dla fanów produkcji Mike’a White, przygotowaliśmy przegląd seriali opowiadających losy zamożnych bohaterów na wakacjach, które nie przebiegają tak, jak się tego spodziewali. Nie zabraknie także tajemniczych historii rozgrywających się w pozornie malowniczych lokalizacjach zamieszkiwanych przez małe, zżyte społeczności.

1. „Wielkie kłamstewka” – Max (2017-)
Serial HBO to jeden z najpopularniejszych tytułów ostatnich lat. Powstał w 2017 roku jako miniserial na podstawie powieści Liane Moriarty, ale z uwagi na duże zainteresowanie historią bohaterek z Monterey, widzowie doczekali się kontynuacji. Po śmierci reżysera Jeana-Marca Vallée wydawało się, że nie zobaczymy już nowych odcinków, ale Nicole Kidman jako odtwórczyni jednej z głównych ról i producentka, ogłosiła w 2023 roku, że trzeci sezon jest w planach.
Bohaterkami serialu są matki dzieci chodzących do tej samej szkoły: Celeste (Nicole Kidman), Madeline (Reese Witherspoon) i Jane (Shailene Woodley). Pod powierzchnią ich pozornie idealnego życia w zamożnej społeczności małego miasteczka czai się coś złowieszczego. Kiedy dochodzi do morderstwa, w ich życie wkradają się zamęt i chaos, a każdy mieszkaniec chętnie wskaże winnych. Meryl Streep w drugim sezonie zagrała teściową Celeste, Mary Louise Wright.
Scenariusz napisał David E. Kelley. Andrea Arnold („American Honey”) stanęła za kamerą wszystkich odcinków drugiego sezonu. Pierwszy wyreżyserował Jean-Marc Vallée.
Serial, podobnie jak w „Białym Lotosie”, pokazuje uprzywilejowaną klasę średnią z jej wewnętrznymi napięciami, frustracjami, podskórnymi wątpliwościami i rywalizacją na „najlepsze życie”.
2. „Dziewięcioro nieznajomych” – Prime Video (2021-)
Serial opowiada o jednym z turnusów w tajemniczym ośrodku Tranquillum House, mającym opinię wyjątkowo elitarnego miejsca odnowy fizycznej i duchowej, co przypomina trzeci sezon „Białego Lotosu”.
Goście są starannie selekcjonowani na podstawie szczegółowych zgłoszeń, zaś skład grupy mającej przeżyć wspólnie 10 dni nigdy nie jest przypadkowy. Szczegóły procesu leczniczego owiane są starannie chronioną tajemnicą. Wiadomo tylko, że odbywa się on według autorskiej koncepcji pochodzącej z Rosji twórczyni ośrodka, Maszy (w tej roli Nicole Kidman).
Do grupy, której pobyt w Tranquillum ukazuje serial, należą m.in. poczytna niegdyś pisarka, była gwiazda futbolu amerykańskiego, popularna influencerka wraz z bogatym mężem, a także rodzina zmagająca się z bólem po samobójczej śmierci jednego z dzieci.
Składający się z ośmiu odcinków serial został zrealizowany na zlecenie platformy Hulu, która premierowo udostępniała kolejne odcinki raz w tygodniu w okresie od 18 sierpnia do 22 września 2021 r. W Polsce prawa do dystrybucji serialu posiada Amazon.
Powstaje 2. sezon serialu. Jego premiera odbędzie się 22 maja w serwisie Prime Video. Aktor znany z „Białego Lotosu”, Murray Bartlett, wystąpi w drugim sezonie „Dziewięcioro nieznajomych”, a rywalka Carrie Coon z „Pozłacanego wieku”, Christine Baranski, również znajdzie się w obsadzie. Towarzyszyć im będą: Henry Golding, Lena Olin, Annie Murphy, Dolly De Leon, King Princess, Aras Aydin, Maisie Richardson-Sellers i Lucas Englander.
3. „Para idealna” – Netflix (2024)
Serial „Para idealna” został porównany do „Białego Lotosu” po swojej premierze na platformie we wrześniu 2024 roku. Pierwszy sezon opiera się na książce Elin Hilderbrand i osadzony jest w idyllicznym nadmorskim miasteczku Nantucket, gdzie rodzina Winburry zajmuje wysoką pozycję społeczną – aż do momentu, gdy tajemnicze morderstwo zaczyna burzyć ich idealny wizerunek. Martwe ciało pojawia się na początku serialu, podobnie jak w każdym sezonie „Białego Lotosu”. Bywa też porównywany do „Wielkich kłamstewek”.
Nie chodzi jedynie o to, że w obydwu produkcjach występuje Nicole Kidman, zwłaszcza że jej role w tych dwóch serialach bardzo się różnią. W „Wielkich kłamstewkach” gra ofiarę przemocy domowej, a w „Parze idealnej”, to ona jest despotyczną głową rodziną, wzbudza strach i respekt.
Podobieństwo dotyczy formy opowiadania historii. Mamy zbrodnię, którą poznajemy poprzez zeznania różnych świadków, a resztę zdarzeń poza czasem teraźniejszym, zgłębiamy w retrospekcjach. Nie jest to rozwiązanie szczególnie nowatorskie, dość często stosowane w serialach kryminalnych (warto wspomnieć np. „Afterparty” AppleTV+), ale zdecydowanie najciekawiej w ostatnich latach wykorzystał je David E. Kelly, twórca „Wielkich kłamstewek”.
Co ciekawe, w serialu postać Merritt Monaco gra znana z „Białego Lotosu” i „Dziewczyn nad wyraz” – Meghann Fahy. Aktorka idealnie pasuje do roli dziewczyny, która burzy zastany porządek, sprawia kłopoty i zna dużo sekretów. W „Białym Lotosie” oglądaliśmy ją w dość podobnym wydaniu, ale w „Parze idealnej” historia bohaterki nieco bardziej się komplikuje.
Królową serialu jest oczywiście Nicole Kidman, która w ostatnich latach zagrała wiele ról w produkcjach tworzonych dla streamingu. Wystarczy wspomnieć „Od nowa”, „Dziewięcioro nieznajomych” i „Ekspatki”. W tym przypadku jest głową rodziną, siłą napędową, ale i destrukcyjną dla swoich dzieci. Trzyma wszystkich w garści, rozstawia po kątach i wymusza określone zachowania. Jak zawsze w rolach Kidman, i tym razem jest coś posągowego w jej bohaterce – jest dumna, pewna siebie, ale i dostojnie wredna. Mało kto próbuje z nią polemizować. Wszystko toczy się wokół niej i premiery jej nowej powieści, 29. z kolei.
4. „The Resort” – Hulu (2022)
Emma (Cristin Milioti) i Noah (William Jackson Harper) wyjeżdżają do hotelu na Jukatanie, gdzie podczas rocznicowej podróży odkrywają tajemnicze wydarzenia z przeszłości. Nierozwiązana sprawa śmierci innego gościa hotelu, Sama Knowlstona (Skyler Gisondo) sprzed 15 lat skłania Emmę do poszukiwania sprawiedliwości dla jego rodziny i dziewczyny Hanny (Debby Ryan).
W luksusowym kurorcie bohaterka prowadzi śledztwo w otoczeniu przypominającym uniwersum „Białego Lotosu”. Serial idealnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi ukazującymi złożoność ludzkiej natury.
W obsadzie znaleźli się także Nina Bloomgarden, Gabriela Carto, Luis Gerardo Méndez, Ben Sinclair i Parvesh Cheena, a gościnnie występuje Nick Offerman.
Serial liczy osiem odcinków. Zdjęcia kręcono w Portoryko.
5. „Saint X” – Disney+ (2023)
Historia z „Saint X” koncentruje się na śmierci młodej kobiety podczas luksusowych wakacji na Karaibach. Tajemnica jej tragicznego końca nie daje spokoju jej młodszej siostrze, która 20 lat później postanawia odkryć prawdę o tym, co naprawdę się wydarzyło, a to przypomina finał drugiego sezonu „Białego Lotosu”.
Śmierć siostry uznano za wypadek, mimo że zostali zatrzymani podejrzani, których szybko wypuszczono z aresztu, co prowadzi bohaterkę do wielu pytań na temat rzekomego wypadku.
W serialu występują Alycia Debnam-Carey, Josh Bonzie, West Duchovny, Jayden Elija i Bre Francis. Serial liczy osiem odcinków.
Dołącz do dyskusji: Finał „Białego Lotosu” przed nami. Co potem warto obejrzeć?