Dodatkowe kanały naziemne. Multipleks spółki Grupy Polsat wrócił
Multipleks eksperymentalny firmy BCAST, związanej z Cyfrowym Polsatem, wznowił nadawanie w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że ma to związek z testami w technologii 5G Broadcast.

Odbiorcy z Warszawy i okolic dzięki multipleksowi BCAST mogą na 21. pozycji listy kanałów (LCN) oglądać dubel Polsatu HD (stacja jest też dostępna na 4. pozycji dzięki emisji na ogólnopolskim MUX-2). Na 22. pozycji pojawił się dubel kanału Nowa TV HD (emisja z MUX-8 jest dostępna w SD na 40. pozycji). Ponadto, 22. Pozycję zajęła stacja TV Okazje, niedostępna na innych multipleksach.
We Wrocławiu z powodu działalności multipleksów lokalnych zastosowano kanały: 53. Polsat HD, 54. Nowa TV HD, 56. TV Regionalna.pl (emisja tego kanału nie jest prowadzona w Warszawie i Gdańsku) i 57. TV Okazje. Wszystkie stacje poza TV Regionalną.pl są nadawane w HD. Oferta multipleksu BCAST zapewne będzie poszerzana. Poprzednio obejmował też Republikę HD, EWTN Polska i Stars.TV.
Powrót dzięki 5G Broadcast
Poprzednio multipleks eksperymentalny BCAST zniknął pod koniec września 2024 roku. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wcześniej zdecydował, że nie będzie wydawał zgód na emisje testowe w DVB-T2, bo to powszechnie obowiązująca technologia. Wydane obecnie pozwolenia obowiązują do 16 marca 2026 roku.
– Eksperymentalne multipleksy DVB-T2 są powiązane z testami multipleksów 5G Broadcast. Scenariusz testowania obejmuje m.in. badanie różnicy w zasięgach obu technik. Zgodnie z prawem, po testach należy w UKE złożyć sprawozdanie z ich przebiegu – informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Z wykazu UKE wynika, że BCAST może prowadzić testy w 5G Broadcast do 16 marca 2026 roku w Gdańsku (Olivia), Warszawie (Varso, WTT) i we Wrocławiu (Sky Tower). Zgodzono się też na eksperyment Emitela w tej technologii. Emisja może być prowadzona do 31 grudnia 2025 roku w Warszawie (obiekty: Pałac Kultury i Nauki oraz Raszyn).
Zobacz także: Emitel o emisjach testowych w 5G Broadcast
5G Broadcast pozwala na nadawanie i odbiór kanałów telewizyjnych na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony. Nie potrzeba do tego nawet karty SIM. Oglądanie telewizji nie naraża nas na transfer danych, który w przypadku większości operatorów jest limitowany. Podobne testy przeprowadzono m.in. w Czechach, we Francji i Niemczech.
Dołącz do dyskusji: Dodatkowe kanały naziemne. Multipleks spółki Grupy Polsat wrócił