SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile serwisów streamingowych kupują Polacy? Król streamingu jest jeden

Przeciętny klient polskiego segmentu streamingowych platform wideo opłaca 2,2 subskrypcji. Nad Wisłą króluje Netflix, który ma dużą przewagę nad platformami Max, Disney+ i coraz silniejszą Prime Video – to niektóre konkluzje z 9. edycji badania VideoTrack agencji Wavemaker (GroupM).

7 na 10 widzów internetowych zdarza się płacić za dostęp do wideo, najchętniej w modelu abonamentowym, a jeśli chodzi o formę płatności, to Blikiem. Blikiem płaci 40 proc. abonentów, przelewem 29 proc., a kartą kredytową 19 proc.  Większość odbiorców 64 proc. opłaca miesięczny abonament, a 24 proc. roczny. Odsetek płacących widzów ustabilizował się na poziomie z 2024 roku.

Polacy są gotowi przeznaczyć więcej pieniędzy na subskrypcje. W zeszłym roku na jednego klienta SVoD w Polsce przypadało 2,06 subskrypcji, a obecnie 2,2. Z 21 proc. do 28 proc. wzrósł odsetek abonentów wydających na usługi streamingowe więcej niż 50 zł miesięcznie.

Zobacz także: Serwisy streamingowe wydadzą wiele miliardów na sport

Netflix i długo, długo nic

Najwięcej Polaków (73 proc.) płaci za dostęp do Netfliksa. Dalej znalazły się: Max (27 proc.), Prime Video (24 proc.), Disney+ (23 proc.) i Canal+, który do niedawna nosił nazwę Canal+ online (13 proc.).  

Pozycję Netfliksa w Polsce potwierdza nie tylko ilościowa przewaga, odsadza on konkurencyjne serwisy w szeregu wymiarów, w tym m.in. pod względem sympatii i lojalności e-widzów. Netflix to ulubiona streamingowa marka 7 na 10 klientów inwestujących w wideo (mowa tu o różnych modelach płatności).

Kolejny w takim rankingu Max, który ma 22 proc. wskazań, a trzeci, Prime Video (znów, po awansie o 4 punkty proc.) – 16 proc. Podobnie wygląda kwestia lojalności. Netflix, a za nim Max i Prime mają najbardziej przywiązanych do tych platform klientów.

Choć – wskutek inflacji oraz większych zakupów w segmencie SVoD - wzrosły wydatki konsumentów na streaming, wciąż nie widać wyraźnych sygnałów zagrożenia dla rynku płatnej telewizji z jego strony. Popularny pozostaje zakup subskrypcji streamingowych przez operatorów płatnej TV lub telefonii komórkowej.

W ten sposób dostęp do Netfliksa, Disney+ czy Maxa kupuje obecnie 35 proc. polskich klientów SVoD. Co ciekawe, przez operatorów płatnej TV najczęściej kupują starsi (po 55 roku życia), a za pośrednictwem operatorów komórkowych najmłodsi klienci segmentu subskrypcyjnego.

Zobacz także: Streaming nie zagrozi operatorom płatnej telewizji. Kiedy dogonimy Amerykanów?

Operatorzy niezagrożeni, mniej piractwa

Jak sugeruje badanie Wavemaker, stabilności rynku płatnej telewizji w Polsce nie zagraża też na razie dalsza ekspansja SVoD. Przy zakupie kolejnej subskrypcji VOD, więcej klientów zrezygnowałoby z innego płatnego serwisu streamingowego, aniżeli z abonamentu w sieci kablowej lub platformie cyfrowej.

Znakomita część polskich klientów SVoD po prostu dokupiłaby kolejną subskrypcję dodatkowo, nie rezygnując z niczego. I ten obraz dobrze koresponduje z danymi z badania założycielskiego Nielsena, który raportuje stabilny wciąż odsetek domostw z płatną telewizją.

Ekspansja płatnego streamingu i rosnąca legalna dostępność wysokiej jakości programów w polskim streamingu wpływała w pierwszych latach rozwoju segmentu SVoD (2016 – 2020 r.) na spadek znaczenia torrentów. Nie oznaczało to eliminacji pirackich postaw - rolę torrentów częściowo przejmowały nielegalne serwisy wideo, które umożliwiały oglądanie bez konieczności ściągania plików na komputer.

Po 2020 roku, jak pokazuje VideoTrack Wavemaker, nisza torrentowa ustabilizowała się na poziomie 11-12 proc. – taki odsetek widzów internetowych nadal ściągał pliki, a rosnące nasycenie usługami SVOD, nie przyczyniło się do renesansu torrentów, o jakim spekulowano w branży.

Ostatni rok przyniósł jednak dalszy spadek tego segmentu o 2 punkty procentowe i mamy obecnie w Polsce ledwie 9 proc. widzów ściągających filmy i seriale. Są to najczęściej 45-54 latkowie. Mimo tych danych, popularne jest piractwo IPTV. Stowarzyszenia walczące z tym procederem apelują o zaostrzenie przepisów.

Badanie VideoTrack 9 agencja Wavemaker realizowała metodą CAWI na grupie 1662 widzów internetowych pod koniec lutego 2025 roku.

Dołącz do dyskusji: Ile serwisów streamingowych kupują Polacy? Król streamingu jest jeden

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dix
Jak nie mogę blikiem zapłacić to nie kupuje, proste
2 13
odpowiedź
User
Nickt
Max olał wszystkie systemy prócz Androida, no to ja olałem Maxa. Nie będę się bawił jakimiś dodatkowymi przystawkami z osobnym pilotem.
5 23
odpowiedź
User
Januszek
Więcej Polaków płaci za Netflix niż tam abonament a wiecie ile Polaków płaci na Republikę bo na pewno więcej ale tego media nie pokazują
3 8
odpowiedź