Polsat dla nadawców z całego świata. Wyprodukował sygnał z finału Ligi Konferencji
Telewizja Polsat odpowiadała za realizację sygnału finału Ligi Konferencji UEFA. Firma podała w komunikacie, że to jedno z ważniejszych technologicznych wyzwań w historii stacji. Do realizacji sygnału międzynarodowego zaangażowano trzy wozy transmisyjne: UHD6, HD2 oraz specjalistyczny wóz Ultra Slow Motion. Obsługę studia na stadionie zapewnił czwarty wóz – HD3.

Produkcja odbywała się w formacie 1080p50 HDR (High Dynamic Range), który zapewnia żywsze kolory i bardziej naturalny obraz, z większą widocznością szczegółów zarówno w jasnych, jak i ciemnych partiach kadru. Dodatkowo, transmisja oferuje dźwięk przestrzenny w technologii Dolby Atmos, z wykorzystaniem aż 50 mikrofonów.
185 osób zaangażowanych w produkcję wydarzenia
W realizacji meczu brały udział łącznie 32 kamery, a dodatkowe 9 kamer obsługiwało produkcję studyjną. Łącznie w projekt zaangażowanych było 185 osób – 140 pracujących przy produkcji międzynarodowej oraz 45 przy produkcji studyjnej.
Studio na antenach Polsat Sport 1 i Polsat Sport Premium 1 ruszyło w środę 28 maja o godzinie 18. Od godziny 20.20 będzie można je oglądać także na głównej antenie Polsatu. Transmisja z wrocławskiego stadionu meczu Mecz Real Betis - Chelsea rozpoczęła się w Polsacie, Polsacie Sport 1 i Polsacie Sport Premium 1 o 20.45. Około 23.25 w Polsat Sport 1 i Polsat Sport Premium 1 wróciło studio.

Za realizację wizji odpowiadał Tomasz Machnowski – doświadczony reżyser, który wcześniej pracował przy takich wydarzeniach jak finał UEFA Europa League 2021 oraz turniej siatkówki podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024.
Nadawca podał, że przedsięwzięcie jest efektem dziewięciu miesięcy intensywnych przygotowań zespołów Telewizji Polsat, prowadzonych w ścisłej współpracy z przedstawicielami UEFA. – Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej, dostarczając sygnał najwyższej jakości do milionów widzów na całym świecie – czytamy w komunikacie.
W poprzednich latach prawa do Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA miał Viaplay. W lipcu 2024 roku licencje na te rozgrywki na trzy sezony w telewizji i w streamingu (Polsat Box Go) przejęła Telewizja Polsat. Większość spotkań można oglądać w kanałach Polsat Sport Premium. Wcześniej ich głównym elementem oferty programowej były rozgrywki Ligi Mistrzów. Prawa do LM przejął jednak Canal+ Polska.
Dołącz do dyskusji: Polsat dla nadawców z całego świata. Wyprodukował sygnał z finału Ligi Konferencji
Zastanawia mnie tylko (bez złośliwości, a z ciekawości) dlaczego to było aż takim wyzwaniem. Przecież transmisji z meczów jest bardzo dużo. Ekip realizatoskich nawet w Polsce kilka. Co było wyzwaniem? No widzę, że dużo sprzętu i ludzi. Ale czy była aż taka potrzeba? Może były wyznaczniki (standardy przekazu) od UEFA.
Gratulacje dla Polsatu.
Siatkówkę robicie najlepiej na świecie, teraz dołączyła piłka nożna.
Co do 4K. Oglądam TV na projektorze około 160". 4K faktycznie widać wtedy fantastycznie. Ale jak napisał przedmówca większość nie zauważa różnicy bo tv małe, oglądają na telefonach, a część ludzi bez okularów to już w ogóle jest ślepa.
32 kamery 4K to dopiero byłoby wyzwanie. A upscalingu nie znoszę.
W 4K wszystko, od najmniejszego przewodu po wóz transmisyjny jest 4x droższe. A później trzeba to wysłać w świat 4x szerszym pasmem. Wiem, że to widza nie obchodzi.
Mecz był w otwartym paśmie bez płacenia. To także powinno się liczyć.
Jeszcze raz gratulacje dla Polsatu (od widza, nie od pracownika TV)