Szerszy zasięg Republiki u dużego operatora. Co z multipleksem testowym?
Sieć kablowa Toya wprowadziła do pakietu Oszczędnego Republikę, która była oferowana w modelu a la carte, a także stację wPolsce24, wcześniej nieodstępną w ofercie. Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie wyklucza, że powróci ona na multipleksy eksperymentalne BCAST.

Toya oferowała Republikę jako opcję dodatkowo płatną za 5 zł od 2013 roku. Pakiet Oszczędny obejmuje ponad 80 stacji i kosztuje 25,90 zł miesięcznie. Członek zarządu operatora Jacek Kobierzycki informuje Wirtualnemedia.pl, że do zmian doszło w porozumieniu z nadawcą.
– Od kwietnia nie będziemy pobierali opłat od abonentów, którzy wykupili dostęp do kanału Republika – dodaje Kobierzycki. O zmianach w ofercie sieci kablowej Toya jako pierwszy poinformował „Presserwis”. Operator działa m.in. w Łodzi, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Kutnie, Zgierzu, Przemyślu, Piszu, Mysłowicach i Krakowie.
- Do tej pory byliśmy a la carte jako pewien eksperyment w Polsce i to był udany eksperyment. Jeżeli nas wrzucili do szerokiego pakietu, żebyśmy byli od początku dla wszystkich, to ocenili, że ten popyt na Republikę jest tak duży, że nie ma co się pobawić w sprzedawanie poszczególnym abonentom – mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki.
Republika w HD wróci na multipleks BCAST?
Ostatnio w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu wrócił multipleks eksperymentalny naziemnej telewizji cyfrowej BCAST. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisję, ponieważ równolegle ma być testowana technologia 5G Broadcast. W zeszłym roku multipleks musiał zniknąć, bo UKE nie chciał wydawać zgód na same nadawanie w DVB-T2/HEVC. To powszechnie obowiązująca technologia.
Na razie multipleks BCAST obejmuje kanały: Polsat HD, Nowa TV HD, TV Okazje HD, a we Wrocławiu dodatkowo stację TV Regionalna.pl. Nadawca stacji muzycznej Stars.TV zapowiedział w mediach społecznościowych, że wróci ona na multipleks. Do końca września 2024 roku obejmował on: Polsat HD, Nową TV HD, EWTN Polska HD, TVMN (Telewizję Media Narodowe), Republikę HD, wPolsce.pl, Stars.TV HD i TV Okazje.
Czy Republika w jakości HD będzie ponownie dostępna na multipleksie? – Musimy dostać ofertę. Małe multipleksy są bardzo niestabilne, jak ten na Górnym Śląsku. Mieli potężną awarię. W bardzo wielu domach zniknęliśmy. Doceniam te multipleksy jako uzupełnienie zasięgu. Jeżeli gdzieś przyniosą nam realnie zwiększoną liczbę widzów, to będziemy do nich wracać – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Sakiewicz.
Na jakich multipleksach jest dostępna Republika?
W grudniu doszło do awarii nadajnika MUX-L2 w Rybniku. Do tej pory nie przywrócono emisji. Emisja Republiki jest kontynuowana z obiektu w Ornontowicach, który ma mniejszą moc. Niedawno stacja opuściła MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Kontynuuje nadawanie za pośrednictwem MUX-L7 (Lubin, Głogów).
– Trzeba pamiętać, że w dużych miastach większość ludzi nie korzysta z multipleksów, tylko kablówek i satelity. Emisja w dużych miastach na multipleksach lokalnych ma najmniejszy sens. Bardziej w małych ośrodkach. Gdyby na przykład w Polsce wschodniej były takie multipleksy, to miałyby największy sens – wyjaśnia Sakiewicz.
W całej Polsce Republika nadaje za pośrednictwem ogólnopolskiego MUX-8. Tam jest dostępny jedynie przekaz w standardowej rozdzielczości. Kanał można oglądać też na YouTube, za pośrednictwem operatorów typu Polsat Box, Canal+, UPC Polska/Play, Vectra/Multimedia Polska, Orange Polska.
W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu Republice i wPolsce24 koncesji na nadawanie na MUX-8. Stało się to na wniosek spółki Polskie Wolne Media, związanej Grupą MWE Networks, operatora MUX-L1, MUX-L3 i MUX-L4. KRRiT uważa, że koncesja dalej obowiązuje. Zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Telewizja wPolsce24 także nadaje za pośrednictwem MUX-8, YouTube i dostawców płatnej telewizji, ale droga satelitarną dociera wyłącznie do abonentów platformy cyfrowej Polsat Box. Z powodu zapisów umowy z tym dostawcą płatnej telewizji nie mogą jej oglądać abonenci Canal+.
Dołącz do dyskusji: Szerszy zasięg Republiki u dużego operatora. Co z multipleksem testowym?
Byli ORMO-wcy, zdziadziali towarzysze z prowincji, wk... emeryci i foliarze.
Co by nie mówić, to Sakiewka jest miszcz. Potrafi wyciągnąć kasę nawet od meneli spod budki z pwem :D