SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Europejski konkurent Starlinka dostanie potężny zastrzyk gotówki

Wielka Brytania zainwestuje 163 mln euro (140 mln funtów) we francuską firmę Eutelsat, dostawcę usług satelitarnych -  poinformował w czwartek dziennik „Les Echos”, powołując się na źródło z Pałacu Elizejskiego. zastrzyk gotówki ma pomóc europejskiej firmie w konkurencji z USA w postaci SpaceX i jego Starlinkami. 

Dzięki nowej inwestycji Wielka Brytania utrzyma 10,9 proc. swoich udziałów w Eutelsat - podał francuski dziennik.

„Państwo francuskie stanie się największym udziałowcem Eutelsat jeszcze w tym roku i przewodzi podwyższeniu kapitału o 1,35 mld euro, aby wesprzeć zadłużoną spółkę” - podała agencja Reutera, która również poinformowała o brytyjskiej inwestycji.

Zobacz: Francja największym udziałowcem operatora satelitarnego Polsat Box i Canal+

Eutelsat zyskał poważnego inwestora

Zdaniem „Les Echos” inicjatywa ta może otworzyć drzwi do udziału W. Brytanii w projekcie konstelacji satelitów IRIS Unii Europejskiej, którego Eutelsat jest jednym z głównych wykonawców. Wielka Brytania stała się udziałowcem operatora satelitarnego OneWeb w 2020 r. w ramach pakietu ratunkowego o wartości 1 mld dolarów wraz z inwestorem Bharti Space, zanim OneWeb połączył się z Eutelsat w 2023 r.

Eutelsat, który stał się kluczowym aktywem w niestabilnej sytuacji geopolitycznej po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu, zwłaszcza w kontekście Ukrainy, silnie uzależnionej od wsparcia Stanów Zjednoczonych, od kilku miesięcy znajduje się w centrum uwagi Pałacu Elizejskiego” - zaznaczył francuski dziennik.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który przebywa z wizytą państwową w Londynie, w poście opublikowanym na X podziękował W. Brytanii za to, że nadal „towarzyszy nam w przygodzie z Eutelsatem”. „Razem osiągniemy więcej!” – napisał Macron.

Eutelsat obsługuje m.in. działające w Polsce platformy satelitarne Polsat Box i Canal+. 

Dołącz do dyskusji: Europejski konkurent Starlinka dostanie potężny zastrzyk gotówki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
A nasi co? Sławosza wysłali zamiast wystrzelić sieć satelit
odpowiedź