SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Republika chce drugiego kanału naziemnego. Sakiewicz: będzie pozapolityczny

Telewizja Republika chce wziąć udział w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącym miejsc na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Jaki kanał zostanie zaproponowany? – Przymierzamy się, żeby wystartować. Będziemy chcieli sprawdzić warunki, ale raczej będzie to Republika Plus – mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes stacji. 

Tomasz Sakiewicz po przyznaniu koncesji satelitarnej Republice Plus Tomasz Sakiewicz po przyznaniu koncesji satelitarnej Republice Plus

Rok temu KRRiT zdecydowała, że ofertę ósmego multipleksu zasilą Republika i wPolsce24 (Fratria). Pokonały w konkursie stacje PTV (TV2 Media Group z Budapesztu) i Polska24 (Polskie Wolne Media – Grupa MWE Networks). Drugi z nadawców odwołał się od tej decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny dopatrzył się w postępowaniu regulatora nieprawidłowości i uchylił jego decyzję.

Zarówno Republika, jak i wPolsce24 kontynuują nadawanie na MUX-8. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zdecydował się złożyć wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowanie tam może potrwać nawet kilka lat. Grupa MWE Networks zamierza walczyć o odszkodowanie w związku z nieprzyznaniem koncesji.

„Gusty, których nie zaspokajają istniejące telewizje”

W połowie maja ruszył konkurs szefa KRRiT dotyczący dwóch miejsc na MUX-8 zwalnianych pod koniec roku przez Zoom TV i Metro. Regulator czeka na zgłoszenia od podmiotów zainteresowanych nadawaniem do końca czerwca. Mogą być to zarówno stacje uniwersalne, jak i wyspecjalizowane.

Sakiewicz chce zgłosić kanał o profilu uniwersalnym. Takową koncesję satelitarną ma Republika Plus. – Myślę, że będziemy pracować do ostatniej chwili, bo jest mało czasu. Sezon wakacyjny nie sprzyja takim działaniom, ale będziemy bardzo mocno pracować, żeby zdążyć – zapewnia prezes Republiki.

Na ile to chęć inwestycji w Republikę Plus, a na ile zabezpieczenie na wypadek odebrania drugiej koncesji naziemnej? – Odebranie nam pierwotnej koncesji na MUX-8 nie ma najmniejszego sensu, ponieważ mamy jeszcze inne koncesje satelitarno-kablowe. Zmniejszyliby nasze koszty, a nie zmniejszyliby zasięgu, bo większość ludzi odbiera telewizji naziemnie. Zrobiliśmy to dla widzów, którzy nie mają innych platform. To nie była rynkowa decyzja, tylko na rzecz widzów naziemnych. Odebranie koncesji byłoby wielką szkodą dla tych widzów. W nasze interesy mocno nie uderzyłoby to – tłumaczy Sakiewicz.

Czy Republika jest w stanie sfinansować dwie koncesje naziemne i dwie opłaty na rzecz Emitela? – Tak. Kanał, który będziemy tworzyć, będzie komercyjnym. Będzie nastawiony głównie na zarabianie pieniędzy, będzie pozapolityczny. Przy tych zasięgach, które mamy obecnie, nawet po przekazaniu części zasięgów do nowego kanału, on spokojnie zarobi na siebie – przekonuje Sakiewicz.

Zapowiada, że w nowej stacji ma znaleźć się więcej rozrywki, dokumentów, programów poradnikowych czy filmów. – Będziemy starali się sprostać gustom, których nie zaspokajają istniejące telewizje. Jednocześnie nie będzie odbiegał od linii programowej – mówi szef Republiki.

W konkursie dotyczącym MUX-8 nie weźmie udziału Grupa MWE Networks. Takiego ruchu nie wyklucza natomiast nadawca bliski premierowi Węgier. – Grupa TV2 Media na bieżąco monitoruje możliwości ekspansji międzynarodowej i śledzi aktualne przetargi, w tym także na rynku polskim. Dokładnie badamy i oceniamy także ogłaszane przetargi – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TV2 Media Group.

Republika Plus rozpoczęła nadawanie na YouTube latem zeszłego roku na bazie dotychczasowej koncesji satelitarnej stacji. Trafiła też do wybranych operatorów, w tym MagentaTV od T-Mobile Polska i na MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Kilka miesięcy temu zapisy koncesji satelitarnej Republiki ujednolicono z zapisami naziemnej (kanał informacyjno-publicystyczny). Stacja Sakiewicza otrzymała drugą koncesję satelitarną dla Republiki Plus na kanał uniwersalny.

Stacja w niektórych pasmach nadaje powtórki programów kulinarnych, rozrywowych i sportowych Republiki, a także polskie bajki. We wniosku koncesyjnym zapisano programy:  „Na pomoc!” (cykl o problemach, z którymi mierzą się Polacy), „Za Siódmą Górą” (program historyczno-podróżniczy Stefana Czarnieckiego), „Smaki Polski” (program o kuchni regionalnej różnych zakątków kraju) i „Beauty Box – Sekrety urody” (magazyn o urodzie i zdrowym stylu życia).

Dołącz do dyskusji: Republika chce drugiego kanału naziemnego. Sakiewicz: będzie pozapolityczny

55 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Sakiewka wyczuł jeszcze sporo kasy u cietrzewi których drenuje? W sumie była metoda na wnuczka, a teraz jest na republikę. I nawet bracia Kremlowscy podłapali ten żebraczy trend.
34 42
odpowiedź
User
Prumek
Czekamy na naczelnego hejtera Republiki, typa który ma nasrane we łbie gorzej od Tomasza Zwisa Warzywo
27 17
odpowiedź
User
Nico
Sakiewce malo dalej ja chce by ich zlikwidowali bo zaraz beda zbiórki na wozy transmisyjne itp metoda na republike
21 40
odpowiedź