Duolingo uważa, że poradzi sobie bez pracowników. Zastąpi ich AI
Twórcy popularnej aplikacji do nauki języków obcych Duolingo ogłosili wielką zmianę w organizacji firmy. Nowe podejście „AI-first” ma wyeliminować pracowników, których zadania może wykonać sztuczna inteligencja.

Według e-maila od współzałożyciela i dyrektora generalnego Duolingo Luisa von Ahna Duolingo „stopniowo przestanie zatrudniać ludzi do wykonywania pracy, z którą może sobie poradzić sztuczna inteligencja”, a firma będzie „przede wszystkim oparta na sztucznej inteligencji”.
Według von Ahna, bycie „AI-first” oznacza, że firma „będzie musiała przemyśleć wiele z tego, jak pracuje” i że „wprowadzanie drobnych poprawek do systemów zaprojektowanych dla ludzi no niczego nie prowadzi”.
Zobacz: Polskie firmy uzależniają się od ChataGPT i rozważają zwolnienia. Ekspert: to ryzyko
Duolingo będzie „AI-first”
W ramach tej zmiany aplikacja wprowadzi m.in. zmiany w sposobie współpracy z kontrahentami, szukając zastosowań sztucznej inteligencji przy ewaluacji ich pracy. Ponadto „liczba etatów będzie zwiększana tylko wtedy, gdy zespół nie będzie mógł zautomatyzować większej części swoich obowiązków”.
Sztuczna inteligencja w Duolingo to nie tylko zwiększenie produktywności – przekazał von Ahn.
"Aby dobrze uczyć, musimy tworzyć ogromne ilości treści, a robienie tego ręcznie nie jest skalowalne. Jedną z najlepszych decyzji, jakie ostatnio podjęliśmy, było zastąpienie powolnego, ręcznego procesu tworzenia treści procesem opartym na sztucznej inteligencji. Bez AI skalowanie naszych treści do większej liczby użytkowników zajęłoby nam dziesięciolecia”.
Zobacz: Burza wokół sztucznej inteligencji w publicznym radiu. Naczelny odpiera zarzuty ws. zwolnień
Duolingo to kolejna firma, która zamierza ograniczać zasoby ludzie na rzecz sztucznej inteligencji.
Niedawno CEO platformy e-commerce Shopify Tobi Lütke wysłał do pracowników notatkę, w któej zarządził, że zanim zespoły poproszą o dodatkowe wsparcie pracowników, będą musiały wykazać, „dlaczego nie mogą wykonać zadania za pomocą sztucznej inteligencji”.
Aplikacja Duolingo powstała w 2011 roku. Jej twórcami są Luis von Ahn i Severin Hacker z Uniwersytetu Carnegie Mellon. Ich celem było stworzenie nowatorskiej metody nauki języków obcych, która byłaby dla użytkownika przyjemna łatwo dostępna. W pierwszym etapie skupiała się na nauce języka angielskiego, z czasem rozszerzyła się o inne języki.
Dołącz do dyskusji: Duolingo uważa, że poradzi sobie bez pracowników. Zastąpi ich AI