BBC planuje nowe stacje radia cyfrowego. A w Szwajcarii są obawy
Ofcom, brytyjski odpowiednik KRRiT pozytywnie zaopiniował część planów uruchomienia przez BBC dodatkowych stacji DAB+. Tymczasem w Szwajcarii, gdzie przekaz analogowy ma zniknąć do końca 2026 roku, narastają obawy przed wyłączeniem FM. Część słuchaczy mogą zagospodarować stacje z sąsiednich krajów.

Jak informuje advanced-television.com, w listopadzie brytyjski nadawca publiczny BBC wystąpił do Ofcom o zgodę na uruchomienie 4 nowych stacji DAB+ i wydłużenie czasu nadawania Radio 5 Sports Extra. Odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawił właśnie wstępne wnioski na temat tych planów i zachęcił do udziału w konsultacjach.
Jakie stacje chce stworzyć BBC?
W ocenie Ofcom uruchomienie muzycznych stacji BBC Radio 1 Dance, BBC Radio 1 Anthems, BBC Radio 3 Unwind nie wpłynie negatywnie na konkurencyjność rynku, dlatego nadawca publiczny może kontynuować swoje plany.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z dodatkową wersją BBC Radio 2, które miałoby skupiać się na treściach archiwalnych z lat 50., 60. i 70. Regulator twierdzi, że ten projekt mógłby uderzyć w konkurencyjny rynek. Zwłaszcza w niezależne Boom Radio. Podobnie jest z dłuższym czasem nadawania BBC Radio 5 Sports Extra. Stacja mogłaby mieć wpływ na komercyjną rozgłośnie talkSport.
Ofcom twierdzi, że nadawca BBC nie zobowiązał się we wniosku do stworzenia stacji sportowej, która docierałaby do młodszej i uboższej publiczności albo promowała mniej popularne sporty. Do 14 maja potrwają konsultacje, a na początku lipca zapadnie ostateczna decyzja.
W Londynie do dyspozycji słuchaczy jest ponad 130 stacji w DAB+. Wśród nich rozgłośnie o ściśle określonych gatunkach muzycznych (na przykład dla fanów jazzu), dzieci, chrześcijan, muzułmanów czy gejów. Fani muzyki z określonej dekady mogą wybierać spośród kilku stacji.
Na multipleksie BBC znajdziemy BBC Radio 1, BBC Radio 2, BBC Radio 3, BBC Radio 4, BBC Radio 5 Live, BBC Radio 5 Sport Extra, BBC Radio 1 Xtra, BBC Radio 6 Music, BBC Radio 4 Extra, BBC Asian Network, BBC World Service. Do dyspozycji stolicy Wielkiej Brytanii jest także BBC Radio London.
Francuskie stacje odbiorą słuchaczy szwajcarskim?
Na przełomie roku szwajcarski nadawca publiczny SRG SSR zakończył emisję w analogowym pasmie UKF, skupiając się na cyfrowym DAB+. Władze zdecydowały, że do końca 2026 roku z FM mają zrezygnować także komercyjne stacje. W kraju rośnie jednak ich niepokój przed wyłączeniem analogu.
Jak informuje digitalfernsehen.de, w pierwszych miesiącach po wyłączeniu analogu nadawca publiczny mierzył się z dramatycznym spadkiem słuchalności. W części włoskojęzycznej wyniósł on 29 proc., we francuskojęzycznej 25 proc., a w niemieckojęzycznej 18 proc. Couleur 3, rozgłośnia emitująca muzykę pop straciła aż połowę słuchaczy.
Nadawcy komercyjni obawiają się, że powtórzą los nadawcy publicznego po wyłączeniu analogu. Działające przy granicy ze Szwajcarią francuskie stacje NRJ czy Nostalgie już emitują specjalne bloki i reklamy dla obywateli tego kraju. Także Szwajcarzy mówiący po włosku sięgają po włoskie rozgłośnie. Inaczej jest w niemieckojęzycznej części Szwajcarii, gdzie lokalne stacje posługują się gwarą.
Szef polskiej KRRiT nie chce zajmować się DAB+
Choć DAB+ podbija kolejne rynki europejskie (z FM przenoszą się do niego m.in. czeskie stacje), to w Polska jest opóźniona w stosunku do krajów europejskich. Większość Polaków jest w zasięgu multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i ich stacje).
W 2022 roku KRRiT prowadziła konkurs dotyczący miejsc na ogólnopolskim multipleksie DAB+. Zawiesiła go na wniosek strony rynkowej. Postępowanie miało zostać wznowione, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłoni operatora multipleksu. Nie nastąpiło to do dzisiaj. Szef KRRiT Maciej Świrski twierdzi, że w obliczu zagrożenia wojennego, nie będzie zajmował się DAB+.
KRRiT nie planuje nawet konkursów w sprawie zwolnionych miejsc na multipleksach DAB+. – KRRiT nic nie planuje w tej materii, ponieważ są sprawy dużo ważniejsze niż DAB+ – mówił Wirtualnemedia.pl Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT. W jego ocenie Polska może zyskać stawiając na nowocześniejszą technologię.
Polscy nadawcy komercyjni krytykują DAB+. Twierdzą, że to technologia przestarzała i nieefektywna. Niedawno członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie wykluczył, że mogą obawiać się spadku udziału w rynku, który towarzyszył stacjom telewizyjnym po wejściu naziemnej telewizji cyfrowej. Stało się tak w związku ze znaczącym wzrostem liczby kanałów.
Aż 10,7 mln mieszkańców Niemiec słucha codziennie stacji w DAB+. W 2024 roku tylko 61 tys. Polaków słuchało codziennie radia cyfrowego w technologii DAB+. Rok wcześniej było to niewiele więcej 72 tys. – wynika z danych Radio Track Kantar Polska, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od jednego z nadawców.
Dołącz do dyskusji: BBC planuje nowe stacje radia cyfrowego. A w Szwajcarii są obawy
Technologia niestety została wdrożona w sposób patologiczny.
Normalnie działa. Jak miałby działać? Lepiej, niż UKF