SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVS chce uruchomić dodatkowy kanał

Telewizja TVS zrezygnowała z emisji za pośrednictwem multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej. Jacek Swoboda, p.o. dyrektor stacji mówi Wirtualnemedia.pl, że było to nieopłacalne. Nadawca chce zyskać lepsze pozycje na listach dostawców płatnej telewizji i rozważa uruchomienie kanału FAST.

Kadr z serialu „Górski lekarz” Kadr z serialu „Górski lekarz”

TVS opuściła MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Kanał został zastąpiony przez muzyczny Szlagier TV, należący do Grupy MWE Networks. O zniknięciu stacji jako pierwsi poinformowali użytkownicy forum.satkurier.pl.  Wcześniej TVS opuściła MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice), który miał awarię głównego obiektu nadawczego.

–  Porównywaliśmy efektywność tych emisji z kosztami ich utrzymania. Ekonomicznie nam się to nie spinało. Gromadzone przez nas punkty GRP (przyp. red. mierzące skuteczność dotarcia reklam do odbiorców) dzięki tym multipleksom były niższe niż wydatki, które musieliśmy ponieść, więc zdecydowaliśmy się wyjść z tych multipleksów 30 kwietnia – tłumaczy Wirtualnemedia.pl Swoboda.

Emisja satelitarna i kablowa bardziej efektywna

Nadawca zamierza skupić się na środowisku satelitarno-kablowym. Szef stacji twierdzi, że efektywność jest największa. W kwietniu w grupie 16-59 oglądalność miała wzrosnąć o 60 procent, a w grupie 7-74 o 17 procent. – Większość naszych widzów to odbiorcy satelitarni i kablowi. Będziemy skupiać się nie, żeby trafić na jakiś multipleks lokalny, tylko umieścić TVS na jak najlepszej pozycji na dekoderach – wyjaśnia szef TVS.

Czy planowana jest poprawa jakości na satelicie do HD? – Jest cały czas SD. Rozważamy i analizujemy koszty, jakie wiązałyby się ze zmianą z SD na HD, ale w ciągu najbliższych dwóch miesięcy to się na pewno nie wydarzy – mówi Swoboda. Na razie firma nie będzie wnioskować o zgodę na działalność własnego multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej.

–  Sukcesywnie liczba telemetrów w badanych przeze mnie okresach spada, jeśli chodzi o odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej na korzyść operatorów kablowych i satelitarnych. Jeżeli liczba telemetrów się zmniejsza, to atrakcyjność naziemnej telewizji jest mniejsza – mówi szef TVS.

Multipleks eksperymentalny stacji w Katowicach zniknął w zeszłym roku. Wówczas Urząd Komunikacji Elektronicznej nie chciał wydawać zgód na testy w DVB-T2/HEVC, ponieważ to powszechnie obowiązująca technologia. Niedawno wrócił MUX firmy BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. UKE wydał zgodę, ponieważ testom w DVB-T2/HEVC mają towarzyszyć równoległe emisje w 5G Broadcast.

Jakie kanały FAST może uruchomić TVS?

Stacja zamierza też rozwijać się w streamingu.  – Obserwujemy cały czas rynek powstających telewizji FAST i nad tym się zastanawiamy. Jeśli pojawi się okazja, żeby wejść do platform typu Polsat Box Go, to z przyjemnością tam wejdziemy – zapewnia Swoboda.

Nadawca może uruchomić darmową stację streamingową ze śląskimi szlagierami lub innymi treściami. – Rozważamy uruchomienie pierwszego kanału FAST od TVS. Analizujemy czy będzie muzyczno-rozrywkowy czy tylko muzyczny – wyjaśnia p.o. dyrektor telewizji z Katowic.

Jaki profil będzie mieć kanał FAST? – Mamy na tyle dużo contentu własnego, który wyprodukowaliśmy przez kilkanaście lat istnienia stacji, że możemy niejeden kanał FAST otworzyć. Nie zdecydowaliśmy czy będzie poradnikowa czy muzyczna. Widzimy, że tych telewizji FAST za chwilę może być wiele i też chcielibyśmy mieć własną – tłumaczy Swoboda.

TVS rozpoczęła nadawanie pod koniec marca 2008 roku. Na początku skupiła się na widzach ze Śląska, potem postawiła na bardziej ogólnopolski profil. Jesienią 2024 roku nadawca zlikwidował newsroom. Poza programami ze śląskimi szlagierami, emituje na przykład klasyczne seriale. Niedawno do ramówki wprowadzono niemiecko-austriacki serial „Górski lekarz”.

Kanały FAST są oferowane najczęściej bezpłatnie w streamingu i utrzymują się z reklam. Nadają najczęściej starsze treści, które kiedyś cieszyły się popularnością. Takie stacje w języku polskim oferują: TVN/Player, Pilot WP, Sweet.TV, Grupa ZPR Media, Rakuten TV i Telewizja Polska. Nadawca publiczny planuje do końca roku 20 kanałów FAST. Podobne plany ma Telewizja Polsat. 

Dołącz do dyskusji: TVS chce uruchomić dodatkowy kanał

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niero
Kto pierwszy ten lepszy.Niedlugo reklamodawców zabraknie.Kanalow muzycznych juz dosc.Wiadomo najtańsze do obslugi i wprowadzenia ale ogladalnosc niska i będzie coraz niższa.
10 1
odpowiedź
User
Prawda boli tuskoli
Nierzetelne WM. Jest niedziela. W piątek wieczorem odbyła się debata prezydencka w TV REPUBLIKA 🇵🇱. Ciekawe pytania, ciekawa formuła debaty.
WM całkowicie, całkowicie przemilczały temat. Obrzydliwe. Żenujące.
Natomiast o hienowatej debacie Hieny Roku już są zapowiedzi.
6 14
odpowiedź
User
Igorek
Niech sobie lepiej poprawia hotbird tp 10719 bo jak na razie to szatkownica i 45% jakosci od poczatku maja... ale jak sie upycha kilka kanalow powtorkowych to czego sie spodziewac
6 2
odpowiedź