Pierwsze telewizory Smart TV z nowym standardem DVB-I wkrótce w sklepach
Vestel, turecki producent sprzętów elektronicznych zapowiedział, że wkrótce do sprzedaży we Włoszech trafią pierwsze telewizory, kompatybilne z nowym standardem DVB-I. Agreguje on w obrębie jednej listy kanały naziemne, kablowe, satelitarne, IPTV i oferowane w streamingu.
DVB-I to standard podobny do DVB-T/DVB-T2 (naziemna telewizja cyfrowa), DVB-S/DVB-S2 (satelitarna telewizja cyfrowa), DVB-C (kablowa telewizja cyfrowa). Nowa technologia ma ułatwić życie odbiorcom. Nie będą musieli co chwilę przełączać źródeł sygnału i aplikacji, w których są dostępne dane kanały.
Na liście razem z tradycyjnymi stacjami będą mogły pojawić się te oferowane przez płatne serwisy streamingowe czy dostępne w streamingu za darmo z reklamami (FAST).
Telewizory obsługujące nowy standard, mają szybko przełączyć się na transmisję internetową, kiedy dojdzie do utraty sygnału naziemnego czy satelitarnego czy problemów z jakością sygnału.
Mediaset testuje DVB-I
Zapowiedź firmy Vestel zbiega się z emisjami eksperymentalnymi firmy Mediaset w standardzie DVB-I. Obejmą one stacje: Canale 5, Italia 1, Retequattro i 20, które będą nadawane w jakości Full HD (rozdzielczość 1080p) na kanałach LCN 505, 506, 504, 520 naziemnej telewizji cyfrowej.
- Mediaset zawsze wspierał ewolucję standardów telewizyjnych w Europie, więc standard DVB-I stanowi dla nas naturalny krok. Bardzo ważne jest przetestowanie tej nowej technologii w rzeczywistym środowisku rynkowym. Wierzymy, że standard DVB-I oraz transmisja kanałów telewizyjnych za pośrednictwem szerokopasmowego internetu staną się naturalnym i ważnym uzupełnieniem istniejącej oferty. Pozwolą na bezpłatny dostęp do najlepszej jakości programów o najwyższej jakości obrazu, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo naturalnych wrażeń wizualnych dla użytkowników końcowych. Dołożymy wszelkich starań, aby pozostać w czołówce innowacji i zagwarantować naszym widzom jakość doświadczeń, na jaką zasługują – stwierdził Alberto Bruno, zastępca dyrektora ds. strategii i marketingu korporacyjnego w Mediaset.
Dzięki telewizorom Vestel zasięg testów Mediasetu i innych nadawców w przyszłości, ma być szerszy. - W Vestel ważne jest, aby pozostać w czołówce innowacji, umożliwiając naszym klientom doświadczanie nowych sposobów cieszenia się rozrywką, którą kochają. Jest to nasza misja w całej Europie i z tego powodu skorzystaliśmy z okazji we Włoszech, aby wziąć udział w tym teście rynkowym, oferując nasze wsparcie w zakresie naszej wiedzy technicznej każdej firmie, która chce przetestować nowy europejski standard - powiedział Baris Altinkaya, wiceprezes ds. marketingu i zarządzania produktem w Vestel.
Druga faza pilotażu DVB-I w Niemczech
Prace nad nowym standardem trwają nie tylko we Włoszech. W Niemczech pilotaż DVB-I wchodzi właśnie w drugą fazę. W projekt DVB-I Pilot Germany jest zaangażowanych 21 nadawców telewizyjnych i producentów sprzętu. To na przykład ARD, Bayerische Medien Technik, Dolby, DVB, EBU, Fraunhofer Fokus, LG, Media Broadcast, MIT-xperts, OnScreen Publishing, ProSiebenSat.1 Media, rbb, RTL Deutschland, SES, Sofia Digital, Sony, TARA Systems, TP Vision, Vestel, WDR oraz ZDF.
W ramach pierwszej fazy testów utworzono narzędzie agregacji. Dzięki niemu powstała krajowa lista usług. Każdy z nadawców i dostawców treści wysyłał swoją listę tradycyjnych kanałów i tych oferowanych w streamingu do interfejsu API agregacji. Narzędzie agregujące sprawdzało spójność techniczną tych treści i dodawało je do krajowej listy usług. Później można było w sposób jednorodny odnaleźć je na listach kanałów poszczególnych telewizorów z zachowaniem spójnego LCN (Logical Channel Numbers).
W drugie fazie mają zostać przeprowadzone analizy dotyczące określenia modelu techniczno-organizacyjnego dla świadczenia usług agregacji treści w całych Niemczech. Testowane będzie też wykorzystanie kodów pocztowych, aby odbiorcy z poszczególnych miast, mogli oglądać stacje regionalne i lokalne do nich adresowane. Prace mają dotyczyć też agregacji różnych DRM, czyli systemów zabezpieczających dostęp do treści, a także usług subskrypcyjnych.
W DVB-I Niemcy chcą też przetestować technologię reklam adresowalnych. Sprawdzą także różne warianty wykorzystania list kanałów. Na przykład uwzględniając stacje FAST, czyli bezpłatne, oferowane w streamingu z reklamami. Pilotaż ma też ocenić sposoby pomiaru oglądalności poszczególnych treści, a także ich personalizacji.
DVB-I w Polsce?
Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
- Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.
Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu.
- Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.
Newsletter



Sales&More i Bank Pekao S.A. wkraczają do gry! Sukces kampanii „Jak nie teraz, to kiedy… wbijesz na wyższy level?”
Serwisy społecznościowe, których już nie ma. Czego nas nauczyły?
Będzie wielki powrót do „Szkła kontaktowego”?
Filip Chajzer ponownie w „Dzień Dobry TVN”. Kolejne powroty na jubileusz programu
Dołącz do dyskusji: Pierwsze telewizory Smart TV z nowym standardem DVB-I wkrótce w sklepach
Ciekawe czy możemy liczyć na odbiorniki STB w przyszłości (aczkolwiek patrząc jak wygląda rynek samodzielnych tunerów z HbbTV i ich jakość, to można mieć wątpliwości.