Tajemnica sukcesu Crowd Network. Oto jedna z najszybciej rosnących sieci podcastów
Crowd Network, założona w 2020 roku przez czterech byłych dziennikarzy BBC Sports, to dziś jedna z najszybciej rozwijających się sieci podcastów w Europie. Co roku podwaja swoje przychody, a w lipcu spodziewa się 100 milionów wyświetleń.
.webp)
Kiedy Mike Carr, CEO i współzałożyciel Crowd, startował z firmą, rynek wyglądał zupełnie inaczej. – Pięć lat temu, kiedy ruszaliśmy, liczyło się tylko audio. Jeśli pomyślisz o branży podcastów na początku 2020 roku, to wszystko kręciło się wokół Spotify, które pompowało miliony funtów w firmy mające mnóstwo podcastów. Potem to szybko zniknęło – wspomina Carr, którego cytuje Press Gazette.
Początkowo, Crowd Network używało mediów społecznościowych głównie jako narzędzia do promocji swoich audycji, kierując słuchaczy do kanałów RSS. Dziś ten model to prehistoria. – To się absolutnie odwróciło: podcasty to teraz programy. Tak naprawdę nie nazywamy ich już podcastami: to są programy. To programy audio i programy wideo na YouTube. Nasze zespoły są zbudowane wyłącznie z producentów wideo i producentów mediów społecznościowych – wyjaśnia Carr.
Czytaj także: Na YouTube i w domowym zaciszu. Tak Polacy kochają słuchac podcastów
Efekt tej zmiany może robć wrażenie. Crowd Network, odpowiedzialne za tak popularne serie jak “For The Love Of Rugby” z Danem Cole’em i Benem Youngsem czy “Joe Marler’s Things People Do”, notuje oszałamiające wyniki. Dwie z ich audycji – “For The Love Of Rugby” i ”For The Love Of Cricket” – mogą pochwalić się milionem odsłuchań miesięcznie każda. A prognozy na lipiec? Trzy miliony odsłuchań oraz imponujące 100 milionów wyświetleń w mediach społecznościowych.
Gwiazdy sportu jako maszyna do zasięgów Crowd Network
Sekretem, który napędza ten dynamiczny wzrost, jest sprytne wykorzystanie potencjału gwiazd sportu, które po zakończeniu kariery tworzą programy Crowd Network – zwraca uwagę branżowy Press Gazette. Marka stawia na model joint venture, w którym sportowcy stają się współwłaścicielami i partnerami biznesowymi. To nie tylko pozwala im rozwijać karierę po zejściu z boiska, ale także otwiera drzwi do ich ogromnych, lojalnych społeczności fanów w mediach społecznościowych.
– Kiedy włączasz kogoś do joint venture, zapraszasz go w zasadzie do swojego życia. Do życia zawodowego, osobistego, do wszystkiego. Musisz więc naprawdę ich zrozumieć, zanim cokolwiek zostanie podpisane – tłumaczy Carr. – Ludzie sportu to w większości konkurencyjne bestie i potrzebują zarządzania. Bez względu na to, jak mili są, muszą widzieć poprawę (…) muszą widzieć poprawę we wzroście podcastu – zaznacza.
Idealnym przykładem jest krykiecista Jos Buttler, który ma 3,5 miliona obserwujących na Instagramie i i ogromne zasięgi w Indiach. Wykorzystanie jego społeczności do promocji programów to potężna dźwignia. Podobnie jest z gwiazdami rugby, takimi jak Dan Cole i Ben Youngs, których autentyczność i popularność przekładają się na miliony zaangażowanych wyświetleń i odsłuchań. Dzięki ich personalnym markom, partnerstwa z takimi gigantami jak Red Bull, są dziś mocno skoncentrowane na wideo i social mediach, a YouTube stał się kluczowym kanałem monetyzacji.
Zmiana w algorytmach YouTube i Spotify stoi za sukcesem wartościowych podcastów
Steve Jones, dyrektor ds. contentu w Crowd Network, podkreśla, że zmiana w algorytmach platform takich jak YouTube i Spotify również odegrała kluczową rolę w sukcesie. – Myślę, że pięć lat temu mogłeś stworzyć najlepszą treść w branży podcastów, a była duża szansa, że nie zostanie ona odkryta – wskazuje Jones w rozmowie z Press Gazette i wskazuje różnicę w podejściu YouTube i Spotify na przestrzeni ostatnich lat. – Myślę, że bardziej niż kiedykolwiek, jeśli sportowiec ma dobry pomysł i tworzy dobry kontent, znajdzie swoją publiczność. To całkiem miłe, bo zdecydowanie nie zawsze tak było – dodaje.
Badanie wśród 4000 użytkowników Crowd Network ujawniło, że sposoby odkrywania ich podcastów są niezwykle zróżnicowane: 14 proc. dociera do nich przez Facebooka, 20 proc. za pośrednictwem Instagrama, a około jedna czwarta przez Spotify lub YouTube. – Żaden z nich nie dominuje – podsumowuje Jones, podkreślając wagę dywersyfikacji dystrybucji.
Dołącz do dyskusji: Tajemnica sukcesu Crowd Network. Oto jedna z najszybciej rosnących sieci podcastów
Natomiast widzowie z Indii słyną z rozrzutności i stanowią niemały procent kupujących podcastowy merch.